co-to-jest-joga Joga staje się w Polsce coraz bardziej popularna. Jeszcze niedawno praktykowali ją jedynie celebryci, teraz coraz więcej osób podejmuje się tej aktywności, żeby poprawić swoje zdrowie, samopoczucie i kondycję. Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Do uprawiania jogi nie ma przeciwwskazań. Można ją praktykować w każdym wieku, nawet mając różne problemy zdrowotne – oczywiście w tym przypadku, pod kontrolą, z dobraniem odpowiedniej formy ćwiczeń. Osoba prowadzące zajęcia powinna dobrać program do aktualnego stanu zdrowia danej osoby. Ćwiczą nastolatki i dorosłe kobiety, ciąża czy czas menstruacji nie jest tutaj problemem, joga pozwala zachować silne ciało i umysł. Dlaczego warto ćwiczyć jogę?

Indywidualne tempo

To aktywność fizyczna, którą każdy wykonuje w swoim tempie. Nie ma pośpiechu i rywalizacji, lecz spokój, wsłuchiwanie się w rytm swojego ciała i własne potrzeby. Nie musisz robić nic na siłę – joga dzieli się na tzw. asany, w różnych wariantach – każdy może dobrać asanę odpowiednią dla siebie. Nasze ciała są różne – jednej osobie łatwo przyjdzie daną asanę, a ktoś inny będzie musiał ćwiczyć tygodniami, żeby go wykonać. Nie ma tutaj powodów do zmartwień – w jodze nie ma rywalizacji, ważne, żeby nauczyć się słuchać potrzeb własnego ciała, a przy tym uczyć się jego akceptacji i cierpliwości.

Doznawanie teraźniejszości

Każdego dnia masz mnóstwo zadań do wykonania? Masz wrażenie, że doba jest zbyt krótka i czas mija zdecydowanie zbyt szybko? Zatrzymaj się na chwilę. Nie chodzi tutaj o to, żeby znaleźć w ciągu dnia czas na szybką kawę czy przeglądanie kolorowych magazynów. Chodzi o to, żeby nareszcie się odprężyć, wyciszyć, nie myśleć o pracy i obowiązkach. Joga może okazać się tym, czego potrzebowałaś. Wymarzoną chwilą dla siebie, odpoczynkiem, który pomoże Ci zadbać o siebie, zarówno ciało, jak i umysł. Kiedy ćwiczysz jogę, jesteś “tu i teraz”, Twój umysł się oczyszcza, a Ty napełniasz się spokojem. Myślę, że jak pójdziesz na jedne zajęcia, będziesz chciała wybrać się na kolejne. Zobaczysz, jak bardzo brakowało Ci chwili wytchnienia w natłoku codziennych obowiązków.

co-daje-joga

Oczyszczanie umysłu

Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Podczas treningu wykonujesz także ćwiczenia oddechowe, łączysz je z asaną, a na końcu całkowicie się relaksujesz. Po ćwiczeniach jesteś zmęczona, ale rozluźniona, uspokojona i odstresowana. Pozbywasz się nieprzyjemnych napięć, oczyszczasz umysł. Taka joga bardzo pomaga zresetować się po ciężkim i stresującym dniu. Dzięki niej chociaż na chwilę zapomnisz o problemach i skupisz się na odczuwaniu teraźniejszości.

Wzmacnianie ciała

Dlaczego warto ćwiczyć Jogę? Dzięki temu pracujesz nad ciałem i kondycją. Joga kojarzy Ci się z nudnym wykonywaniem ciągle tych samych ćwiczeń? Możesz się pozytywnie zaskoczyć! Jest mnóstwo asan do wykonania, także każde zajęcia wnoszą coś nowego. Dlaczego warto ćwiczyć jogę? Uczysz się, powoli pracujesz nad ciałem, robisz postępy. Poprawia się Twoja koordynacja ruchowa i siła a także wygląd ciała – skóra uelastycznia się. Już po krótkim czasie widać pierwsze efekty, a Ty możesz być z siebie dumna! Postępy motywują do działania i sprawiają, że chcesz więcej i z coraz większą ochotą chodzisz na zajęcia. Pracujesz nad równowagą, ponieważ każdą asanę wykonuje się na dwie strony ciała, symetrycznie. Joga ma kilka odmian, jedne są spokojne a inne bardziej dynamiczne. Możesz wybrać odpowiednią dla siebie.

Teraz masz okazję poćwiczyć jogę na Sri Lance!

Agnieszka Dudek wraz z Suranga Thennakoon połączyli siły i stworzyli dla nas możliwość odbycia niesamowitej podróży. Przeżyj wielką przygodę i dołącz do ekipy, która będzie praktykować Jogę na Sri Lance, a przy tym relaksować się na plażach z widokiem na niespotykaną nigdzie indziej florę i faunę, zwiedzać zabytki z przewodnikiem, i próbować pysznego jedzenia. Oprócz zajęć z jogi, weźmiesz udział w wyprawie do jednego z parków narodowych oraz do dżungli i odbędziesz trekking w górach. Gwoździem programu będzie podróż pociągiem Ella trasą widokową, uznawaną za najpiękniejszą na świecie! Szczegóły na temat wyprawy znajdziecie na stronie: http://www.joganasrilance.pl/

joga-sri-lanka

Sri Lankę pokochałam od pierwszego wejrzenia. Od chwili, kiedy tylko opuściłam budynek lotniska, urzekła mnie zapachem, kolorami, uśmiechami ludzi mijanych na ulicy, jedzeniem, radosnymi  dzieciakami, a z czasem nawet totalnym bałaganem na wąskich drogach. Za każdym razem, kiedy tam jestem chłonę atmosferę całą sobą i czuję, ze jest to moje miejsce na ziemi. Colombo, Kandy, Ella – w każdym z tych miejsc czuję się jak w domu. Mam ulubione knajpki i miejsca w których… Po prostu lubię być. Zgiełk ulicy, upał, nawoływanie kupców, stada bezdomnych psów i wszędobylski kurz to klimat i atmosfera miejsc na Sri Lance. Nie próbuj przechodzić przez ulice na zielonym, nie dziw się, że w knajpie nie ma sztućców i nie obawiaj się zaczepek ze strony miejscowych. Po prostu pakuj się, leć i bądź całym sobą na wyspie, która kradnie serce. – mówi Agnieszka Dudek.

Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź także: Jak zmotywować się do ćwiczeń? 5 sposobów

Poprzedni
Następny