jak-zrobic-dobre-pierwsze-wrazenie Kiedyś twierdzono, że czas “pierwszego wrażenia” trwa przez 4-7 sekund, jednak naukowcy dowiedli, że wystarczy tylko ułamek sekundy, żeby podświadomie ocenić drugą osobę i oszacować, na ile jest ona wiarygodna i sympatyczna.

Dlaczego warto zrobić dobre pierwsze wrażenie? To, jak wypadniesz na początku znajomości ma duże znaczenie dla dalszych relacji z daną osobą. Jeśli ktoś już podczas pierwszego kontaktu oceni Cię pozytywnie, to na pewno stanie się otwarty na relacje z Tobą. Wzbudzisz jego zaufanie i podświadomie będzie czuł, że masz dobre intencje. Jeśli ktoś już na początku oceni Cię negatywnie, to nawet jeśli byłoby to niesprawiedliwe, trudno będzie zmienić jego sposób postrzegania Ciebie w przyszłości.

Pierwsze wrażenie jest ważne!

Każdy z nas ocenia drugą osobę – zazwyczaj nieświadomie. Jeśli znamy podstawowe zasady, które kierują tym zjawiskiem, możemy wypaść lepiej w kontakcie z drugą osobą i uniknąć negatywnego pierwszego wrażenia. Jak wypaść dobrze na pierwszym spotkaniu? Oto kilka wskazówek.

Uśmiechnij się

Osoba, która jest uśmiechnięta, już na początku sprawia wrażenie pozytywnej i sympatycznej. Jeśli przychodzisz na pierwsze spotkanie i chcesz dobrze wypaść, powitaj drugą osobę uściskiem dłoni i uśmiechem. Podczas rozmowy miej do siebie dystans, nie bój się śmiać ze swoich wad (tylko nie przesadź w drugą stronę!). Nie staraj się być perfekcyjna, nie zachowuj się sztucznie, bo to może przynieść odwrotny skutek do zamierzonego. Staraj się być “ludzka”, autentyczna.

Okaż zainteresowanie

Przed spotkaniem zdobądź wiedzę na temat rozmówcy – to może okazać się przydatne podczas konwersacji. W umówionym miejscu bądź punktualnie. Pokaż, że jesteś zainteresowana drugą osobą – słuchaj uważnie co mówi i nie przerywaj jej. Odnoś się do słów rozmówcy, podtrzymuj rozmowę. Pokaż, że jesteś zaangażowana i słuchasz – przytakuj, nawiąż kontakt wzrokowy, lekko pochyl się w kierunku rozmówcy. Jeśli czegoś nie zrozumiałaś, dopytaj. Dzięki temu nie tylko okażesz zainteresowanie ale także nie popełnisz gafy, wypowiadając się w kwestiach o których nie masz pojęcia!

Popracuj nad mową ciała

Oprócz pochylenia się w kierunku drugiej osoby czy nawiązywania kontaktu wzrokowego, możesz wykorzystać inne elementy mowy ciała. Popracuj nad stabilną i otwartą pozycją – dzięki temu będziesz odbierana jako pewna siebie i nie stworzysz niepotrzebnego dystansu. Nie krzyżuj rąk, nie uciekaj oczami na boki, skup się na rozmówcy, bądź obecna. Dobrze jest mówić niskim głosem i dotknąć czasem rozmówcy w kulturowo przyjęty sposób. Upodobnij się do osoby, z którą rozmawiasz, staraj się mówić i poruszać tak jak ona, co sprawi, że poczuje się dobrze w twoim towarzystwie.

Naturalna pewność siebie

To chyba najtrudniejszy punkt do zrealizowania. Warto zastanowić się, jakie emocje wywołują u nas określone sytuacje. Jeśli nauczysz się interpretować własne odczucia, staniesz się świadoma swojej osoby i własnych emocji, na pewno łatwiej będzie Ci kontrolować siebie i równocześnie kierować wrażeniem, jakie chcesz wywołać na drugiej osobie. Praca nad sobą i pewnością siebie wymaga czasu. Skup się na swojej osobie, zastanów się nad własnymi wadami i zaletami. Postaraj się zaakceptować siebie taką, jaka jesteś, mając świadomość zalet, równocześnie pracując nad wadami. Jeśli Ty czujesz się pewnie, druga osoba na pewno również to odczuje, sprawisz wrażenie silnej, pewniej siebie osoby, która wie, czego chce.

Zadbaj o siebie

Twój wygląd ma istotne znaczenie, jeśli chodzi o spotkanie z rozmówcą. Ubiór na przykład, powinien harmonizować z profilem osoby, z którą zamierzasz się spotkać.

Nie ma jednej, uniwersalnej metody, która pozwoli wypaść perfekcyjnie w oczach innych. Ważne, żeby przed spotkaniem określić jego cel i zastanowić się, co chcemy osiągnąć. Czy jest to spotkanie towarzyskie, na którym chcemy po prostu zaprzyjaźnić się z drugą osobą czy spotkanie biznesowe, gdzie bardziej zależy nam, by zyskać na wiarygodności i zdobyciu zaufania u drugiej osoby. To dwie różne sytuacje, wymagające zupełnie innego przygotowania. Warto zastosować się do powyższych wskazówek, żeby podczas pierwszego spotkania wypaść jak najlepiej. Pamiętaj, że złe pierwsze wrażenie jest bardzo trudno “wymazać”. Jeśli ktoś już na samym początku zacznie odbierać Cię negatywnie, będziesz musiała naprawdę dużo się napracować, żeby w przyszłości zyskać na wiarygodności w oczach tej osoby i zdobyć jej sympatię.

Temat Cię zainteresował? Zobacz także: Jak zbudować pewność siebie?

Poprzedni