dom-czy-mieszkanie

Zastanawiasz się nad kupnem mieszkania, ale nie jesteś pewna czy to dobry wybór? A może chciałabyś mieć piękny dom z ogrodem, ale obawiasz się obowiązków z tym związanych?

Dom czy mieszkanie? Żeby wybór stał się łatwiejszy, przygotowaliśmy dla Was zestawienie zalet i wad mieszkania w bloku oraz na wsi. Parterowy domek na wsi, z widokiem z okna na las, zielony trawnik, cisza i spokój – brzmi pięknie? To teraz druga strona medalu – palenie w piecu zimą, grabienie liści jesienią, koszenie trawy wiosną i latem… wszystko ma swoje plusy i minusy.

Koszty budowy domu a koszt zakupu mieszkania

Często koszty budowy domu są bardzo wysokie – postawienie surowych murów, cena działki, trawnika, ogrodzenia, kostka brukowa, wykończenie, zakup mebli… kwotę, którą na początku sobie założyliśmy, warto pomnożyć razy trzy. Należy pamiętać, że materiały budowlane kupowane detalicznie na pewno będą droższe, niż te kupowane przez dewelopera, hurtowo. W przypadku mieszkania cena jest podana czarno na białym – na pewno nie spotka Cię w tym przypadku aż tyle niespodzianek i dodatkowych kosztów, jakby to było w przypadku budowy domu. Jednak czy zakup domu jest tańszy, niż zakup mieszkania? Tutaj wszystko zależy od tego, jakiego domu i jakiego mieszkania, oraz w jakiej lokalizacji. W internecie można znaleźć wiele porównań cen domów, mieszkań i działek, tak że łatwo zorientować się, jak kwoty kształtują się w danej okolicy. Na pewno plusem jest to, że w przypadku budowy domu mamy naprawdę duży wpływ na to, jak będzie wyglądał ostatecznie.

Koszty utrzymania

Koszty utrzymania domu mogą okazać się znacznie wyższe, niż w przypadku mieszkania, szczególnie wtedy, kiedy dom ma słabą izolację, a woda leje się litrami, naliczając wysokie kwoty. W mieszkaniu mamy niższe rachunki, nie musimy martwić się o drewno na opał, podłączenie wody czy prądu – wprowadzamy się “na gotowe”. W bloku wszelkie koszty napraw czy remontów pokrywane są z funduszu remontowego, natomiast w domu musimy je pokryć całkowicie z własnej kieszeni.

Obowiązki

Mnóstwo pracy wokół domu – tak jak powyżej: palenie w piecu zimą, grabienie liści jesienią, koszenie trawy wiosną i latem, podlewanie kwiatów, walka z chwastami i wiele innych prac, których czasem nie sposób przewidzieć. Jeśli mamy domek na wsi, na pewno nie będziemy się nudzić! W przypadku zakupu mieszkania liczba obowiązków znacznie się zmniejsza. Zimą nie musimy odśnieżać chodników, a latem nie martwimy się liśćmi w ogrodzie czy trawą, która wymaga koszenia.

Lokalizacja

Jeśli mamy zakupioną działkę w dobrej lokalizacji to mamy wielkie szczęście! Często jednak jesteśmy uzależnieni od naszych możliwości finansowych i budujemy dom w miejscu, które nie do końca spełnia nasze oczekiwania. W przypadku zakupu mieszkania w bloku, mamy o wiele więcej możliwości. W okolicy bloków zazwyczaj jest wszystko to, czego potrzebujemy – a nawet jeśli nie, to komunikacja miejska w tym przypadku wygrywa. Mieszkanie można również wykupić w samym centrum miasta. Musimy jednak liczyć się z tym, że zagospodarowanie terenu wokół bloku nie do końca jest zależne od nas. Może być piękny park, ale może być też wymaganie, że nie mogą po nim biegać dzieci. Może być tabliczka z zakazem gry w piłkę. Może być niesamowicie głośno lub będziemy musieli być cicho – “bo sąsiedzi skarżą się na hałas”.

Okolica

Dom czy mieszkanie? Dla jednych cisza i spokój na wsi będzie zaletą a dla innych wadą. Jedni uwielbiają usiąść w ogrodzie z filiżanką kawy i poczytać książkę, a drudzy wolą miejski gwar czy wyjścia do centrum.

  • W bloku, często mamy bardzo ograniczone możliwości, jeśli np. chodzi o zrobienie własnego ogródka. Jeśli wybieramy mieszkanie, warto również zwrócić uwagę na to, czy blok jest wyposażony w windę.
  • Jeśli chcemy mieszkanie na 4 czy 5 piętrze, codzienne schodzenie po schodach, może być bardzo uciążliwe.
  • W domu na pewno możesz czuć się swobodnie, zrobić grilla dla przyjaciół, siedzieć przed domem w pidżamie, czy chodzić boso po ogrodzie. Do tego, możesz dowolnie zaplanować teren w okół domu – masz więcej przestrzeni do zaplanowania.
  • Jeśli wahasz się nad wyborem: dom czy mieszkanie, a chcesz mieć zwierzęta – dom na pewno będzie lepszym rozwiązaniem. W przypadku domu, również parking nie będzie problemem.

Sąsiedzi

Chyba się ze mną zgodzisz, że ludzie mieszkający w mieście pozostają bardziej anonimowi. Często bywa tak, że zupełnie nie znamy swoich sąsiadów, nie mamy pojęcia kim są osoby, które mieszkają obok. Na wsi zazwyczaj wszyscy się znają. Dla jednych to będzie plus dla innych minus. Jedni lubią wyjść do sąsiadki, mieć z kim porozmawiać czy w razie czego poprosić o pomoc, natomiast inni wolą pozostawać niezauważeni. Wadą mieszkania w bloku jest to, że my możemy przeszkadzać sąsiadom a oni nam. Sąsiedzi mogą się skarżyć, że zbyt głośno słuchamy muzyki, my możemy narzekać, bo przyjmują gości do późna i ciągle robią imprezy.

Sprzedaż

Dom czy mieszkanie – co wybrać? Jeśli chcemy wybudować dom, musimy się liczyć z tym, że nie sprzedamy go z zyskiem. Budowa jest czasochłonna i kosztowna, a domy nie sprzedają się tak dobrze jak mieszkania. Jeśli kupisz mieszkanie, będzie łatwiej je sprzedać i po prostu kupić inne czy wymienić je na większe, w razie gdybyś chciała zmienić miejsce zamieszkania. Niezależnie od tego czy ostatecznie zdecydujesz się na dom czy mieszkanie, ważne, żebyś czuła się w nim dobrze i wykreowała je na swoje własne, wymarzone miejsce.

Temat Cię zainteresował? Sprawdź również: W Twoje życie wkradła się nuda? Czas na zmiany!

Poprzedni
Następny