nails-865121_1920 W dobie pandemii nie mamy możliwości korzystania z usług kosmetyczek, a nasze paznokcie aż proszą się o nowy kolor i usunięcie odrostów. Większość kobiet pozbywa się więc pozostałości po żelach i hybrydach w domu.

Kiedy jednak już to zrobią doznają szoku patrząc na zniszczoną płytkę paznokcia, poszarpaną strukturę oraz kruchość. Nie ma się co załamywać! Przyzwyczajone do grubych i mocnych paznokci musimy powalczyć o naturalną płytkę paznokcia, która po miesiącach stosowania żelu, hybryd i tipsów nie jest w najlepszym stanie.

Zdejmij i daj odpocząć

Jeśli nasze paznokcie są kruche, cienkie i łamliwe to pandemia jest właśnie czasem, podczas którego mamy okazję zregenerować płytkę, dając im trochę wytchnienia. Zróbmy przerwę, która pozwoli naszym paznokciom na odpoczynek od wyczerpujących zabiegów. Zanim jednak zobaczymy stan swojej naturalnej płytki paznokcia, musimy zdjąć pozostałości po żelach. Pamiętajmy jednak, aby nie zrywać ich na siłę. Użyjmy do tego pilników i acetonu lub zmywacza, która ma go w składzie. Odpowiedni pilnik to papierowy lub szklany. Metalowy może znacząco uszkodzić płytkę. Jednym z najpowszechniejszych, domowych sposobów na usunięcie żelu jest zamoczenie paznokci w zmywaczu lub acetonie na ok. 20 minut, usunięcie żelu za pomocą drewnianej szpatułki oraz wypolerowanie paznokci. Biorąc pod uwagę, fakt że paznokcie po manicure żelowym są mocno osłabione, kolejnym ważnym zabiegiem jest spiłowanie paznokci na krótko.

Odżywienie i regeneracja

Czego szukać w drogerii? Bardzo ważnym zabiegiem jaki powinniśmy wykonać, aby nasze paznokcie odzyskały prawidłową kondycję to wzmocnienie naturalnej płytki preparatami z witaminami A, E, C oraz tymi, które w składzie zawierają wapń, keratynę oraz krzem.

Olejki dobre nie tylko na włosy

Zanim jednak kupimy preparaty w drogerii postarajmy się zadbać o dłonie w domu. Podstawą we wzmacnianiu paznokci są olejki, które są bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Jednymi z najskuteczniejszych są oliwa z oliwek oraz olejek rycynowy. Często polecane są również olejek z drzewa herbacianego, jojoba oraz z awokado. W domowej pielęgnacji doskonale sprawdzi się również olejek kokosowy, który wzmocni i nawilży paznokcie. Olejki można stosować poprzez wsmarowywanie w płytkę lub wykonując kąpiele dłoni w lekko podgrzanej oliwie z oliwek lub olejku rycynowym.

almonds-929401_1920

Dieta na zdrowe paznokcie

O tym jak wyglądają nasze paznokcie decyduje również to co mamy na talerzu, dlatego też aby zregenerować naturalną płytkę paznokcia zastosujmy dietę bogatą przede wszystkim w białko, składniki mineralne i witaminy: A, E oraz z grupy B. Podstawą diety powinny być surowe lub krótko gotowane warzywa i owoce, nabiał, mięso, jaja oraz 2-3 razy w tygodniu ryby morskie. Ważnym elementem jadłospisu są produkty zbożowe: pieczywo pełnoziarniste lub razowe, brązowy ryż oraz ciemny makaron. Sprzymierzeńcem w walce o zdrowe paznokcie są również cynk, miedź oraz krzem, które można znaleźć w orzechach, migdałach, pestkach dyni oraz słonecznika. Udział cynku w naszej diecie sprzyja wytwarzaniu białka, zapewniając prawidłowy wzrost paznokci. Spożywanie rzodkiewki, kalarepy i selera dostarcza nam krzem, który zmniejsza ich łamliwość. W diecie warto uwzględnić mleko, sery, jarmuż oraz natkę pietruszki. Produkty te są bogate w wapń, którego niedostateczne ilości powodują kruchość i łamliwość paznokci. Dieta bogata w odpowiednie składniki wpłynie pozytywnie nie tylko na paznokcie, ale również na kondycję włosów.

Sięgaj po rękawiczki ochronne

Rękawiczki to wielka pomoc w walce o piękne paznokcie! Sprzątanie z użyciem detergentów oraz zmywanie naczyń na pewno nie pomogą naszym paznokciom, dlatego też pamiętajmy o zakładaniu rękawiczek ochronnych. Dzięki temu unikniemy wysuszenia dłoni i paznokci, rozdwajających końcówek oraz łuszczenia się płytki.

Bądź cierpliwa

Cierpliwość jako główny sprzymierzeniec w walce o piękne paznokcie! Regeneracja naturalnej płytki paznokcia po zabiegach to proces trudny i długotrwały. Wykazując się jednak cierpliwością i konsekwencją mamy szansę na powrót do pięknych i zdrowych paznokci. Powodzenia!

Temat Cię zainteresował? Sprawdź również jak zrobić peeling domowym sposobem.

Poprzedni
Następny