holistyczne-podejście-do-odchudzania

5, 10 a może 40 kilogramów nadwagi. Odchudzanie, dla wielu osób to czysta matematyka. Jeżeli ilość kilokalorii przewyższa nasze dzienne zapotrzebowanie to przybieramy na wadze.

Jeżeli uzyskujemy deficyt kaloryczny – chudniemy. I to najczęściej koniec definicji odchudzania. Oczywiście, nie trudno zgodzić się, że wartości kaloryczne mają olbrzymie znaczenie, ale czy są tymi jedynymi wyznacznikami? Cały problem tkwi w tym, że człowiek nie jest robotem, którego można odpowiednio zaprogramować i uzyskać pożądany efekt. Gdyby to było takie proste, to nie mielibyśmy takiego problemu z otyłością jaki jest.

Po co mi to holistyczne podejście?

Ile razy perfekcyjnie ułożona dieta, mocne postanowienie zmiany, wykluczanie wielu produktów kończyło się wieczornym napadem na lodówkę, chęcią rzucenia tego całego odchudzania po 3 dniach, wymówką typu „zacznę od jutra”?

Dla osób, które już dłuższy czas borykają się z nadwagą czy otyłością, próbują różnych diet, a mimo wszystko nie osiągają rezultatu, ważne jest aby podchodzić do tematu odchudzania z różnych stron. Każdy z nas to połączenie ciała, duszy, emocji, które mają wpływ na naszą motywację, nawyki, działania czy nastawienie.

Kompleksowe podchodzenie do odchudzania pomaga przetrwać, zrozumieć, zaakceptować, poradzić sobie w procesie odchudzania. W naszej głowie nie chodzi tylko o proste równanie matematyczne. Odchudzanie powinno być nie tylko przemianą naszego ciała, ale przede wszystkim życia.

Co tak właściwie oznacza słowo holistyczny?

W dosłownym tłumaczeniu to pełny, całkowity. Czyli taki, który odnosi się do człowieka jako całości, łączący nie tylko aspekt ciała, ale całego organizmu, psychiki i duszy. Holistyczne odchudzanie ma fundamentalne znaczenie w długotrwałym uzyskaniu efektów redukcji wagi. Tu nie chodzi o efekt na dziś, ale na całe życie.

Sprawdź również: Jak zmotywować się do zmiany stylu życia.

Jeżeli chcemy skutecznie schudnąć, nie możemy skupiać się tylko na aspekcie samej wagi. Bardzo ważne jest, aby w tym całym procesie zadbać o siebie holistycznie.

Dieta może być skuteczna wtedy, gdy będzie zgodna z naszym organizmem. Bardzo często wydaje nam się, że wytrwamy na 1000 kcal dziennie, albo wyrzucimy produkty glutenowe z jadłospisu, będziemy jeść o wyznaczonych porach. Zazwyczaj takiej motywacji wystarcza na kilka dni, a następnie po drodze zaczynają się pojawiać przeszkody, upadki, słabości. Nasza głowa często nie radzi sobie z wieloma zakazami, które wprowadzamy w czasie diety. Bez odpowiedniego przygotowania psychicznego proces odchudzania może być dla wielu wręcz niemożliwy do przejścia.

belly-3186730_1920

Jak skutecznie wdrożyć holistyczne odchudzanie?

W Polsce holistyczne odchudzanie propaguje Monika Honory, która sama przez wiele lat borykała się z otyłością i brakiem akceptacji własnego ciała. Po wielu konsultacjach z dietetykami, lekarzami, fizjoterapeutami skutecznie schudła 40 kilogramów. Opracowała własny Program Przemian, który pomógł w odchudzaniu tysiącom kobiet. Jej grupę na Facebooku obserwuje prawie 178 000 osób.

Program Przemian nie jest typową dietą, która wyniszcza ciało i która może spowodować obniżony nastrój. Przemiana uczy, jak uwierzyć w siebie, jak zmienić nastawienie, jak zadbać o skórę i jak wspomóc utratę kilogramów. Efekty uczestników są naprawdę imponujące.

Proces holistycznego odchudzania jest bardzo wspierający dla osób chcących trwale zgubić zbędne kilogramy. Pokazuje, że pierwszym krokiem do zmiany jest odpowiednie przygotowanie psychiczne. Bardzo często niepewność i bezradność powoduje, że odpuszczamy. Dlatego holistyczność pomaga zbudować motywację, nastawienie, zadbać o ciało, aby móc wytrwać w procesie odchudzania przez wiele tygodni.

Autorka: Ewa Antkiewicz

Więcej informacji o holistycznym odchudzaniu znajdziesz na stronie: monikahonory.pl

 

Poprzedni
Następny