własny-biznes-jak-zacząć

Chodzi ci po głowie myśl, aby otworzyć własną firmę, ale nie masz na nią pomysłu lub pojęcia jak się za to zabrać?

„Wszyscy ludzie są przedsiębiorcami, nie dlatego, że powinni, 

ale dlatego, że jest to zakodowane w naszym DNA.”

Reid Hottman – współtwórca serwisu LinkedIn

Czemu właściwie człowiek decyduje się na założenie własnej firmy?  Powodów jest wiele, np.:

 • chce lepiej zarabiać,
 • chce być niezależny,
 • nie chce pracować dla kogoś na etacie,
 • nie odnajduje się na rynku pracy,
 • … (wskaż swoje powody).

 

Skąd wziąć pomysł na biznes?

Oto kilka wskazówek:

 • Nie sięgaj zbyt wysoko

Warto podjąć działanie w branży ci znanej, w której czujesz się dobrze, znasz ją lub jesteś zdeterminowany/-a, by ją dogłębnie poznać, zgłębić. Najważniejszym jest, by nie stawiać sobie przy tym wygórowanych, zbyt ambitnych celów.

 • Poszukaj problemów

Zastanów się, na jaki problem mogłaby odpowiedzieć twoja firma, znajdź problem, na który akurat ty masz rozwiązanie.

 • Obserwuj konkurencję

To nic złego, że przyglądasz się konkurencji. Podpatruj ją, zwracaj uwagę na to, w jaki sposób ona rozwiązuje problemy swoich klientów i pomyśl, czy jesteś w stanie zaproponować rozwiązanie lepsze.

 • Pracuj nad rozwiązaniami

Masz doświadczenie w pracy na etacie? Świetnie! Przypomnij sobie tę pracę i pomyśl, jakie rozwiązania do danej sytuacji mógłby zastosować twój były pracodawca, by był atrakcyjniejszym przedsiębiorcą.

 • Wykorzystaj swoje pasje!

Masz je? Najwyższa pora to wykorzystać! Najlepsze, co możesz zrobić to przekuć swoje hobby na biznes – „Rób to, co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu” – albo po prostu spróbuj spopularyzować jakiś niszowy produkt bądź usługę.

 • Znajdź nową grupę docelową

Jeśli nie masz swojego pomysłu na produkt, spróbuj dopasować funkcjonujące już na rynku produkty do nowych grup docelowych lub z popularnego produktu stwórz produkt luksusowy.

 • Szukaj

Internet pęka w szwach od pomysłów na biznes, jeśli nie masz swojego – po prostu poszukaj.

 • Wycieczka

Wycieczki stanowią świetną okazję do podpatrywania sprawdzonych już rozwiązań. Wybierz się na taką wycieczkę – jedną, drugą, piętnastą – aż znajdziesz to, czego tak naprawdę szukasz.

 • Franczyza

Zawsze w ostateczności możesz skorzystać z „gotowca”, jakim jest np. franczyza.

office-4049636_1920

Należy pamiętać, że dobry pomysł na biznes jest dopiero pierwszym krokiem na drodze do własnej działalności.

Co trzeba mieć na uwadze w związku z planowaniem założenia firmy?

 • Należy umieć oszacować jej przychody i koszty,
 • Nie należy przywiązywać się do pomysłu, bo może się w trakcie okazać, że trzeba się przebranżowić,
 • Ustawiczny rozwój i kształcenie, wytrwałość i cierpliwość – tylko to cię uratuje,
 • Jeśli „nie czujesz” swojego pomysłu, szanse na przetrwanie są żadne,
 • „Klient – nasz Pan” – potrzeby i oczekiwania klientów są na pierwszym miejscu, nie twoje upodobania,
 • Porażka? Należy potraktować ją jako lekcja i sięgnąć po plan B.

Założenie i posiadanie własnego biznesu ma wiele zalet (osobista satysfakcja, poczucie niezależności, pewność zatrudnienia, poprawa sytuacji finansowej). Należy jednak pamiętać
o wielu obciążeniach i ryzyku, np. obowiązki prawno-administracyjne, nieregularne przychody.

Jeśli jednak masz pomysł i chęć, nie czekaj! Działaj!

Pomysł to już połowa sukcesu! Potrzebne ci będą jeszcze entuzjazm, wytrwałość, optymizm, cierpliwość i rozsądek. Przyszła kolej na uporządkowanie swojego pomysłu – takie trochę obsadzenie go w tabelkach, punktach i zadanie sobie mnóstwa pytań, aby upewnić się, że ten konkretny pomysł ma szansę przynieść spore (jeśli nie wielkie) korzyści. Mowa oczywiście
o sporządzeniu biznesplanu. Jego przygotowanie może okazać się czasochłonne, ale miej świadomość, że jeśli przyłożysz się do niego tak na 150% to już później może być tylko szybciej.

Co da ci opracowanie biznesplanu?

Przede wszystkim pozwoli ocenić, czy planowane przedsięwzięcie będzie w ogóle opłacalne. (Szczerze mówiąc, pozwoli to nie tylko tobie ocenić tę opłacalność, ale i instytucji czy przedsiębiorstwu, do których zwrócisz się z wnioskiem
o dotację/pożyczkę/dofinansowanie. Pamiętaj! Nie rejestruj działalności gospodarczej dopóki nie będziesz pewny/-a, że znikąd nie uda ci się pozyskać wsparcia finansowego na rozpoczęcie działalności.) Dzięki przygotowaniu biznesplanu doprecyzujesz wszystkie szczegóły, o których być może nawet nie pomyślałeś/-łaś na etapie wymyślania pomysłu, np.:

 • wizja i misja firmy,
 • jakie cele chcesz osiągnąć jako firma,
 • w jakiej branży będziesz działać,
 • jaką formę działalności zamierzasz prowadzić,
 • jakie widzisz szanse, możliwości,
 • co jest twoją/firmy mocną, a co słabą stroną,
 • jakie widzisz zagrożenia, ograniczenia, które mogą utrudnić wejście na rynek czy funkcjonowanie twojej firmy,
 • ile pieniędzy potrzeba ci na start i skąd je weźmiesz
 • co (produkt/usługa), komu i za ile będziesz oferować,
 • w jaki sposób będziesz to sprzedawać, reklamować, dystrybuować,
 • czy planujesz zatrudnianie pracowników (jeśli tak to ilu i do czego),
 • jakie prognozujesz zyski w oparciu o bilans zysków i strat,
 • jak zabezpieczysz firmę, aby była rentowna.

Jak widzisz, jest nad czym myśleć i nad czym pracować. Jednak uzbrój się w cierpliwość, pomyśl, że robisz to dla siebie i po to, by zrealizować to, do czego dążysz i „płyń”. Twoja motywacja właśnie tutaj będzie najbardziej potrzebna.

office-3126597_1920

Co z wyborem formy działalności?

Katalog możliwości wyboru formy działalności jest zamknięty, więc tu już będzie znacznie łatwiej niż na etapie poszukiwania pomysłu na biznes.

Branża, rodzaj działalności, liczba wspólników oraz możliwości finansowe determinują właściwie wybór działalności. Twoja działalność znajdzie się w którejś z poniższych form:

 • jednoosobowa działalność gospodarcza,
 • spółka cywilna,
 • spółka osobowa (spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna),
 • spółka kapitałowa (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna.

Każda z powyższych ma zalety, ale i wady. Aby dokonać właściwego wyboru, konieczne jest szczegółowe zapoznanie się z każdą z form. Postaram się po krótce przybliżyć ci każdą z nich.

Jednoosobowa działalność gospodarcza

JDG jest jedną z najczęściej wybieranych form działalności, gdyż może ją założyć każdy, kto skończył 18 lat. Przy tej formie właściciel firmy jest jeden, sam decyduje o czasie pracy, urlopach, kierunku rozwoju firmy i zmianach w niej planowanych i dokonywanych, jest także za wszystko odpowiedzialny, wszystko musi zostać przez niego dopilnowane, wykonane, przez co może czuć się przeciążony, jednak nie ma przeciwwskazań do zatrudniania przez niego pracowników. Nie ma także przeszkód, aby jednoosobowa działalność gospodarcza została rozpoczęta przez obywatela Unii Europejskiej czy Europejskiego Obszaru Gospodarczego, tak więc nie tylko obywatele Polski mogą skorzystać z tej formy działalności.

Prowadzenie JDG nie obliguje do prowadzenia pełnej księgowości – możesz prowadzić (sam/-a) księgowość uproszczoną do momentu nieprzekroczenia 2 000 000 euro rocznych przychodów.

Zakładając JDG możesz skorzystać z ulg i dotacji, na co nie mogą liczyć osoby decydujące się na którąś z pozostałych form działalności. Pamiętaj! Za zadłużenia właściciel odpowiada całym swoim majątkiem – nie ma tu rozgraniczenia na majątek prywatny i majątek firmowy. Decydując się na prowadzenie firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej to TY jesteś firmą.

Wszelkie przepisy dotyczące samego zakładania, jak i późniejszego prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej znajdują się w Ustawie z dnia 6 marca 2018 r. – Prawo przedsiębiorców, a także w Kodeksie cywilnym. Cały proces rejestracji firmy w formie JDG znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-firme-jednoosobowa-samozatrudnienie/firma-jednoosobowa-samozatrudnienie-podstawowe-informacje

Spółka cywilna

Spółka cywilna jest jedyną spółką, gdzie podmiot nie posiada osobowości ani zdolności prawnej i działa według przepisów zawartych w Kodeksie cywilnym. Rejestracja jej, jak i samo prowadzenie są łatwe. Wspólnikami w tej formie działalności mogą być osoby fizyczne – pełnoletnie. Wspólnicy zawierają między sobą umowę, deklarując dążenie do konkretnego, określonego celu gospodarczego. Sama spółka cywilna nie jest przedsiębiorcą, status przedsiębiorcy wymagany jest przez wszystkich wspólników spółki cywilnej.

Spółka cywilna jest dobrym rozwiązaniem dla biznesów rodzinnych, niewielkich. Tutaj tak jak w przypadku JDG, możliwe jest prowadzenie księgowości uproszczonej, a wspólnicy odpowiadają za wszelkie zobowiązania, zaległości swoim majątkiem, bez podziału na prywatny i firmowy, co niesie za sobą ryzyko. W związku z tym, jeśli zdecydujesz się na tę formę działalności, zwróć uwagę na to, czy osoby, które będą twoimi wspólnikami są godne zaufania i nie masz co do nich obaw. W przeciwieństwie do JDG na pewno tutaj obłożenie obowiązkami będzie rozłożone, ponieważ nie będziesz właścicielem sam/-a, będą jeszcze wspólnicy. Raz, że obowiązków będzie mniej na „jednej głowie”, a dwa – tych „głów” będzie więcej do szukania rozwiązań w sytuacjach problemowych.

Cały proces rejestracji spółki cywilnej znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-cywilna/spolka-cywilna-podstawowe-informacje

Spółka jawna

Spółka jawna to najprostsza forma działalności spośród spółek handlowych. Właściwie
w niewielkim stopniu różni się od spółki cywilnej. Co do wspólników, nie ma tu ograniczeń, może to być zarówno osoba fizyczna, jak i osoba prawna i nie ma konieczności powoływania rady nadzorczej ani zarządu, w związku z czym wszyscy wspólnicy podejmują decyzje wspólnie. Warto wybrać tę formę prowadzenia działalności, jeśli jest się niewielkim lub średnim przedsiębiorstwem.

https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-osobowa/proc_1498-wpis-spolki-jawnej-do-krs

Spółka partnerska

Ta forma działalności jest zarezerwowana tylko dla konkretnych osób, mianowicie osób fizycznych, które wykonują wolne zawody, czyli adwokat, aptekarz, architekt, inżynier budownictwa, biegły rewident, broker ubezpieczeniowy, doradca podatkowy, makler papierów wartościowych, doradca inwestycyjny, księgowy, lekarz, lekarz dentysta, lekarz weterynarii, notariusz, pielęgniarka, położna, radca prawny, rzecznik patentowy, rzeczoznawca majątkowy i tłumacz przysięgły. To, co jest tu najistotniejsze to fakt, że wspólnik nie odpowiada swoim majątkiem za czynności wykonywane przez partnera, jednak jeśli chce może się do takiej odpowiedzialności zobowiązać np. za większy udział w zyskach spółki.

Przy spółce partnerskiej również istnieje możliwość prowadzenia księgowości uproszczonej. Szczegółowe informacje dotyczące tej formy prowadzenia działalności znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-osobowa/spolka-partnerska-podstawowe-informacje

Spółka komandytowa

W celu założenia działalności w formie spółki komandytowej musi być co najmniej dwóch wspólników, tzn. dwie osoby fizyczne lub prawne, z których jeden będzie komandytariuszem, czyli będzie ponosił ograniczoną odpowiedzialność za zobowiązania firmy, a drugi będzie komplementariuszem, czyli będzie odpowiadał bez ograniczeń za zobowiązania firmy z uwzględnieniem całego jego majątku.

Ta forma działalności jest odpowiednią dla wspólników, gdzie jeden ma świetny pomysł na biznes, chce angażować się w sprawy spółki, będzie odpowiadał w pełni za zobowiązania firmy, ale nie ma środków finansowych, a drugi chce tylko zapewnić wkład finansowy, czyli być inwestorem i nie prowadzić spraw firmy (ten będzie ponosił ograniczoną odpowiedzialność – tylko do wysokości ograniczonej sumą komandytową).

W przypadku prowadzenia działalności w formie spółki komandytowej musi być prowadzona pełna księgowość. Wspólnicy rozliczają się z podatku dochodowego każdy indywidualnie, zgodnie z zasadami ustalonymi w ustawie o PIT lub CIT. Jednak jeśli chodzi o podatek Vat to podatnikiem jest w tym przypadku cała spółka.

Szczegółowe informacje na temat tej formy prowadzenia działalności znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-osobowa/spolka-komandytowa-podstawowe-informacje/spolka-komandytowa-podstawowe-informacje

Spółka komandytowo-akcyjna

Spółka komandytowo-akcyjna jest dość specyficzną formą prowadzenia działalności, nie ma ona osobowości prawnej, ale zdolność prawną. Aby móc założyć tę spółkę potrzeba co najmniej dwóch wspólników, gdzie jeden z nich będzie komandytariuszem i będzie ponosił pełną odpowiedzialność za zobowiązania spółki, a drugi ze wspólników będzie akcjonariuszem, czyli inwestorem.

Wymogiem do założenia spółki komandytowo-akcyjnej jest posiadanie przez wspólników kapitału zakładowego wynoszącego minimum 50 000 zł, w związku z czym przyjmuje się, że jest to forma prowadzenia działalności dedykowana osobom planującym zasięg rozwoju na większą skalę.

Szczegółowe informacje na temat spółki komandytowo-akcyjnej znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-osobowa/spolka-komandytowo-akcyjna-podstawowe-informacje/spolka-komandytowo-akcyjna-podstawowe-informacje

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością

Spółka z o.o. to kapitałowa spółka handlowa, jedna z najpopularniejszych form prowadzenia działalności, którą może założyć zarówno osoba prawna, jak i fizyczna.

Do założenia firmy w tej formie wymagane jest posiadanie przez wspólników kapitału zakładowego w kwocie minimum 5000 zł. Z majątku firmowego są egzekwowane zobowiązania spółki, jednak gdyby egzekucja była nieskuteczna, wszyscy wspólnicy spółki odpowiadają jednakowo za zobowiązania spółki całym swoim majątkiem.

W przypadku tej formy prowadzenia działalności konieczne jest prowadzenie pełnej księgowości. Dochody, jakie uzyskuje spółka są opodatkowane podatkiem dochodowym od osób prawnych na zasadach ustawy o CIT.

Wszystkie niezbędne informacje dotyczące zakładania spółki z o.o. znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-kapitalowa/spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia/spolka-z-ograniczona-odpowiedzialnoscia-podstawowe-informacje

Spółka akcyjna

Prowadzenie działalności w formie spółki akcyjnej jest najbardziej zaawansowaną formą prowadzenia działalności gospodarczej. Spółka akcyjna jest kapitałową spółką handlową, do której założenia potrzeba jednej lub większej liczby osób, np. osoby fizyczne, osoby prawne, jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, które posiadają zdolność prawną.

Tę formę prowadzenia działalności wybierają najczęściej średnie i duże przedsiębiorstwa. Forma ta zapewnia anonimowość akcjonariuszy, jest też jednocześnie obowiązkowa dla niektórych działalności, np. banków.

Aby móc utworzyć spółkę akcyjną, kapitał zakładowy musi wynosić 100 000 zł.

Szczegóły dotyczące zakładania spółki akcyjnej znajdziesz na stronie internetowej https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/zakladanie-firmy/chce-zalozyc-spolke-kapitalowa/spolka-akcyjna-podstawowe-informacje/spolka-akcyjna-podstawowe-informacje

Jak widzisz, jest w czym wybierać. Musisz mieć dobrze przemyślaną strategię działania, aby najwłaściwiej wybrać dla siebie formę prowadzenia działalności.

working-1219889_1920

Finansowanie działalności

Ogólnie wiadomo, że chcąc założyć własną działalność należy dysponować odpowiednimi środkami finansowymi lub zapleczem rzeczowym, które pozwoli ruszyć z biznesem. Jednak oczywistym jest też fakt, że nie każdy przedsiębiorca ma tych środków na tyle, by w pojedynkę podjąć próbę sfinansowania planowanego przedsięwzięcia. Wszystko zależy od skali działalności, z jaką przedsiębiorca chce wejść na rynek.

Skąd zatem wziąć te brakujące środki? Oczywiście głównym „zapewniającym nam” stabilność jest aktywny klient. Ale co w sytuacji, gdy jeszcze nie udało nam się do niego dotrzeć?

 • Kredyty (tradycyjne źródło finansowania działalności),
 • leasing operacyjny (rzecz leasingowana jest własnością firmy leasingującej przez cały okres trwania leasingu),
 • leasing finansowy (rzecz leasingowana od początku leasingu należy do leasingobiorcy jako właściciela),
 • bezzwrotne dotacje ze środków unijnych lub budżetu państwa,
 • inne, np. pożyczka z tzw. inicjatyw społecznych działających w ramach wsparcia środkami unijnymi.

Urząd skarbowy

Świeżo „upieczony” przedsiębiorca, słysząc „urząd skarbowy” ma ciarki na plecach, bo obawia się rozliczeń, które będą stanowiły dla niego wyzwanie z racji ich różnorodności. Obawy te są zupełnie niepotrzebne. Po pierwsze ustal, jakie podatki cię obowiązują i jak, gdzie i kiedy masz je rozliczyć.

W urzędzie skarbowym można rozliczać różne podatki. Osoby fizyczne prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą najczęściej rozliczają:

 • podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)
 • oraz podatek od towarów i usług (VAT).

W przypadku gdy będziesz zatrudniać pracowników, musisz pamiętać, że dla urzędu skarbowego będziesz płatnikiem podatku dochodowego od wynagrodzeń pracowniczych.

Aby móc rozliczyć się z urzędem skarbowym musisz ustalić przede wszystkim, który urząd będzie dla ciebie – przedsiębiorcy właściwy. Przepisy obligują do ustalenia właściwości urzędu skarbowego według miejsca zamieszkania podatnika, który prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą. W przypadku wspólników spółki cywilnej, zgodnie z miejscem zamieszkania rozliczają oni tylko PIT, natomiast urząd właściwy dla podatku VAT należy ustalić według miejsca siedziby spółki.

Jeśli przedsiębiorcy mają firmową nieruchomość to dodatkowo może pojawić się do rozliczenia podatek od nieruchomości, a gdy firma prowadzona jest w ramach działalności transportowej lub innej, gdzie występują np. samochody ciężarowe to jeszcze podatek od środków transportu. Te podatki są podatkami lokalnymi i ich nie rozliczasz z urzędem skarbowym, a z właściwym urzędem gminy bądź miasta.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych

Stając się przedsiębiorcą nie ma możliwości pominięcia instytucji, jaką jest ZUS. Każdy właściciel działalności gospodarczej jest zobowiązany do opłacania składek za siebie oraz za zatrudnianych pracowników. Obowiązek podlegania ubezpieczeniom społecznym powstaje od razu w dniu rozpoczęcia prowadzenia działalności bądź pierwszego dnia zatrudnienia nowego pracownika.

Przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu:

 • społecznemu (emerytalnemu, rentowemu, wypadkowemu),
 • zdrowotnemu.

Składki na ubezpieczenie chorobowe są dodatkowe – możesz z nich skorzystać, ale nie musisz. Konsekwencją nieopłacania składek na ubezpieczenie chorobowe jest brak prawa do wypłaty zasiłku z ZUS (w przypadku niezdolności do pracy lub gdy chodzi o zasiłek macierzyński).

Obecnie rejestracja w ZUS odbywa się automatycznie podczas rejestracji działalności za pomocą formularza CEIDG-1. Generowany jest formularz ZUS-ZFA będący jedynie informacją o tym, że przedsiębiorca stał się płatnikiem ZUS. Aby dokonać zgłoszenia do konkretnych kodów ubezpieczeń musisz złożyć formularz ZUS-ZUA (ubezpieczenia społeczne) i ZUS-ZZA (ubezpieczenie zdrowotne).

Przywileje na start od ZUS? To możliwe

 Ulga na start

Ulga na start sprowadza się głównie do tego, że przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacisz składek na ubezpieczenia społeczne. Warunkiem jest jednak, abyś:

 • był osobą fizyczną (prowadzącą jednoosobową działalność gospodarczą lub był wspólnikiem spółki cywilnej),
 • podejmował/-a działalność gospodarczą po raz pierwszy lub podejmował/-a ją ponownie, ale po co najmniej 60 miesiącach kalendarzowych od ostatniego jej zawieszenia bądź zakończenia,
 • nie wykonywał/-a dla byłego pracodawcy tego, co robiłeś/-łaś dla niego będąc jego pracownikiem, w bieżącym bądź w poprzednim roku kalendarzowym.

W czasie korzystania z ulgi na start przedsiębiorca podlega obowiązkowo ubezpieczeniu zdrowotnemu i opłaca składki tylko na to ubezpieczenie. Składkę na ubezpieczenie zdrowotne należy opłacać zawsze w pełnej wysokości za cały miesiąc, nawet w sytuacji, gdy działalność gospodarcza była prowadzona tylko przez część miesiąca).

Pamiętaj jednak, że konsekwencją korzystania z ulgi na start jest brak możliwości uzyskania w trakcie trwania ulgi zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego oraz świadczenia rehabilitacyjnego, bo te przysługują w ramach ubezpieczenia chorobowego. Świadczenia w ramach ubezpieczenia wypadkowego również w trakcie tych pierwszych 6 miesięcy nie będą ci przysługiwać.

Mały ZUS (ZUS preferencyjny)

Mały ZUS będzie kolejnym przywilejem, z jakiego będziesz mógł/mogła skorzystać po zakończonej uldze na start. Przy małym ZUSie masz możliwość opłacać składki na ubezpieczenia społeczne od tzw. Preferencyjnej podstawy wymiaru składek. Taki przywilej będzie ci przysługiwał przez kolejne 24 miesiące kalendarzowe. Sam/-a deklarujesz kwotę składki, jaką będziesz opłacać, jednak nie może być ona niższa niż 30% minimalnego wynagrodzenia.

Jeśli zdecydujesz się skorzystać z „preferencyjnego ZUSu” to pamiętaj, że wysokość przysługujących ci świadczeń, zarówno z ubezpieczenia chorobowego, jak i wypadkowego będzie obliczana od zadeklarowanej przez ciebie kwoty opłacanej składki, więc jeśli zadeklarujesz kwotę 30% minimalnego wynagrodzenia to ta właśnie kwota będzie brana pod uwagę przy obliczaniu przysługujących ci zasiłków.

Z małego ZUSu nie skorzystają:

 • wspólnicy spółek jawnych, komandytowych czy partnerskich,
 • osoby, które są wspólnikami jednoosobowej spółki z o.o.,
 • twórcy oraz artyści.

Decyzja o założeniu i prowadzeniu własnej działalności gospodarczej musi być decyzją gruntownie przemyślaną. Po zapoznaniu się ze wszystkimi możliwymi rozwiązaniami, po ustaleniu gdzie, kiedy, co i jak możesz mieć spokojną głowę o formalności i skupić się na rozwoju firmy!

Temat Cię zainteresował? Sprawdź także: Home office i aplikacje mobilne ułatwiające pracę z domu

rosinprofilowe-300x300 Autorka: Agata Rosińska – doradca zawodowy, szkoleniowiec, szczęśliwa mężatka i spełniona mama dwóch Serc.

“Konsekwentnie dążę do założonych przez siebie celów, jednak nie “po trupach”. 🙂 Najważniejszy w pracy jest dla mnie człowiek i nasze wspólne zadowolenie z nawiązanej współpracy. Nie lubię narzekania. Uwielbiam osoby, które się nie poddają i szukają rozwiązania w każdej, nawet najbardziej beznadziejnej sytuacji. Moje motto: Określ swój cel i dąż do niego. Nie ma rzeczy niemożliwych. Zajrzyj do mnie: rosinhr.pl

 

Poprzedni
Następny