christmas-1078274_1920

Okres bożonarodzeniowy jest już widoczny na każdym kroku. Bez względu na to, w jaki sposób spędzamy ten czas, towarzyszą nam często określone zwyczaje świąteczne, z którymi się identyfikujemy – w naszym domu lub wśród najbliższych znajomych.

Jak wyglądają takie zwyczaje w innych miejscach na świecie? Okazuje się, że nawet kraje, które w swojej kulturze nie podsiadają zwyczajów bożonarodzeniowych, wykorzystują ten okres w różnorodnych celach. W jaki sposób przeżywa się ten wyjątkowy czas na świecie i czy dla wszystkich jest wyjątkowy w ten sam sposób?

Japonia / Korea Południowa – tak, znajdziemy tam odpowiedni naszej gwiazdki, jednak jedynie po symbolach od nas –  zachodnich sąsiadów.  W tamtych rejonach jest to święto zakochanych! Partnerzy udają się na „Christmas Dinner” i tam delektują się christmas cake’m – puszystym biszkoptem z  bitą śmietaną,  obłożonymi truskawkami. Ciasta tego typu można kupić przez cały rok (choć po świętach znikają z nich mikołaje, bałwanki, reniferki i inne tematyczne ozdoby).

Filipiny – już podczas  Adwentu mieszkańcy przystrajają domy, a na ulicach pojawiają się żywe szopki z udziałem aktorów. Filipińczycy rozpoczynają przygotowania do świąt już 9 dni przed dniem Bożego Narodzenia codzienną nowenną, odprawianą o czwartej rano. Takie ceremonie nazywa się mszą kogucią lub mszą o świcie.

gingerbread-3027956_1920

Meksyk – czyli radosna zabawa wynikająca ze świętowania. Istotnym elementem są procesje, które zmierzają na uroczyste obchody do kościołów. Po ceremoniach odbywają się piñaty – przyjęcia z muzyką i tańcem. Całość zakończona jest pokazem sztucznych ogni.

Australia – tam święta przypadają w czasie letnich wakacji, a tym samym obchody związane z  gwiazdką odbywa się na świeżym powietrzu. Australijczycy spotykają się w mieście i wspólnie kolędują przy świecach. Z powodu wysokich temperatur nikt nie spędza wielu godzin w kuchni – tym samym jest to czas na relaks, np. surfing, jazdę na rowerze, żeglowanie, a nawet grillowanie ze znajomymi i rodziną.

Można stwierdzić, że prezenty to też już pewnego roku zwyczaje świąteczne. Mamy nadzieję, że masz pomysł na to, jak uszczęśliwić swoich najbliższych, jednak jeśli nadal się zastanawiasz, mamy kilka pomysłów na prezent dla chłopaka.

Nie zapominajmy jednak, że najważniejsza jest nasza obecność i wspólnie spędzony czas z najbliższymi. Życzymy, aby Święta były tymi najbardziej wyjątkowymi, bez względu na to, gdzie je spędzisz i jakie zwyczaje świąteczne są Twoimi ulubionymi.

box-2953722_1920-1

Poprzedni
Następny