Czy to, co robisz, czym się zajmujesz, co mówisz, jest spójne z tym, co myślisz, co czujesz i jaka naprawdę jesteś?

W dzisiejszych czasach nie trudno o fałsz. Zakładanie masek, udawanie kogoś, kim się nie jest, pouczanie ludzi w różnych dziedzinach, a robienie na co dzień czegoś zupełnie odwrotnego niż mówimy, jest dosyć powszechne. Pytanie tylko czy mamy tacy być? Czy mamy prawo mówić innym ludziom, co i jak mają robić, a samemu nie dawać przykładu?

Choć o autentyczności można mówić wiele, to dziś chcę podzielić się z Tobą kilkoma swoimi przemyśleniami i wskazówkami w tym temacie.

Autentyczność, a więc życie w zgodzie z tym, co się naprawdę czuje, jest szalenie ważne. Szczególnie jeśli naszym celem jest szczerze komuś pomóc, wspierać go w działaniu dając sobą dobry przykład. Nie możemy wymagać od kogoś czegoś, czego sami nie robimy, a często zdarza się, że nawet nie zamierzamy robić. 

Czym jest autentyczność?

Dla mnie autentyczność to spójność pomiędzy tym, co mówimy i myślimy, a tym, co tak naprawdę z tym później robimy. Weźmy pod uwagę np. pracę coacha, trenera, mentora, menedżera czy lidera. Opiera się ona nie tylko na kierowaniu ludźmi, ale przede wszystkim na reprezentowaniu sobą pewnych wartości tak, aby pociągnąć za sobą i swoim przykładem innych ku lepszemu.

Jeśli chcę osiągnąć jakiś cel, np. tak jak w moim przypadku jest to przede wszystkim wsparcie Kobiet w ich rozwoju, to powinnam dawać przykład, robiąc sama to, co im podpowiadam. Bo co to za wiarygodność, gdy mówisz jedno, a robisz drugie? Kłamstwa i fałsz wyjdą na jaw prędzej czy później, a bez zaufania niestety nie ma mowy o żadnej dobrej relacji i współpracy…

Być autentycznym to dla mnie znaczy również być sobą. Nieraz mamy tendencję do stawania się czyjąś kopią, do porównywania się z innymi. Jeśli jest to porównywanie się mające na celu własny rozwój, aby stawać się SWOJĄ lepszą wersją siebie, to jak najbardziej – warto inspirować się nawzajem, ale jeśli porównywanie się z kimś rodzi w Tobie negatywne myślenie na własny temat, a zarazem przekonanie, że jesteś do niczego i na nic dobrego nie zasługujesz – to nie tędy droga. 

Choć w życiu zdarzają się sytuacje, w których człowiek zaczyna “grać”, to mimo wszystko warto zawsze pozostać sobą, mówić prawdę i nie udawać. Ludzie cenią sobie szczerość i autentyczność, a wręcz tego oczekują, szczególnie jeśli mowa o jakiejkolwiek współpracy między sobą. Nikt nie lubi być oszukiwany, dlatego zawsze i w każdej sytuacji postępuj tak, jak podpowiada Ci serce.

Autentyczność – co jest najczęstszą przyczyną jej braku?

Przede wszystkim jest to lęk przed odrzuceniem oraz brakiem akceptacji ze strony innych osób. Takie przekonanie, że gdy pokażesz prawdziwą siebie, powiesz co myślisz, wykonasz jakieś działanie, to spotka się to z krytyką. Ważne, aby zbytnio się tym nie przejmować, dlatego, że jak głosi znane przysłowie: “jeszcze się taki nie narodził, co by wszystkim dogodził”. Nie przejmuj się i rób swoje w zgodzie ze sobą. Zawsze miej dobre intencje, mów, co myślisz, jeśli się z czymś nie zgadzasz nie bój się wyrazić swojej opinii. W tym wszystkim jednak pamiętaj, aby mieć szacunek do drugiej osoby.

Jakie korzyści płyną z bycia autentyczną?

Według mnie przede wszystkim:

 • masz swobodę wyrażania swoich własnych myśli
 • jesteś postrzegana jako osoba godna zaufania
 • czujesz się lepiej i jest Ci po prostu lżej, bo robisz to, co czujesz, a nie żyjesz pod presją przypodobania się innym 
 • masz większą szansę na zbudowanie trwałych i prawdziwych relacji
 • nie musisz się pilnować, by nie wypaść z roli, bo nikogo nie udajesz
 • kłamcy muszą mieć dobrą pamięć, aby pamiętać co, kiedy i komu powiedzieli. Ty natomiast nie musisz o to dbać, ponieważ zawsze mówisz co myślisz, co jest zgodne z Tobą i co podpowiada Ci serce 

Na koniec…

Już wiesz czym jest autentyczność i dlaczego warto pozostać sobą. Jeśli czujesz, że jest to czas na Ciebie, aby zacząć żyć w zgodzie ze swoimi wartościami, przygotowałam dla Ciebie kilka pomocnych pytań. Pomogą Ci one jeszcze bardziej uświadomić sobie, jak jest to istotne oraz jak możesz zacząć swoją przemianę w tym obszarze. Odpowiedz sobie najpierw:

 1. Czy w swojej pracy i w relacjach z drugim człowiekiem jesteś autentyczna?
 2. Czy żyjesz w zgodzie ze swoimi prawdziwymi wartościami?
 3. W jakich obszarach życia żyjesz inaczej niż z tym, co przekazujesz na co dzień światu?
 4. Co możesz zmienić już teraz, aby stać się wiarygodną?
 5. Jak się czujesz, kiedy świadomie udajesz przed kimś inną osobę niż tą, którą naprawdę jesteś?

A teraz przyjrzyj się sobie trochę bliżej i odpowiedz:

 1. Jakie są Twoje fundamentalne wartości? (możesz rozpisać sobie na kartce najważniejsze dla Ciebie w życiu rzeczy – od priorytetowych do mniej istotnych)
 2. Jakim człowiekiem jesteś, a jakim chcesz być?
 3. Czy Twoja praca lub obecne zajęcie idzie w parze z tym, co podpowiada Ci serce? Czy sprawia Ci radość?
 4. Co się może zmienić na lepsze, jeśli zaczniesz być autentyczną?

Choć zdaję sobie sprawę, że będzie to dla wielu nie lada wyzwanie i może wymagać dużo wysiłku, szczególnie w aspekcie uodpornienia się na opinię innych, to warto jednak podjąć tę pracę w obszarze autentyczności.

Bądź autentyczna – to się opłaca!

Zaufaj sobie, daj sobie czas i żyj w zgodzie ze swoimi prawdziwymi przekonaniami. Nie wymagaj również od ludzi czegoś, czego później sama nie robisz – bądź dobrym wzorem, dawaj dobry przykład, i przede wszystkim nie bój się opinii innych, jeśli komuś nie spodoba się Twój sposób bycia. BĄDŹ AUTENTYCZNA – to się opłaca!

Natalia-Wardzala_autentyczność-705x1024

Nazywam się Natalia Wardzała i od ponad 4 lat wspieram Kobiety w ich rozwoju. Jestem certyfikowanym trenerem rozwoju osobistego, autorką projektu Kobieca Strefa Rozwoju, a także stworzyłam dwie autorskie akcje dla Kobiet: #mojdziendlasiebie oraz #akcjadoceniamsiebie na Instagramie. Swoje pierwsze kroki z własnym biznesem stawiałam w branży MLM. Ta praca dała mi ogromne możliwości rozwinięcia swoich mocnych stron i pokonania własnych słabości. Przy tym uświadomiła, że praca z Kobietami to moja życiowa misja i pasja.

Na co dzień uczę Kobiety pewności siebie, wspieram je w dążeniu do celów. Dzielę się swoją wiedzą i doświadczeniem, szkolę, motywuję i inspiruję do zmian. To wszystko praktykuję m.in. w naszej grupie na Facebook’u: Kobieca Strefa Rozwoju – Natalia Wardzała do której serdecznie Cię zapraszam.

Prywatnie? Dużo czytam, uwielbiam jazdę na rowerze, projektuję i tworzę grafiki na Social Media. Gram na gitarze i śpiewam, w przyszłości chcę wydać książkę i wrócić do Włoch. Poza obszarem biznesowym – jestem konsultantem ds. żywienia i dodatkowo chcę poszerzyć swoje kwalifikacje o zawód trenera personalnego, aby również w tej dziedzinie móc rozwijać się i pracować. Jestem więc zwykłą dziewczyną z niezwykłą pasją do dawania ludziom wartości. 

Temat Cię zainteresował? Sprawdź również:

 1. Jak być pewną siebie?
 2. Budowanie relacji na lata – poznaj trzy główne powody dla których warto to robić
 3. Kropla drąży skałę czyli… o konsekwencji słów kilka
 4. Uważność życiowa – klucz do czerpania z życia pełnymi garściami!
 5. Żeby pokochać siebie, trzeba chcieć zrozumieć siebie – pokonaj wewnętrznego krytyka i stań się kobietą mocy!
Poprzedni
Następny