5-rzeczy-ktorych-nie-wiedziałas-o-kawie

Kawa to napój, bez którego zapewne, jak wiele z nas, nie wyobrażasz sobie rozpoczęcia dnia. A jeśli tak nie jest, to znasz na pewno co najmniej jedną osobę, która jest totalnym maniakiem kawowym. Ale czy wiesz o niej wszystko? Poznaj ciekawostki na temat kawy i zabłyśnij podczas small talk w kuchni w pracy albo na randce!

 

Alkohol i kawa – niebezpieczne połączenie

Zdarzyło Ci się po kilku drinkach sięgnąć po filiżankę kawy, kiedy zaczęło Ci szumieć w głowie? Nie jest to dobry pomysł. Co prawda, kawa neutralizuje działanie alkoholu, ale właśnie dlatego zatracamy poczucie tego, ile tak naprawdę wypiliśmy i łatwo przesadzić. Odczuwający zmęczenie i zamroczenie ludzie, którzy pili tylko alkohol, mogą być bardziej skłonni do przyznawania, że są pijani. Dla odmiany osoby łączące małą czarną i drinki czują się przytomniejsze i na tyle sprawne, by dać sobie radę w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach, np. podczas jazdy samochodem czy w konfrontacji z określonymi sytuacjami społecznymi  – podkreśla dr Thomas Gould z Temple University.

Ratunek na wojnie

W Austrii kawa po raz pierwszy pojawiła się w trakcie oblężenia Wiednia przez Turków w 1683 roku. Z kolei w trakcie wojny secesyjnej żołnierze z tęsknoty za kawą parzyli ziarna kukurydzy i słodkie ziemniaki. Gdy po wojnie sytuacja w kraju była wciąż bardzo ciężka, jeden z kawalerzystów napisał: Wszędzie panuje chaos. Niepewność jest prawie nie do zniesienia. (…) Zredukowano nam racje do jednej czwartej i nie ma kawy. (…) A bez kawy żołnierz nie istnieje. W czasie II wojny światowej w Niemczech tak bardzo brakowało kawy, że z samolotów zrzucano “bomby kawowe, aby zbuntować społeczeństwo przeciwko rządowi. Z kolei w tym samym czasie Amerykanie wynaleźli  Americano – espresso z dodatkiem gorącej wody. Uznali oni europejskie espresso za zbyt mocne, więc poprosili o dodanie gorącej wody.

Picie kawy a zdrowie – ile kaw nas zabije?

Krytyczny poziom kofeiny w organizmie osiągniemy po wypiciu 118 filiżanek kawy. Tak duża dawka uwielbianego przez wielu napoju wywołuje skurcze oraz śmiertelne uszkodzenie nerek i serca. I to o dziwo nie z powodu kofeiny. Chodzi o średnią dawkę środków chemicznych zawartych w tym napoju, która jest w stanie zabić 50% populacji. Jest określana symbolem LD50, a oblicza się ją wykorzystując proporcję: waga substancji (w mg) do masy ciała (w kg), zakładając że masa człowieka to 75 kg. Dla porównania, dawka śmiertelna alkoholu to 13 kieliszków wódki, a wody – 6 butelek.

ciekawostki-o-kawie

Kawa z odchodów

Najdroższy gatunek kawy nosi nazwę Kopi luwak – kosztuje około tysiąca euro. Światowe “zbiory” tego gatunku kawy wynoszą zaledwie 300-400 kg rocznie, stąd taka kosmiczna cena. Ziarna wydobywane są z odchodów łaskuna nazywanego popularnie cywetą, a lokalnie luwak. Skąd taki wydawać się  mogło dziwny pomysł? Łaskun chętnie zjada owoce kawowca, ale nie trawi jego nasion, a jedynie miąższ. Zwierzę zjada tylko najlepsze owoce, a przez przejście przez przewód pokarmowy łaskuna ziarna kawy tracą gorzki smak i kawa z nich wytwarzana zyskuje nowy, łagodny aromat.

Pij przed treningiem

Picie kawy a zdrowie: wielu sportowców wierzy, że najlepszym napojem przed treningiem jest kawa. Dodaje energii, poprawia krążenie i pozwala na dłuższą aktywność zanim dopadnie nas zmęczenie. Co więcej, dzięki niej spalimy więcej kalorii. Badania opublikowane w International Journal of Sport Nutrition and Exercise Metabolism pokazują, że sportowcy, którzy wypili przed treningiem kawę spalili około 15 procent więcej kalorii w porównaniu do tych, którzy tego nie zrobili. Dzięki kawie mniej bolesny będzie następny dzień po ćwiczeniach – badania wykazały, że zmniejsza ból mięśni nawet do 50% dzięki zawartej w niej kofeinie.

Spodobały Ci się te ciekawostki na temat kawy a może znasz inne, które warto dodać? Ile filiżanek dziennie wypijasz? Czekam na komentarz od Ciebie! Temat przewodni to: “picie kawy a zdrowie”.

Artykuł Cię zainteresował? Sprawdź również: Kawiarnia Kraków – Metaforma Cafe! 

Poprzedni
Następny