Jeśli tutaj trafiłaś, to znaczy, że chcesz rozpocząć swoją przygodę z nauką angielskiego lub poprawić swoje umiejętności językowe.  

W nauce języka obcego, najważniejsze jest to, żeby każdego dnia mieć z nim kontakt – słuchać, czytać, mówić w tym języku, ciągle mieć z nim styczność. Najlepiej połączyć kilka metod nauki, a jeszcze lepiej, jeśli łączysz naukę z ciekawymi aktywnościami i zabawą. Przygotowałyśmy dla Ciebie zbiór darmowych materiałów i pomysłów. Podpowiemy Ci dzisiaj z jakich metod możesz korzystać i gdzie szukać materiałów, żeby nauka była efektywna. Teraz tylko wybierz te, które najbardziej do Ciebie przemawiają i do działa!

Zmień ustawienia telefonu na język angielski

Zmień język systemu operacyjnego na angielski, dzięki temu poznasz nowe słówka i na pewno dobrze je zapamiętasz! W końcu, telefonu używasz każdego dnia i masz go zawsze przy sobie. 

Używaj słowników

Jeśli oglądasz filmy, krótkie filmiki czy słuchasz podcastów, przyda Ci się słownik, w którym od razu będziesz mogła sprawdzić znaczenie słówek, których nie znasz. Oto nasze sprawdzone propozycje:

slownik-do-nauki-je%CC%A8zyka-angielskiego-1024x788

Wykorzystaj darmowe materiały do nauki angielskiego dostępne na blogach czy profilach w social media

Mamy dostępnych wiele blogów, na których autorzy przekazują swoją wiedzę związaną z językiem angielskim – od słówek, po gramatykę i podpowiedzi dotyczące metod nauki. 

Wiele szkół językowych prowadzi swoje profile w social media, z których można skorzystać, by uzupełnić swoją wiedzę, dowiedzieć się ciekawostek, poznać nowe słówka. 

Jedną z takich propozycji jest profil na instagramie e-tutor – profil jest aktywnie prowadzony, często dodawane są nowe słówka, idiomy, przydatne wyrażenia, quizy na stories, a to wszystko w sposób humorystyczny, sprzyjający zapamiętywaniu. 

Które kanały warto śledzić?

Arlena Witt – seria Po cudzemu – mamy tutaj kilku i kilkunastominutowe filmiki, dzięki którym możemy poznać znaczenie danego słowa, wymowę oraz zastosowanie. Arlena dokładnie omawia każde słówko, zwracając uwagę na wymowę brytyjską i amerykańską. Co więcej, w każdym filmiku znajdują przykłady użycia danego słówka w zdaniach, na przykładzie fragmentów filmów i piosenek. Potrafi doskonale nam to zobrazować, a tym samym ułatwić zrozumienie i zapamiętywanie. W serii Po cudzemu, Arlena Witt zwraca również uwagę na słówka, które mają podobne brzmienie i są mylone oraz podpowiada na co zwracać uwagę, żeby być dobrze zrozumianym. 

Pola Accent Maker – jeśli chcesz popracować nad swoim akcentem, a przy okazji nauczyć się przydatnych słówek, koniecznie zaglądnij. 

TED – filmiki w języku angielskim, które przedstawiają od kilkuminutowych po ponad godzinne wystąpienia. Znajdziemy tutaj filmiki o różnej tematyce: nauka, biznes, ludzie, świat, ochrona środowiska, motywacja – na pewno znajdziesz coś dla siebie. Dodatkowo na stronie internetowej TED.COM możesz założyć konto i ułożyć własną listę interesujących Cię filmików. Nagrania mają różne opcje ułatwiające naukę: można przyspieszać i zwalniać wypowiadane słowa, korzystać z napisów oraz z transkrypcji pod tekstem. Dostępna jest również aplikacja na telefon. 

budka-telefoniczna-je%CC%A8zyk-angielski-1024x576

Sprawdź również:

Poszukaj także kanałów angielskojęzycznych na tematy, które Cię interesują. Interesujesz się kosmetyką? Znajdź kanały o takiej tematyce – wykorzystaj darmowe materiały do nauki angielskiego! Chcesz posłuchać filmiku na temat motywacji? Poszukaj o tym kanał w języku angielskim. Staraj się, by jak najwięcej materiałów, których słuchasz, które czytasz i oglądasz, było w języku, którego się uczysz. Darmowe materiały do nauki angielskiego są w zasięgu ręki. 

Piosenki w języku angielskim

Na YOU TUBE wpisz tytuł piosenki na i dodaj słówko LYRICS – w ten sposób znajdziesz ulubione piosenki z tekstem. Możesz zrobić sobie z nimi folder na YT, słuchać ich i niewiedząc kiedy, zaczynać rozumieć o czym są. Z czasem nawet nie będziesz musiała patrzeć na słówka, by wiedzieć o czym mowa. 

tekstowo.pl – tutaj obejrzysz teledysk, zobaczysz transkrypcję i poznasz polskie tłumaczenie. Warto również zaglądnąć na angielski.slowka

Aplikacja lyricstraining – tutaj możesz słuchać piosenek i jednocześnie się uczyć, uzupełniając luki w zdaniach brakującymi słówkami. Są różne poziomy trudności. W wersji bezpłatnej możesz przesłuchać trzy piosenki w ciągu pół godziny. 

flaga-je%CC%A8zyk-angielski-1024x683

Filmy i seriale w języku angielskim

Lubisz uczyć się przez oglądanie filmów i seriali? To strony mogą Cię zainteresować:

Sprawdź również jakie filmy i seriale do nauki języka angielskiego polecają inni:

je%CC%A8zyk-angielski-biznesowy-1024x683

Język angielski biznesowy

Dodatkowe materiały

je%CC%A8zyk-angielski-1024x693

Blogi o nauce języka angielskiego

Gramatyka 

Część materiałów, które wymieniłam wcześniej zawierają elementy gramatyki, zadania i ćwiczenia, ale dodatkowo polecam jeszcze:

thank-you-bezplatne-materialy-do-nauki-je%CC%A8zyka-angielskiego-1024x681

Podziel się swoimi pomysłami na naukę języka angielskiego

Jeśli pojawią się nowe aplikacje czy materiały naukowe warte uwagi, będziemy uzupełniać na bieżąco. Jeśli Wy macie swoje sprawdzone metody nauki, podzielcie się nimi! Wypróbujemy je i dodamy na listę. 🙂 

Jeśli lista materiałów okaże się dla Ciebie przydatna, będzie na bardzo miło, jeśli podzielisz się nią z innymi poprzez udostępnienie lub przesyłanie linku. 

Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź również:

Poprzedni
Następny