jak-planowac-zeby-osiagac-cele  Zapracowujesz się i ciągle nie widać efektów? Spędzasz długie godziny przed komputerem a wolałabyś poświęcić ten czas rodzinie lub na spotkania ze znajomymi? Wydaje Ci się, że to, co robisz, to ciągle za mało i zamiast satysfakcji, praca zaczyna być dla Ciebie powodem do frustracji? Może czas odrobinę zmienić odejście do pracy i planowania.

Są osoby, które bardzo chcą iść do przodu, realizować swoje cele i pasje. Są przez to ciągle zajęte, nie mają czasu dla rodziny i przyjaciół i ciężko im znaleźć work-life balance w swoim życiu. Jesteś jedną z takich osób? Czasem wystarczy dokonać drobnych zmian, jeśli chodzi o planowanie swojego dnia czy pracy oraz zautomatyzować niektóre czynności, żeby pracować mniej a bardziej efektywnie.

Planowanie z głową!

Często zamiast celów, na liście zadań pojawiają się po prostu rzeczy do zrobienia. Przykładowo: zrobić reklamę produktu, napisać tekst na stronę, opublikować tekst na portalu społecznościowym. Tylko, że zrobienie reklamy nie jest celem samym w sobie – najpierw warto zaplanować cel, efekt, jaki chcielibyśmy uzyskać a dopiero później działania, które nam w tym pomogą. Przykładowy cel: uzyskanie określonej liczby wyświetleń, określenie liczby polubień na facebooku – dopiero później myślimy jak zrealizować cel: zrobię reklamę, konkurs, napiszę dobry tekst, który przyciągnie uwagę. Później możemy śledzić efekty, za pomocą różnych narzędzi sprawdzić, czy cel został zrealizowany i czy konieczne jest pojęcie kolejnych kroków.

planowanie-zarządzanie-czasem

Planowanie a zakupy

Tak samo jest np. z zakupami. Tutaj też przyda się umiejętne planowanie. Kiedy idziemy do sklepu zazwyczaj sięgamy po kolejne produkty, które przyciągają nas dobrą reklamą czy kolorowymi opakowaniami. Często w sklepach w tle leci muzyka, która wprawia nas w dobry nastrój sprzyjający zakupom a długo przed okresem Świąt, w sklepach poustawiane są choinki czy Mikołaje. Świąteczne przeboje oddziałują na nas w taki sposób, że z uśmiechem na twarzy sięgamy po więcej i więcej i dopiero w domu zastanawiamy się, po co nam te wszystkie produkty. Rozwiązanie jest proste – zanim udasz się na zakupy zrób listę rzeczy, których potrzebujesz lub listę osób, które chcesz obdarować. Jeśli najpierw kupisz prezent, a dopiero później będziesz się zastanawiać kogo możesz nim obdarować, podarunek może się okazać całkiem nietrafiony.

Co, jeśli planowanie nie jest dla Ciebie?

A jakie jest rozwiązanie dla osób, które nie lubią planować? Po prostu zanim weźmiesz z półki kolejną rzecz, zastanów się czy na pewno jest Ci ona potrzebna i w jaki sposób ją wykorzystasz. Być może okaże się, że w domu masz już trzy podobne przedmioty a na półkach brakuje już miejsca na kolejne nowości. Świadome wybieranie produktów pomoże Ci zaoszczędzić czas i pieniądze.
planowanie-czasu

Nie bierz na siebie więcej, niż możesz

W planowaniu bardzo ważne jest, żebyś nie nakładała na siebie więcej obowiązków, niż jesteś w stanie udźwignąć. Jeśli robisz plan na każdy dzień, najpierw wypisz rzeczy najważniejsze i tyle, żeby wystarczyło Ci czasu na ich realizację. Pamiętaj, żeby uwzględnić w planie czas wolny, dla siebie, dla rodziny. Jeśli zrealizujesz te najważniejsze cele, zawsze możesz zrobić coś dodatkowo, zająć się rzeczami mniej ważnymi, które czekają w kolejce, lub po prostu kreowaniem nowych pomysłów czy spędzić więcej czasu z rodziną lub znajomymi. Jeśli nie masz pomysłu na planowanie swojego czasu, rozejrzyj się, szukaj inspiracji! Coraz więcej osób w sieci, decyduje się dzielić swoimi pomysłami, na pewno znajdziesz coś dla siebie.

Sztuka planowania

Jest mnóstwo metod planowania i narzędzi, które pomagają nam w organizacji czasu. Można zaopatrzyć się w kalendarz do torebki, używać kalendarzy czy notatników online, zapisywać swoje plany w zwykłym notesie. Metodą prób i błędów, na pewno opracujesz system planowania, który będzie dla Ciebie odpowiedni. Ja również taki swój system opracowałam i niedługo się nim z Wami podzielę, być może odrobinę Was zainspiruje lub pomoże w stworzeniu Waszego osobistego planu. Więcej na temat osiągania celów, znajdziesz w artykule: Jak osiągać cele? Uwolnij swój potencjał! 

 

Poprzedni
Następny