pewnosc-siebie-jak-ja-zbudowac

Brak pewności siebie blokuje Twoje działania? Obserwujesz osoby w otoczeniu, które potrafią odnaleźć się w każdej sytuacji i chciałabyś czuć się równie pewnie w relacjach z innymi?

Jeśli widzisz u siebie same wady i to właśnie na nich się skupiasz, zamiast zacząć podkreślać zalety, których z całą pewnością masz naprawdę wiele, czas zmienić myślenie! Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci inaczej spojrzeć na samą siebie i sprawić, że zyskasz w oczach innych.

Postaw na uśmiech

Ludzie, którzy często się uśmiechają sprawiają wrażenie pozytywnych i szczęśliwych, a do tego zarażają uśmiechem innych! Pamiętaj, że kiedy się śmiejesz, Twój mózg wydziela endorfiny, czyli tak zwane hormony szczęścia. Dzięki temu nie tylko jesteś pozytywnie odbierana przez środowisko, ale także sama czujesz się pewniejszą siebie, rozluźnioną, szczęśliwą.

Bądź aktywna fizycznie

Aktywność fizyczna sprawia, że podobnie jak podczas uśmiechania się, mózg wydziela endorfiny. Regularne ćwicznia poprawiają naszą kondycję i rzeźbią sylwetkę. Dzięki nim, czujemy się lepiej w swoim ciele a co za tym idzie, jesteśmy pewniejsze siebie i emanujemy tą pewnością w otoczeniu. Przestajemy przywiązywać tak dużą uwagę do tego, co myślą o nas inni a nasza samoakceptacja wzrasta.

Panuj nad mową ciała

Sposób w jaki się poruszasz, patrzysz czy stoisz, może dużo o Tobie powiedzieć. Jeśli chcesz zyskać pewność siebie i stać się silniejszą w oczach innych wyprostuj plecy i wypnij pierś. Stawiaj szybkie, pewne kroki, nawiązuj kontakt wzrokowy. Mów powoli i wyraźnie. Dzięki temu Ty poczujesz się pewniej a osoby w otoczeniu będą postrzegać Cię jako osobę silną i zdecydowaną.

Dbaj o ubiór

Zrób przegląd swojej szafy, zastanów się w czym wyglądasz najlepiej, jakie kolory i kroje najbardziej Ci odpowiadają. Jeśli nie jesteś pewna lub trudno Ci zdecydować nad wyborem odpowiedniego zestawu ubrań, poproś o pomoc rodzinę czy przyjaciół, którzy są z Tobą na codzień, znają Twój styl i będą mogli co podpowiedzieć. Oczywiście, ważne jest, żeby ubrać się odpowiednio do okazji (np. inaczej ubierzesz się na eleganckiej restauracji a inaczej do baru z kebabem), żeby strój był czysty, niepomięty, odpowiedni do pogody, jeśli jest to możliwe (czasem, np. w biurach obowiązuje dress code, według którego niezależnie od pogody trzeba założyć elegancką bluzkę czy rajstopy – wtedy luźna, letnia sukienka nie wchodzi w grę!). Odpowiedni, wygodny ubiór sprawia, że czujesz się ładnie i swobodnie a Twoja samoocena wzrasta.

Działaj, korzystaj z okazji

Nie czekaj na odpowiedni moment, żeby wzmacniać poczucie pewności siebie. Spraw do załatwienia i celów do zrealizowania nie traktuj jako problem, lecz wyzwanie! W grupie osób staraj się zabierać głos. Nawiązuj kontakt z innymi, podczas zwyczajnych, codziennych czynności (np. podczas zakupów w sklepie czy w autobusie). Nie myśl, że “znowu masz tyle rzeczy do załatwienia” i że chcesz je jak najszybciej odhaczyć je z listy. Nie unikaj odbierania telefonu w obawie przed kontaktem z inną osobą. Skup się na każdej rzeczy po kolei, wykorzystuj swój czas w 100%, sprawdzaj się, działaj i wzmacniaj poczucie pewności siebie, gdy tylko masz okazję.

Zaakceptuj siebie

Każdy ma wady i zalety, nie ma osoby idealnej. Co więc sprawia, że jedni mają pewność siebie, wręcz nią emanują, natomiast  innym jej brakuje? Na pewno charakter danej osoby i sposób postrzegania samego siebie. Jedni mają do siebie dystans, przyjmują zasadę “uczenia się na błędach”, akceptują siebie. Inni czują się ze sobą źle, przywiązują zbyt dużą uwagę do swoich wad, są perfekcjonistami i wydaje im się, że czegokolwiek by nie zrobili to i tak nie będzie dobrze. Zawsze czegoś im brakuje, porównują się do innych kompletnie pomijając przy tym swoje mocne strony, umiejętności,  zalety i zasługi. Najważniejsze, żebyś zaakceptowała siebie taką jaką jesteś – zacznij myśleć pozytywnie, skup się na zaletach, pracuj nad wadami. Na końcu artykułu zamieściłam zadanie, które może być początkiem zmiany Twojego myślenia. Także, do dzieła!

Bądź cierpliwa

Nic nie przychodzi nagle! Jeśli myślisz, że z dnia na dzień będziesz się czuła silna, pewna siebie i bezkonkurencyjna, to muszę Cię uświadomić, że to tak nie działa. Pewności siebie nabiera się stopniowo. Są wśród nas osoby, którym jej nie brakuje i kontakt z innymi czy publiczna wypowiedz nie stanowi dla nich problemu. Wierzą w siebie i swoje możliwości, spełniają się w życiu prywatnym i zawodowym. Jak to robią? Po prostu nie skupiają się na swoich wadach, mają do siebie dystans. Każdy ma jakieś wady i kompleksy ale nie każdy pozwala im sobą zawładnąć.

Zyskaj pewność siebie

Jeśli będziesz się stosować do powyższych wskazówek, po pewnym czasie też zaczniesz zauważasz, że wyzwania dnia codziennego nie stanowią już dla Ciebie problemu, a w towarzystwie czujesz się jak ryba w wodzie. Jeśli zaakceptujesz siebie taką jaką jesteś i zaczniesz pracować nad słabymi stronami a pozytywne myślenie stanie się Twoim nawykiem, zyskasz pewność siebie i relacje z innymi staną się przyjemnością a nie problemem.

pewnosc-siebie-zadanie

Zadanie dla Ciebie!

Mam dla Ciebie zadanie na dziś, które pomoże Ci uwierzyć w siebie i swoje możliwości.

  • Weź kartkę i długopis, podziel ją na dwie części.
  • Po jednej strony wypis swoje wady a po drugiej zalety – wpisz wszystko, co tylko przyjdzie Ci do głowy!
  • Weź jeszcze dwie kartki, znowu podziel je na dwie części i daj do wypełnienia dwóm osobom z Twojego bliskiego otoczenia – niech wypiszą Twoje wady i zalety.
  • Porównaj wyniki i wyciągnij wnioski.

Nawet nie zdajesz sobie sprawy z tego, jak wiele zalet widzą w Tobie inni. Po wykonaniu tego zadania możesz się naprawdę pozytywnie zaskoczyć i zwiększyć pewność siebie! Osoby w Twoim otoczeniu dostrzegają więcej, niż Ty, patrzą na Ciebie z pewnej perspektywy, są z Tobą na codzień, widzą jaka jesteś. W jednej rubryce napisali Twoje zalety, za które Cię cenią a na drugiej wady, nad którymi ich zdaniem mogłabyś popracować. Porównaj wyniki i wyciągnij wnioski! Zobacz, jak wiele zależy od punktu widzenia.

Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź również: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 5 wskazówek

Poprzedni
Następny