massage-5578598_1920

Każdy dzień jest inny. Codziennie podejmujemy się nowych wyzwań, ciągle się gdzieś spieszymy. Chcemy żyć w pełni, łapać chwilę… w tym wszystkim zapominamy o odpoczynku i chwili dla siebie.

Każda z nas potrzebuje spokoju, momentu na złapanie oddechu. Idealnym na to sposobem są masaże, które pozwolą Ci się w pełni zrelaksować, zadbać o Twoje ciało i umysł. Odciągniesz myśli od trudów dnia codziennego, będziesz mogła odpocząć, zregenerować się oraz zadbać o swoje zdrowie.

Masaże – jaki rodzaj wybrać?

Jeśli już zdecydowałaś, że chciałabyś skorzystać z masażu, na pewno pojawi się pytanie jaki rodzaj wybrać. Może to być masaż klasyczny, relaksacyjny, masaż tkanek głębokich, gorącymi kamieniami, masaż Shiatsu czy masaż Tajski. Są także specjalne masaże dla kobiet w ciąży, masaże sportowe czy wykonywane przy użyciu gorącej czekolady. To jedne z wielu propozycji, z którymi można się spotkać w gabinetach masażu.

Masaż klasyczny – ma za zadanie redukcję stresu i poprawę samopoczucia. To połączenie elementów zabiegów leczniczych oraz relaksacyjnych. W zależności od wybranej techniki, pobudzi nas lub wyciszy. Co więcej, masaż klasyczny dodatkowo dotlenia organizm, minimalizuje napięcie mięśni i poprawia elastyczność mięśni. Jeśli chciałabyś skorzystać z masażu, który zredukuje napięcie nerwowe i przyniesie ulgę w przypadku bólu fizycznego, to będzie idealny wybór. Uspokoisz się, zregenerujesz, zadbasz zarówno o zdrowie, ciało jak i umysł.

“Zazwyczaj klienci stawiają na mocny masaż klasyczny, choć wydawać by się mogło, że w tego typu gabinetach wybiera się częściej masaż relaksacyjny. Zależy to oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta.” – Katarzyna Mikołajczyk

Możesz wybrać masaż klasyczny częściowy o właściwościach leczniczych, który skupia się na wybranej partii ciała. Zmniejsza ból i usprawnia ruchomości w obrębie stawów. Ten rodzaj masażu może okazać się odrobinę bolesny, ponieważ mamy do czynienia z naciskiem na tkankę mięśniową, niemniej jednak, skutecznie radzi sobie z wieloma schorzeniami, przynosi ulgę oraz poprawia nastrój. Dodatkowo, klasyczny masaż częściowy poprawia krążenie krwi i rozbija tkankę tłuszczową uelastyczniając i ujędrniając skórę.

physiotherapy-567021_1920

Antycellulitowy masaż bańką chińską – to intensywny masaż, który pobudza krążenie krwi i limfy. Podczas zabiegu usuwane są toksyny z organizmu, zwiększony zostaje przepływ substancji odżywczych, a tym samym skóra staje się bardziej odżywiona, nawilżona oraz dotleniona. W czasie zabiegu proces spalania tkanki tłuszczowej zostaje przyspieszony, co wpływa na redukcję cellulitu. Oprócz właściwości ujędrniających i uelastyczniających skórę, masaż antycellulitowy bańką chińską zmniejsza obrzęki, poprawia kondycję mięśni i stanowi dobre przygotowanie ich do aktywności fizycznej.

Masaż relaksacyjny to połączenie zalet masażu klasycznego i energetycznego, idealne dla osób zabieganych, które żyją w ciągłym stresie. Jest przyjemny i delikatny, wykonywany powoli, przy relaksacyjnej muzyce i zapalonych świecach. Sprzyja wyciszeniu i odprężeniu. Masaż relaksacyjny pozwala nam się uspokoić i zregenerować, obniża ciśnienie krwi i przywraca prawidłowy rytm pracy serca.

Masaż sportowy – świetnie sprawdza się przed lub po treningu. Przed treningiem po to, żeby przygotować ciało do aktywności fizycznej, natomiast po treningu, żeby zregenerować mięśnie. Taki rodzaj masażu pomaga zapobiegać powstawaniu kontuzji oraz sprzyja regeneracji po kontuzjach. Technika masażu sportowego jest jest dobierana w zależności od trenowanej dyscypliny i potrzeb sportowca.

Sprawdź również: Karboksyterapia coraz bardziej popularna! 

Jakie masaże są wybierane najczęściej?

O najczęściej wybierane masaże zapytałyśmy Katarzynę Mikołajczyk, dyplomowaną masażystkę oraz eksperta kosmetyki profesjonalnej:

– “Prowadzę gabinet masażu i fizjoterapii KM Estate Med w Katowicach. Moja oferta obejmuje różne rodzaje masaży, w tym m.in. masaż klasyczny, relaksacyjny, antycellulitowy bańką chińską, masaż stóp z refleksoterapią, masaż aromaterapeutyczny i masaż sportowy. Moją specjalizacją jest masaż leczniczy, a także terapia kobiet w ciąży oraz nowoczesna regeneracja w sporcie zawodowym. W moim gabinecie najczęściej wybieranym masażem na różnego typu dolegliwości bólowe jest masaż leczniczy. Zazwyczaj klienci stawiają na mocny masaż klasyczny, choć wydawać by się mogło, że w tego typu gabinetach wybiera się częściej masaż relaksacyjny. Zależy to oczywiście od indywidualnych potrzeb pacjenta – niektóre osoby wolą delikatny dotyk, więc decydują się na wyciszający masaż relaksacyjny, inne natomiast, z racji mocnego napięcia mięśni lub innych dolegliwości, potrzebują mocniejszego ucisku.

Należy zaznaczyć, że masaż klasyczny wymaga odpowiedniej siły i umiejętności, w przeciwnym razie nie będzie skuteczny. Po wielu latach w zawodzie robię dość mocny masaż, którego efekty są bardzo doceniane przez klientów. W moim gabinecie masażu popularnością cieszą się również zajęcia przeznaczone dla przyszłych mam. Są bezpieczne i dostosowane do potrzeb oraz możliwości kobiet w ciąży. Pozwalają się im zrelaksować i złagodzić ciążowe dolegliwości, a także zapobiegać rozstępom skórnym, obrzękom i innym dysfunkcjom okresu okołoporodowego.

Popularnością cieszy się również masaż Shantala dla niemowląt. Tego typu zajęcia z dzieckiem odbywają się w gabinecie tylko raz, następnie rodzice wykonują je z maluszkiem w domu sami, zgodnie z przekazanymi przeze mnie instrukcjami, ponieważ nic nie zastąpi kontaktu fizycznego dziecka i rodzica. Mój gabinet odwiedza również wiele osób aktywnych fizycznie, w tym zarówno zawodowi sportowcy, np. piłkarze i zawodnicy MMA, jak również osoby, które uprawiają sport amatorsko. Technikę masażu sportowego dobieram indywidualnie do potrzeb sportowca oraz dyscypliny, którą trenuje.”

relaxation-686392_1920

“Masaż można wykonać w dowolnym momencie, gdy tylko mamy na to ochotę – oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Zabieg terapeutyczny natomiast wykonuje się wtedy, gdy odczuwamy konkretną potrzebę, dysfunkcję.”

Zabiegi terapeutyczne

Jeśli potrzebujesz pomocy przy dolegliwościach bólowych, urazach czy zmianach zwyrodnieniowych, może pomóc fizjoterapeuta, który przeprowadzi z Tobą wywiad i dobierze odpowiednie zabiegi. W przypadku zabiegów terapeutycznych ważna jest konsekwencja. Może w tym pomóc plan działania, który zagwarantuje efektywność w walce z dolegliwościami.

Kinesiotaping – w zależności od potrzeb pacjenta, terapeuta wybiera sposób oraz rodzaj taśmy, która jest aplikowana na ciało w celu złagodzenia bólu lub stanów zapalnych. Kinesiotaping świetnie się sprawdza, jeśli chcemy odciążyć przemęczone mięśnie. To metoda terapeutyczna, która poprawia mikrokrążenie i funkcjonowanie stawów podczas wysiłku fizycznego, działa przeciwobrzękowo i normalizuje napięcie mięśniowe.

Terapia Sucho-Igłowa (Dry Needling) – zabieg stosowany jest w celu zwalczania przewlekłego i ostrego bólu mięśniowo-powiąziowego oraz urazów. Jest mało inwazyjny, polega na nakłuwaniu punktów spustowych, które są częstą przyczyną bólu oraz dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Dry needling ma za zadanie rozluźniać głęboko leżące mięśnie oraz złagodzić bądź całkowicie wyeliminować ból. Zwiększa zakres ruchomości danej partii ciała oraz pozytywnie wpływa na metabolizm.

Zabiegi terapeutyczne a masaże

Czym właściwie różnią się masaże od zabiegów terapeutycznych? Kiedy najlepiej zdecydować się na pierwszą a kiedy na drugą możliwość?

“Masaż można wykonać w dowolnym momencie, gdy tylko mamy na to ochotę – oczywiście jeśli nie ma ku temu żadnych przeciwskazań zdrowotnych. Zabieg terapeutyczny natomiast wykonuje się wtedy, gdy odczuwamy konkretną potrzebę, dysfunkcję itp. Do znanych i cenionych zabiegów terapeutycznych należą: kinesiotaping oraz terapia sucho-igłowa. Popularne są one zwłaszcza wśród sportowców, którzy są praktycznie non stop narażeni na różnego typu kontuzje. Kinesiotaping stosuje się w celu odciążenia przemęczonych mięśni, a także w celu łagodzenia stanów zapalnych i bólu – oczywiście rodzaj taśmy i sposób jej aplikacji należy dobrać indywidualnie do pacjenta. Terapia sucho-igłowa to natomiast zabieg, który pozwala skutecznie walczyć z urazami i bólami mięśniowo-powięziowymi. W trakcie tego zabiegu nakłuwane są punkty spustowe, które są przyczyną dysfunkcji układu mięśniowo-szkieletowego. Umiejętnie wykonana terapia sucho-igłowa nie tylko łagodzi ból, ale również zwiększa zakres ruchomości wybranych partii ciała.” – mówiła Katarzyna Mikołajczyk

IMG_7240-200x300 Katarzyna Mikołajczyk – Dyplomowana masażystka oraz znany ekspert kosmetyki profesjonalnej. Właścicielka gabinetu masażu i fizjoterapii Km Estate Med w Katowicach, cenionego za wysokiej jakości zabiegi i przyjazną atmosferę. Absolwentka dwóch kierunków, która ukończyła dodatkowo liczne prestiżowe kursy specjalistyczne. W swojej pracy niesie ukojenie w bólu, pomaga walczyć z kontuzjami i odzyskiwać sprawność ruchową. Specjalizuje się w masażu leczniczym, nowoczesnej regeneracji w sporcie zawodowym oraz w terapii kobiet w ciąży. Największą satysfakcją są dla niej widoczne efekty zabiegów i pacjenci, którzy chętnie powracają do jej salonu. Ambitna bizneswoman, która nie boi się podejmować odważnych decyzji biznesowych. Została wyróżniona wieloma prestiżowymi nagrodami, w tym między innymi statuetką „Lwica Biznesu 2019” oraz nagrodą „Orły Medycyny 2019”. Autorka licznych publikacji w renomowanych portalach i prasie drukowanej oraz współautorka książki „Lwice Biznesu. O rodzinie i sukcesie”. Perfekcjonistka w życiu zawodowym i osobistym, która chętnie działa również charytatywnie. Prywatnie miłośniczka jogi i pasjonatka mody, niejednokrotnie doceniana za swoje wyczucie stylu i zjawiskowe stylizacje.

Poprzedni
Następny