savoir-vivre-powitan-kto-pierwszy-podaje-dlon Poznawanie nowych osób jest dla Ciebie stresujące? Nie czujesz się pewnie, kiedy masz kogoś przedstawić albo Ty masz być komuś przedstawiona?

Jeśli w takich sytuacjach często zastanawiasz się, kto jako pierwszy powinien wyciągnąć dłoń, poznaj savoir vivre powitań. Dzięki temu będziesz mogła pewniej uczestniczyć w spotkaniach biznesowych i bez przeszkód nawiązywać nowe znajomości.

Kto się wita?

O ile w przypadku rodziny czy znajomych, gafa może nam zostać wybaczona, to jeśli chodzi o spotkania biznesowe, powitanie czasem może okazać się kluczowe dla dalszego przebiegu spotkania. Tym bardziej, jeśli zostają nam przedstawione nowe osoby – w końcu pierwszego wrażenia nie da się zrobić po raz drugi, a jak wiadomo, ciężko wypracować swój pozytywny obraz w czyichś oczach, jeśli już na początku przedstawimy się nienajlepszej strony. Co więc zrobić, żeby spotkanie przebiegło pomyślnie? Zapamiętaj kilka podstawowych zasad savior vivre.

 • Jeśli pracujemy w korporacji, jako pierwszy wita się ten, kto zajmuje wyższe stanowisko. Tutaj nie ma znaczenia ani wiek, ani płeć.
 • Jeśli udajemy się na spotkanie służbowe z klientem, witamy się jako pierwsi, w myśl zasady “klient nasz Pan”(przynajmniej chwilowo, więc postarajmy się wypaść jak najlepiej).
 • Jeśli w chodzimy do sklepu to my jesteśmy klientami, ale w drodze wyjątku od reguły, witamy się jako pierwsi. Zresztą, często:  “Dzień dobry” ciśnie nam się na usta automatycznie, kiedy tylko przekraczamy próg butiku czy supermarketu.
 • Jeśli chodzi o spotkania towarzyskie i rodzinne, młodsza osoba wita starszą, mężczyźni witają kobiety.

Kto podaje dłoń?

Pewnie niejednokrotnie zastanawiałaś się czy podać dłoń osobie, która właśnie pojawiła się w zasięgu Twojego wzroku. A może spotkałaś kogoś na ulicy i odwróciłaś wzrok, żeby uniknąć niezręcznego przywitania? Zdarzyło się, że automatycznie podałaś rękę a chwilę później zastanawiałaś się czy nie popełniłaś gafy i czy nie powinnaś była zaczekać, aż to ta druga osoba wyjdzie z inicjatywą? Mamy dla Ciebie kilka wskazówek, które pomogą uniknąć takich sytuacji w przyszłości.

 • Jeśli wybieramy się na spotkanie z osobą wyższą rangą (np. szefem), to on powinien wyciągnąć dłoń jako pierwszy, nie odwrotnie.
 • Jeśli idziemy na spotkanie z klientem, to również on powinien wyciągnąć rękę jako pierwszy.
 • Jeśli spotykają się osoby, które mają porównywalne stanowiska, osoba starsza podaje rękę młodszej a kobieta mężczyźnie – tak, jak w przypadku towarzyskich spotkań.

Uważaj na…

 • wilgotne lub brudne dłonie – nic tak skutecznie nie psuje pierwszego wrażenia. Pamiętaj, żeby tuż przed spotkaniem zadbać o higienę, umyć dłonie. Nie pozostawiajmy po sobie negatywnych odczuć i niesmaku! W końcu, przecież nie chcemy, żeby osoba z którą rozmawiamy, marzyła o tym, żeby się odwrócić na pięcie i odejść,
 • zbyt słaby lub zbyt mocny uścisk dłoni – warto zwrócić uwagę na to, żeby uścisk nie był zbyt słaby, bo wtedy możemy zostać odebrani jako osoby niepewne siebie, chwiejne, przestraszone. Najlepiej uścisnąć dłoń, pewnie, naturalnie (ale też nie za mocno). Dodatkowo… uśmiech może zdziałać cuda!
 • całowanie dłoni – to oznaka szacunku dla kobiety, ale coraz częściej się od tego odchodzi, szczególnie w biznesie,
 • całowanie w policzek – w dobrym guście jest cmoknięcie w powietrze, żeby nie narazić strefy osobistej naszego rozmówcy. Całujemy (najlepiej powietrze) dwa razy, w pracy i w lewy policzek.

Masz za sobą sytuację, w której nie wiedziałaś jak się zachować podczas powitania? A może masz swój własny sposób, żeby wybrnąć z niekomfortowej sytuacji, kiedy nie jesteś pewien jaki będzie najlepszy sposób na powitanie lub kto powinien wyciągnąć dłoń jako pierwszy? Napisz o tym w komentarzu!  Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź także: Jak zrobić dobre pierwsze wrażenie? 5 wskazówek

Poprzedni
Następny