woman-731894_1920

Sytuacja zmusiła nas do pozostania w domach i każdy z nas odnajduje się w tej sytuacji na swój sposób. Są osoby, które kwarantannę przeżywają naprawdę dobrze – w końcu mają czas dla siebie i możliwość realizacji planów, na które do tej pory brakowało im czasu.

Inni nie mogą odnaleźć się w obecnej sytuacji. Zamknięcie w czterech ścianach działa na nich negatywnie i ciężko im zorganizować czas. Wiele osób w miarę możliwości decyduje się na pracę zdalną, tylko jak się zorganizować mają w domu rodzinę i sto innych prac do zrobienia? Spieszymy z pomocą!

1. Zaplanuj dzień w kalendarzu

Nic tak nie mobilizuje do działania, jak zadania zaplanowane za pomocą kartki i długopisu i wykreślanie tych zrealizowanych. To dobra metoda szczególnie dla osób, które mają problem ze skupieniem podczas pracy w domu. Na liście masz kilka punktów do zrealizowania i dodatkowo świadomość, że jak je wykonasz, będziesz mogła zrobić sobie przerwę. Na pewno pójdzie szybko! Zgodnie z zasadą “Zjedz tę żabę” Briana Tracy (bardzo polecam tę książkę!) najlepiej zacząć od zadań najtrudniejszych, które wymagają od Ciebie najwięcej trudu i skupienia – później już pójdzie z górki.

2. Wyznacz miejsce do pracy

Od tego powinniśmy zacząć. Oczywiście, byłoby świetnie gdybyś mogła przeznaczyć na biuro oddzielny pokój, jednak nie wszyscy mają taką możliwość. Na szczęście są też inne rozwiązania: możesz postawić niewielki stolik w miejscu, które ma dobre oświetlenie dziennie, a zarazem nie jest przechodnie. Niech to będzie kąt, w którym będziesz czuła się komfortowo i swobodnie. Rozłóż na stoliku swój sprzęt np. laptop, ulubione długopisy, kalendarz, teczki – przygotuj swoje biurko w taki sposób, żebyś miała chociaż trochę poczucie, że jesteś w pracy. Najlepiej, by te rzeczy już tam zostały i żebyś nie robiła przy tym stoliku nic innego, poza obowiązkami służbowymi. Kończysz pracę? Odchodzisz od stolika. Chcesz zjeść obiad? Idziesz do stołu w kuchni czy w salonie. Nie jedz i nie spędzaj czasu wolnego przy biurku przeznaczonym do pracy.

Jeśli nie masz takiej możliwości, bo metraż mieszkania na to nie pozwala, postaraj się po pracy usunąć te wszystkie służbowe rzeczy ze stolika. Niech nie kusi Cię, żeby zaglądnąć do służbowego kalendarza czy laptopa. Tym sposobem trafiłyśmy na kolejny punkt!

3. Ustal godziny pracy

Zachowaj pewną rutynę. W miarę możliwości, staraj się pracować w określonych godzinach np. od 8:00 do 16:00 a później zamknij laptopa, odłuż telefon służbowy i już do nich nie zaglądaj. Teraz jest czas dla Ciebie i dla Twoich bliskich. Jeśli wiesz, że nie będziesz mogła pracować w tych godzinach bo np. musisz zająć się dziećmi, postaraj się ustalić z przełożonym inne godziny pracy, w taki sposób żeby np. pracować od 9:00 – 12:00 a później mieć dłuższą przerwę na przegotowanie obiadu i czas spędzony z rodziną. Może uda się ustalić, żeby powrót do pracy miał miejsce dopiero w godzinach popołudniowych.

Najważniejsze w pracy zdalnej jest to, żeby w tym wszystkim ustalić pewne “bloki czasowe” – jeśli mam czas na pracę, pracuję. Jeśli spędzam czas z rodziną, jestem z rodziną na 100%, nic innego nie zabiera mojej uwagi. Jeśli coś robisz, poświęcaj się temu w pełni, by robić to efektywnie i unikać rozpraszaczy.

study-789631_1920

4. Zachowaj pewne rutyny

W poprzednim punkcie wspomniałyśmy o pewnych rutynach – właśnie! Chodzi o to, żeby wypracować sobie pewne powtarzalne czynności, które towarzyszą nam na codzień, kiedy wychodzimy do pracy np. wstajemy z łóżka, ubieramy się, robimy makijaż, wychodzimy do pracy. Zachowaj tę rutynę w domu! Wstań o określonej porze, przygotuj się do pracy i dopiero wtedy zasiądź przed komputerem. Nie pracuj w piżamie, nie odbieraj maili w łóżku. Rób to w miejscu, które wybrałaś sobie na miejsce pracy. Kiedy wybije godzina końca pracy, odłuż narzędzia, “wyjdź z pracy”. Teraz jesteś już w domu.

5. Ustalaj zasady

Jeśli nie jesteś w domu sama, ważna jest rozmowa z bliskimi. Wytłumacz im jak wygląda Twoja praca i w miarę możliwości ustal pewne zasady – szczególnie, jeśli w domu jest małe dziecko. Staraj się wyjaśnić, że najpierw pracujesz, a później masz czas dla bliskich, a później trzymaj się swoich obietnic. Jeśli dziecko jest małe, w miarę możliwości ustal godziny opieki lub (tak jak w pkt. 3) ustal z przełożonym bardziej elastyczny czas pracy, jeśli Twoje stanowisko na to pozwala.

6. Rób przerwy

Przerwy są bardzo ważne, właśnie dlatego warto planować “blokami”, żeby o nich nie zapominać! Zaplanuj w jakich godzinach pracujesz, kiedy masz przerwy, kiedy spędzasz czas z bliskimi. Podczas przerw staraj się uspokoić, zrelaksować, napić herbaty czy wyjść na świeże powietrze lub po prostu otworzyć okno i poczuć powiew wiatru lub promieni słońca na twarzy.

7. Pracuj nad relacjami zawodowymi

To, że jesteś w domu, nie znaczy, że jesteś całkowicie odcięta od świata! Teraz technologia pozwala nam na kontakt z każdą osobą, niemalże w każdym miejscu na świecie. Wykorzystaj to – staraj się być w stałym kontakcie nie tylko z rodziną, ale też z kolegami i koleżankami z pracy. Załatwiaj sprawy służbowe, ale też znajdź czas na rozmowę, zapytaj jak się czują i jak sobie radzą z aktualną sytuacją. Pamiętaj, że czasem ktoś może być całkiem sam, a rozmowa i pozwolenie na “wygadanie się” może znacznie poprawić samopoczucie.

laptop-2572772_1920

8. Bierz udział w szkoleniach i webinarach

W internecie pojawia się coraz więcej szkoleń online, które dotyczą usprawnienia pracy zdalnej, samopoczucia, zarządzania zespołem w czasach kryzysu. Są dostępne również kursy, które do tej pory można było odbyć jedynie stacjonarnie, a aktualnie można odbyć je przez skype czy zoom. Na pewno znajdziesz coś dla siebie! Kwarantanna to dobry czas na to, żeby podnieś swoje kwalifikacje, odbyć szkolenia, zastanowić się, czego nam brakuje i jakie kompetencje możemy podnieść, żeby usprawnić swoją pracę czy nawet starać się o lepsze stanowisko.

9. Włącz kamerę

Kiedy kontaktujesz się ze współpracownikami, miej włączoną kamerę i proś o to samo rozmówcę. To nie tylko pozwala na zobaczenie się z drugą osobą, ale także na wyczucie w jakim nastroju jest współpracownik i czy nie potrzebuje naszej pomocy. To ważne szczególnie wtedy, kiedy zarządzasz zespołem. Tego samego sposobu komunikacji można użyć podczas rozmów z bliskimi i przyjaciółmi – włączona kamera daje większe poczucie “spotkania się” i bliższego kontaktu, niż rozmowa telefoniczna. Wtedy praca zdalna staje się odrobinę łatwiejsza.

10. Zadbaj o odpowiednie narzędzia do pracy

To bardzo ważne, żeby praca zdalna przebiegała komfortowo i żeby nie musieć za każdym razem szukać długopisu, notatek czy telefonu – niech to wszystko ma swoje miejsce. Dbaj o porządek w miejscu pracy tak samo, jak dbasz o porządek w firmie.

Jeśli masz swoje sposoby na zarządzanie czasem i praca zdalna nie jest Ci straszna, koniecznie podziel się nimi w komentarzu! Temat Cię zainteresował? Sprawdź również: Koronawirus – jak sobie poradzić ze strachem w czasie pandemii i uporządkowań dzień na nowo. 

Poprzedni
Następny