MG_15361

fot. Portrecisze

To już ósmy i ostatni w tym cyklu artykuł dotyczący wprowadzania zmian w swoje życie. Mam nadzieję, że przynajmniej zauważyłaś w swoim toku myślenia blokujące schematy, o których istnieniu nie miałaś pojęcia. To oznacza, że jesteś o krok od wprowadzania ważnych zmian.

Czy udało Ci się choć trochę poruszyć codzienną rutynę? Jeśli tak – powiedz który artykuł przemówił do Ciebie najbardziej? Jeśli nie – skorzystaj z tego podsumowania i wróć do proponowanych zadań.

Po pierwsze CEL

Od niego rozpoczął się cały cykl. Bo dopiero kiedy zastanowisz się, czego tak naprawdę chcesz, czego w głębi duszy potrzebujesz, będziesz mogła popracować nad stabilną motywacją. W pierwszym artykule dostałaś zadanie, które powinno pomóc Ci w odnalezieniu swoich życiowych wartości. Tylko wtedy, kiedy na nich oprzesz swoje działanie, będziesz czuła wewnętrzną zgodę, a dalej chęć do działania.

Rozpracuj swoją strategię blokującą

Następnym krokiem jest rozpracowanie swojej blokującej strategii. Każde działanie, nawet to niezgodne z Twoim celem, ma swój głęboki powód i daje Ci jakieś korzyści. Niespójność z celem, który założyłaś w pierwszym artykule to już inna historia. Mamy swoje mechanizmy, wewnętrzne sabotaże, które są niesprzężone z racjonalnym rozumowaniem. Przekonanie – emocje – odruchy. Tak silnie uwarunkowane systemy musimy zauważyć, a potem dokładnie się im przyjrzeć. Ostatecznie zastąpić je nowymi, zdrowymi nawykami.

MG_178911

fot. Portrecisze

Odkryj swoją tożsamość

W trzecim artykule dostałaś zadanie „odkryj swoją tożsamość”. Czym lepiej poznasz siebie samą, rozpracujesz każdą swoją rolę, tym łatwiej będzie postępować Ci w zgodzie ze sobą i trwać we wprowadzanych zmianach na dobre.

Działaj strategicznie

Metoda SMART. Większości z nas znana, wykorzystywana raczej w biznesie niż sporcie czy psychologii. Ja jednak zachęcam do przełamania schematu i określenia celu właśnie na jej pomocą. Zadbaj o 3 najważniejsze dla twojej motywacji potrzeby: autonomii, relacyjności i kompetencji. Utrzymując je na wysokim poziomie osiągniesz optymalny typ motywacji, czyli niemalże gwarantujący Ci sukces.

IMG_1488-2

Rozgryzłaś siebie? Poznaj otoczenie

Po dogłębnej analizie swoich wartości, tożsamości, blokujących strategii, po rozpracowaniu swojej motywacji i określeniu celu metodą SMART, czas na ocenę otoczenia w którym działasz. Dwa ostatnie artykuły zachęcały po pierwsze do zastanowienia się nad perspektywami, jakie mogą mieć m.in. osoby przy których funkcjonujesz, a po drugie do określenia demotywatorów.

Tylko TY możesz osiągnąć SWÓJ cel

Co lub kto może sprawiać, że mimo najszczerszych chęci i głębokiego przekonania o sensie wprowadzania zmian, zostajesz w miejscu w którym jesteś? Nic nie zmieniasz, tkwisz w bezczynności, narzekaniu i beznadziei? A kto lub co spowoduje, że chętniej ruszysz ciało, głowę i zmienisz swoje codzienne nawyki na zdrowsze i odniesiesz sukces? Nie bierz wszystkiego na siebie, pozwól sobie pomóc, a przynajmniej stwórz wspierające środowisko. Możesz mieć precyzyjnie określony cel, mocną motywację, ale to brak jakiegokolwiek wsparcia potrafi sprawić, że przerwiesz proces i niewiele się zmieni. Włącz w niego swoich przyjaciół lub rodzinę, dołącz do grupy o podobnych zainteresowaniach, czuj przyjemność podczas pracy na sukces, nie zostawiaj miłego na sam koniec!

MG_176311

fot. Portrecisze

Bardzo dziękuję za śledzenie cyklu dotyczącego wprowadzania zmian stylu życia na zdrowszy. Trzymam kciuki za Twoją regularną aktywność fizyczną i właściwe odżywianie. Wierzę, że każda z nas ma w sobie tę siłę, tylko niektóre muszą poszperać głębiej. Zatem szperajmy i osiągajmy sukcesy!

Poprzedni
Następny