Pieniądze nadal są  tematem tabu. Nie lubimy o nich rozmawiać, a tym bardziej opowiadać o swoich problemach z nimi związanych, co powoduje, że trudno jest nam zadbać o swoją finansową przyszłość.

Popełniamy dużo błędów od wydawania pieniędzy na rzeczy, których nie potrzebujemy, a które kupujemy pod wpływem impulsu po kompletny brak oszczędności. To wszystko jednak jest spowodowane  brakiem edukacji finansowej. Jak zadbać o swoje pieniądze? Trzymaj się poniższych 8 kroków, a efekty szybko Cię zaskoczą

Znajdź swoje „dlaczego”

  • DLACZEGO powinnaś zająć się swoimi finansami?
  • Na jakim etapie teraz jesteś?
  • Co chcesz zmienić?

Znajdź swój cel finansowy, który chcesz zrealizować np. zapanowanie nad wydatkami, wyjście z zadłużeń czy oszczędzanie. Ten właśnie cel powinien motywować Cię do działania.

Rozwijaj swoją wiedzę w temacie finansów

Korzystaj z porad ekspertów, czytaj książki, uczestnicz w szkoleniach. Z doświadczenia wiem, że opór i lęk wynika z niewiedzy. Zamiast oglądać kolejny serial, codziennie poświęć czas na zdobywanie informacji, które są dla Ciebie ważne w obszarze pieniędzy.

Przykład: chciałabyś wyjść z zadłużeń?  Zapoznaj się z możliwymi rozwiązaniami: ugoda z bankiem, odroczenie spłaty rat czy ostatecznie upadłość konsumencka. Nie chowaj głowy w piasek.

Tylko-online-Do-50-zniżki-na-ponad-1000-stylizacji-62

Analizuj swoje  wydatki

Zapisuj na co wydajesz pieniądze. Zwróć uwagę na drobne, nawykowe zakupy. Tylko w ten sposób zlokalizujesz tzw. czarną dziurę w Twoim budżecie. W tym celu możesz posłużyć się aplikacją lub zwykłym notesem. Najważniejsze, abyś skrupulatnie notowała wydane kwoty. To  prosty, ale bardzo skuteczny sposób, dzięki któremu nie będziesz  się zastanawiała każdego dnia co i za ile kupiłaś. Zwłaszcza jeśli zdarza Ci się wydawać więcej niż zarabiasz lub czujesz, że pieniądze rozchodzą Ci się przez palce.

Zaplanuj budżet domowy

Jak zadbać o swoje finanse? Przejmij kontrolę nad swoimi pieniędzmi. Przygotuj kartkę i długopis. Zapisz wszystkie koszty jakie ponosisz w miesiącu i zestaw je ze swoim wynagrodzeniem.

Jak-zadbać-o-swoje-pieniądze

Jeśli przychodów jest więcej niż wydatków, to jesteś na dobrej drodze. Teraz tylko zastanów się na co chcesz przeznaczyć nadwyżkę. Natomiast jeśli koszty przewyższają Twoje przychody, to pora wziąć się do pracy. Masz dwie możliwości : zminimalizować wydatki lub poszukać dodatkowego przychodu. Co wybierasz?

Jak-zadbać-o-swoje-finanse

Zajmij się swoimi długami

Zapisz wszystkie zadłużenia jakie posiadasz m.in. rodzaj (czy jest to kredyt, karta, czy pożyczka), nazwę banku lub instytucji w której zawarłaś kredyt, kwotę pozostałą do spłaty, a co najważniejsze czy jest spłacany terminowo. Zanim zdecydujesz się na kolejny kredyt/pożyczkę zastanów się:

  • Czy pożyczka rzeczywiście jest Ci potrzebna (Twoje po co?)
  • Czy jesteś w stanie ją spłacać?
  • Jaką chcesz konkretnie kwotę?
  • Na jaki okres planujesz rozłożyć kredyt?
  • Od kogo chcesz pożyczyć pieniądze?

… i najważniejsze, prześpij się z tym pomysłem.


To są bardzo proste wskazówki na temat tego jak zadbać o swoje finanse, a mimo to moje doświadczenie pokazuje, że mnóstwo osób korzysta z kredytów /pożyczek bez konkretnego planu, przez co później ma trudności z ich spłatą.

Tylko-online-Do-50-zniżki-na-ponad-1000-stylizacji-59

Poświęcaj czas swoim finansom

Finanse odgrywają ogromną rolę w naszym życiu i stawiamy je na drugim miejscu zaraz po rodzinie i przyjaciołach. Niestety pomimo tak wysokiego miejsca, nie poświęcamy czasu swoim pieniądzom. Dlatego, jeśli podjęłaś już ten krok, to co najmniej raz w tygodniu przeznacz godzinę, aby zweryfikować czy idziesz zgodnie z założonym planem.

Stwórz „Fundusz awaryjny”

Będzie Twoim kołem ratunkowym w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń: awarii lub pobytu na L4. Na ten cel należy odkładać 5%-10% z wynagrodzenia. Odłożone pieniądze powinny odpowiadać Twojej  jednomiesięcznej pensji netto, co pozwoli Ci zachować stabilność finansową w przypadku zajścia powyższych sytuacji. Tę kwotę należy trzymać w łatwo dostępnym miejscu, tak aby można było szybko ją wypłacić. A jeśli już wydasz jakąś część, pamiętaj aby uzupełnić ją w ciągu maksymalnie trzech miesięcy.

Zacznij oszczędzać

Uwzględnij oszczędzanie w swoim budżecie. Zacznij nawet od najmniejszej kwoty, ponieważ w tym momencie największe znaczenie ma wprowadzenie nowego nawyku w Twoje życie, jakim jest właśnie oszczędzanie pieniędzy. Metod jest kilka, mi.in „pierwsza godzina pracy”, „najpierw zapłać sobie” lub po prostu zaokrąglanie rachunków do pełnych kwot. Informacje na temat tych wszystkich sposobów znajdziesz na moim fanpage.

Jak-zadbać-o-swoje-finanse-przy-kawie-1

Jak zadbać o swoje finanse?

To tylko osiem kroków, ale niezwykle ważnych w drodze do Twojej lepszej przyszłości finansowej. Czasami może być Ci trudno, zwłaszcza jeśli zaczynasz, dlatego niezwykle ważne jest, abyś dała sobie prawo do popełniania błędów.

Może się zdarzyć, że Twoje zdecydowanie do działania i konsekwencja będą na różnych poziomach i nie zawsze wszystko będzie szło po Twojej myśli. Najważniejsze, aby w takich momentach wyciągnąć wnioski i pójść dalej.

Jeśli chciałabyś zwiększać wiedzę w temacie finansów osobistych, to zapraszam Cię na mój fanpage Kobieta i Finanse-Agnieszka Lisowska, a już w grudniu na moją stronę: www.kobietaifinanse.pl

A może masz pytania lub potrzebujesz popracować indywidulanie?

Koniecznie napisz na: info@kobietaifinanse.pl

Agnieszka-Lisowska-kobiece-finanse-1024x684

Trzymam za Ciebie kciuki!

Agnieszka Lisowska, Ekspert edukacji finansowej

Temat Jak zadbać o swoje finanse Cię zainteresował? Sprawdź również:

Następny