Ten temat budzi spore kontrowersje na wielu grupach i forach: marketing sieciowy, inaczej zwany wielopoziomowym albo MLM.

MLM (skrót od angielskiego Multi Level Marketing) jest coraz bardziej popularną formą zarabiania pieniędzy. Przeżywa prawdziwy rozkwit w czasach pandemii ze względu na to, że to zajęcie można wykonywać całkowicie zdalnie. Ta aktywność wiąże się z polecaniem, rekomendowaniem produktu lub usługi a termin wielopoziomowy odnosi się do sposobu naliczania wynagrodzeń poszczególnym współpracownikom. Mówiąc prościej, istotą MLM jest zbudowanie struktury lojalnych klientów i partnerów, którzy razem z nami będą sprzedawać lub rekomendować produkty firmy.

Założenia MLM

Główne założenie firm MLM jest takie, żeby zamiast wydawania ogromnych sum na reklamę, promocję sprzedaży i długi łańcuch pośredników, przeznaczać pieniądze na wynagradzanie swoich współpracowników. W różnych branżach koszty produkcji to od 2 do 40% ceny końcowej produktu. Pozostałe X% ceny to nakłady na promocję, reklamę oraz ścieżkę dystrybucji.

W firmach marketingu sieciowego droga produktu do klienta jest o wiele krótsza. Produkt wędruje od producenta, poprzez dystrybutora, od razu do klienta. Nawet w niektórych firmach, gdzie nie ma sprzedaży bezpośredniej a jedynie polecanie i rejestracja nowych klientów, od producenta prosto do klienta. Kwoty zaoszczędzone na reklamie przeznaczane są na podnoszenie jakości produktu oraz na wynagrodzenia/prowizje dla partnerów biznesowych.

Negatywne opinie

MLM nierzadko utożsamiany jest z piramidą finansową. Jaka jest różnica? Piramida skupia się wyłącznie na budowaniu sieci i pobieraniu opłaty od każdego nowego członka i jest to dzialalność nielegalna w wielu krajach na świecie. Zarabianie w marketingu wielopoziomowym natomiast polega na sprzedaży/promowaniu usług/produktów i budowaniu sieci biznesowej w oparciu o nie.

Przyczyną złej reputacji jest również pewna ilość nieuczciwych firm funkcjonujących w branży MLM. Zdarzają się także przypadkowe osoby, które zajmują się tym biznesem, można powiedzieć “na oślep”, bez odpowiedniego przygotowania. Takie osoby skutecznie odstraszają potencjalnych klientów i partnerów biznesowych od tego typu działalności.

Wśród nieprofesjonalnych osób, zachłyśniętych nowo odkrytymi możliwościami można spotkać się ze stwierdzeniami typu – “Tylko głupiec by nie skorzystał…” lub “Zobaczysz, za kilka lat będę jeździć nowym Mercedesem…”. Nie powinno się stosować manipulacji, obrażania i krytykowania rozmówców.

marketing-sieciowy-MLM-1024x683

Zalety MLM

Przede wszystkim nie potrzeba kwalifikacji i doświadczenia – tak naprawdę zacząć działać w MLM może każdy.

 • Wszystkie szkolenia i informacje, które powinno się mieć, zapewnia firma oraz lider budujący dany zespół.
 • Brak początkowych kosztów – założenie własnego, tradycyjnego biznesu wiąże się z dużą ilością potrzebnej gotówki na początek, jednak w przypadku MLM nie jest to konieczne
 • Niskie ryzyko – brak wkładu własnego oraz dochód uzależniony od prowizji sprawiają, że jeśli działasz to zarabiasz, jeśli nie działasz to nie zarabiasz (ale nic nie tracisz).
 • Elastyczność – ty decydujesz w jakich godzinach oraz dniach chcesz poświęcić czas na budowanie zespołu. Dzięki temu możliwe jest godzenie pracy na etacie lub obowiązków domowych z dodatkową działalnością w marketingu sieciowym. Z czasem może okazać się, że praca na etacie nie jest dłużej potrzebna.
 • Produkty firm działających w sektorze MLM to najczęściej wyroby bardzo dobrej jakości, ponieważ na nich opiera się cały biznes. Gdyby były słabe, firma nie przetrwałaby zbyt długo na rynku.
 • Rozwój osobisty – zdobywanie zwłaszcza tzw. umiejętności miękkich (asertywność, komunikatywność, odporność na stres, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, wysoka kultura osobista, samodyscyplina, dobra organizacja pracy), które przydadzą się nie tylko w życiu zawodowym, ale i osobistym.
 • Oczywiście również legendarne osiągnięcie dochodu pasywnego – w przypadku aktywnego i konsekwentnego działania możliwe jest osiągnięcie wysokich zarobków ze struktury, która będzie na ciebie pracować.

Wady MLM

Popularność MLM – strategia ta jest znana na świecie od co najmniej 60 lat.

 • Niestety niekompetentne osoby, afery oraz opinie ludzi, którym nie udało się osiągnąć sukcesu sprawiają, że wiele osób ma negatywne podejście do MLM. Sprawia to, że czasem potrzeba naprawdę sporo zachodu, zanim przekona się nowe osoby do przyłączenia się do naszej grupy. W tym przypadku czas, cierpliwość oraz szczerość odgrywają główną rolę.
 • MLM nie jest dla osób niecierpliwych, niezdeterminowanych oraz nastawionych na szybki zysk. Odnoszę się tu głównie do oczekiwań nowych osób, co do zarobków płynących z MLM. Możliwości finansowe zachęcają do przystąpienia, ale tylko wytrwałość i konsekwencja są gwarancją sukcesu.
 • Nie jest to twój własny biznes – nie masz wpływu na produkty czy politykę firmy.

Czym się kierować przy wyborze firmy?

 • Najważniejszy jest produkt, który będziesz oferować

Staraj się wybrać firmę, która ma w ofercie wysokiej jakości produkty lub usługi z których konsumenci będą korzystać i których będą potrzebować najwięcej. Najlepiej, jeśli są to produkty niezbędne do życia, konsumpcyjne, używane przez każdego codziennie, czyli występuje na nie naturalne zapotrzebowanie.

Cena nie może odbiegać znacząco od ceny rynkowej produktów o podobnych właściwościach. Jeśli ceny są niebotyczne, nie licz na to, że znajdziesz wielu klientów na ten produkt. Jeśli chcesz odnieść sukces w MLM, wybierz firmę, której produkty są Ci znane, których będziesz używać. Wtedy zyskasz autentyczność i będziesz je polecać naturalnie, korzystając z własnego doświadczenia. Jeśli chcesz jedynie opowiadać jakie są cudowne na podstawie przeczytanych broszurek, to możesz spodziewać się, że potencjalny klient szybko odkryje prawdę.

 • Sprawdź firmę, zanim podejmiesz współpracę 

Sprawdź informacje na temat firmy, żeby mieć pewność, że nie jest to kolejna piramida finansowa lub jakiś inny spam. Wpisz nazwę w Google, YouTube, Wikipedii, szukaj wiarygodnych informacji na temat firmy. Nie sugeruj się opiniami przypadkowych osób albo hejterów, którzy chcą w jakiś sposób zaszkodzić firmie, w której nie odnieśli sukcesu lub też ludzi z konkurencji, którzy na siłę wynajdują argumenty, by wypromować swoją firmę. Poznaj historię firmy: jak długo jest na rynku, czy nie ma zadłużeń, czy kiedykolwiek była karana, jaką ma reputację w branży.

 • Poświęć czas na przyjrzenie się planowi marketingowemu (planowi wynagrodzeń)

Jak sprawiedliwy i hojny jest plan? Co otrzymasz w zamian za swoje zaangażowanie? Jakie są bonusy? Jakie są prowizje? Jaki jest warunek kwalifikacji, aby otrzymać zapłatę? Jest to bardzo ważne, ponieważ plan dokładnie przedstawia to, w jaki sposób otrzymasz wynagrodzenie – lub nie otrzymasz. Ile % z zakupów klienta jest zwracanych partnerom co miesiąc i jak sprawiedliwy jest rozkład tych pieniędzy między starymi a nowymi członkami?

Zapytaj o ewentualne koszty i wydatki, jakie będą towarzyszyć prowadzeniu biznesu, czy są koszty na start, po jakim czasie można spodziewać się zarobków i na jakim poziomie (na podstawie doświadczeń innych osób początkujących). Polecam też przeczytać Warunki Polityki Firmy oraz Umowę Partnerską.

 • Upewnij się, że otrzymasz odpowiednie szkolenia i wsparcie

Czy otrzymasz odpowiednie szkolenia, treningi, warsztaty i wsparcie w twoim biznesie? Szanująca się firma zapewni szkolenia bezpłatnie i będzie wspierać Twój rozwój. Istnieją również firmy, które pobierają opłaty za wszystkie szkolenia. Dowiedź się wcześniej czy są dostępne szkolenia oraz czy są płatne i jeśli tak, to jaki jest ich koszt, jak często się odbywają itp. Musisz to wszystko wiedzieć, żeby później nie zostać na lodzie, licząc tylko na siebie. Jeśli nie masz dostępu do systemu wsparcia i pracy, który działa, wszystkie inne elementy nie mają znaczenia.

 • Dowiedz się w jaki sposób zarabiasz pieniądze

W uczciwej firmie MLM dystrybutorzy czy też partnerzy biznesowi w większości zarabiają pieniądze poprzez sprzedaż bezpośrednią lub poprzez polecenie nowych klientów/partnerów. Natomiast, jeśli większość pieniędzy jakie zarabiasz są z ciągłej rekrutacji nowych osób, to może być piramida finansowa, czyli projekt, który jest nielegalny. Większość ludzi traci na tym pieniądze, pozostając z niczym. W MLM powinny być produkty, które są podstawą biznesu.

Agnieszka-Darul_MLM-768x1024

Nazywam się Agnieszka Darul, mam 41 lat. Pochodzę z Poznania, ukończyłam tam Turystykę i Rekreację na AWFie. Od 16 lat mieszkam w Anglii. Mam dwójkę małych dzieci, ukochanego Grzegorza i kota Puddinga. Pracuję w domu. Swoją przygodę z marketingiem sieciowym rozpoczęłam około pół roku temu. Poprzednio prowadziłam szkolenia z zakresu BHP w fabryce z żywnością, ale po zamknięciu mojego zakładu i w związku z obecną sytuacją na świecie i rynku pracy, musiałam znaleźć jakieś alternatywne rozwiązanie i się przebranżowić. Nie była to łatwa decyzja, bo nie wierzyłam nigdy w taki system pracy, ale to jedna z tych rzeczy, które zaczynasz robić i uczysz się po drodze.

Temat Cię zainteresował? Sprawdź także:

 1. Budowanie relacji na lata – poznaj trzy główne powody dla których warto to robić
 2. Jak zbudować zarabiający biznes online? 10 wskazówek na start
 3. Jak wybrać bezpieczne narzędzia do komunikacji w sieci?
 4. Bezpłatna reklama w Social Media, która zwiększy Twoją sprzedaż
 5. Rola mediów społecznościowych w biznesie

 

Poprzedni
Następny