Słowo Brafitting na stałe zadomowiło się w naszym słowniku. To dzięki brytyjskim markom bielizny usłyszeliśmy po raz pierwszy o właściwym dopasowaniu biustonosza.

Jeszcze nie tak dawno w Polsce kobiety zmagały się z noszeniem biustonoszy ze słabej jakości materiałów i braku wąskich obwodów dopasowanych do dużych misek. Kiepskie wykonanie powodowało, że bielizna się rozciągała, a miseczki deformowały. Brakowało różnorodnych fasonów i dobrze dopracowanych konstrukcji. Nikt też nie szkolił personelu na co zwracać uwagę przy doborze biustonosza.

Biust kobiety się zmienia

Choć obecnie mamy szeroki dostęp do wiedzy w jaki sposób odpowiednio dobrać biustonosz, mamy instrukcje, tabele z wymiarami biustonoszy w najróżniejszych rozmiarach, to nadal kobiety popełniają błędy w ustaleniu optymalnego rozmiaru. Biusty kobiet zmieniają się wraz ze swymi właścicielkami, ich trybem życia i wiekiem. Ma na nie wpływ urodzenie dziecka, menopauza, wzrost masy ciała, estetyczne powiększenie go, czy zmniejszenie. Z pomocą przychodzą nam dedykowane rodzaje biustonoszy, jak te dla matek karmiących, sportowe, usztywniane, push-up czy bardotki. Choć piękno wykonania sprawia, że nie możemy od nich oderwać wzroku, warto pamiętać, iż podstawowym zadaniem biustonosza jest podtrzymanie biustu. 

bra-3873761_960_720

Na co zwrócić uwagę przy doborze biustonosza

Współczesne kobiety przy wyborze odpowiedniego fasonu kierują się już nie tylko estetyką, ale również tym jak biustonosz zachowa się przy długim użytkowaniu (jego jakością), jaki jest komfort jego noszenia, a przede wszystkim czy kobieta czuje się w nim pewna siebie. Ustalenie odpowiedniego modelu to pierwszy krok, kolejnym jest dopasowanie właściwego rozmiaru obwodu i misek biustonosza. Dobrze dobrana bielizna nie tylko wpływa na samopoczucie kobiet, ale także odciąża obręcz barków, ramion i kręgosłupa, zwłaszcza w przypadku kobiet z obfitym biustem. Dzięki właściwemu biustonoszowi można dokonać korekty postawy, a nawet zmienić styl życia na bardziej aktywny. Przy tej okazji niektórzy producenci bielizny promują akcje związane z profilaktyką raka piersi i wspierające budowanie pewności siebie kobiet. Zatem misja brafittingu jest dosyć szeroka i nie ogranicza się jedynie do bielizny.

Jak dobrać rozmiar biustonosza

Rozmiar biustonosza określany jest kombinacją liter i liczb, odpowiadających rozmiarom misek i obwodu pod biustem w centymetrach. Początkowo biustonosze były produkowane w kilku rozmiarach, jednak z uwagi na zróżnicowane wielkości piersi oraz kobiece sylwetki, obecnie dostępne są w rozmiarach miski od A do S (według polskiej skali) i w rozmiarach obwodu od 35 do 120 cm pod biustem. Większość biustonoszy posiada regulację dając margines kilku centymetrów w jedną lub drugą stronę. Dlatego obwody produkowane są w długościach różniących się o 5 cm. Tak szeroki wybór pozwala współczesnym kobietom z zadowoleniem powiedzieć: „alfabet nie kończy się na D”. Mimo to wybór odpowiedniego biustonosza to czasem ślepy traf. Każdy z nich może być inaczej wyprofilowany, inaczej układa kobiecy biust i mieć inną głębokość misek. Dlatego w zależności od producenta bielizny możemy nosić różne rozmiary biustonoszy.

Najczęściej popełniane błędy przy doborze biustonosza

Może to banał, ale biustonosz w obwodzie nie powinien być ani za luźny, ani za ciasny, tak aby podczas noszenia nie przesuwał się, nie uciskał i nie podnosił się do góry. Miska biustonosza powinna okalać całą pierś, dokładnie przylegać do mostka oraz zbierać biust spod pachy. Nie powinna odchodzić od piersi ani zbytnio ich uciskać, powodując efekt „wypłynięcia” biustu jak to miało miejsce w pewnym polskim filmie, gdy Marek Konrad podarował Renacie Dancewicz bardzo źle dobrany biustonosz. Ramiączka nie powinny być zbytnio napięte, bo prowadzi to do ciągłego ucisku na obręcz barkową, ani za luźne, gdyż mogą zsuwać się z ramion i nie stanowić komfortowego podtrzymania biustu. Najczęstszymi błędami jakie kobiety popełniają przy dopasowaniu biustonosza to zgniatanie piersi w przypadku noszenia za małych biustonoszy lub gdy noszą je ze zbyt dużymi wkładkami push-up. Zbyt małe miski powodują uwieranie fiszbin i wywołują efekt „podwójnej piersi”. Kobiety mogą bagatelizować ten fakt, ale część dolegliwości bólowych (ból pleców, odparzenia i otarcia pod biustonoszem, ból kręgosłupa, garbienie się, ból ramion lub obręczy barkowej) może wiązać się z niewłaściwym doborem biustonosza. Natomiast źle dobrany biustonosz sportowy może powodować ból piersi związany ze wstrząsami podczas ćwiczeń. Szczególnie kobiety z dużym biustem powinny zwrócić uwagę na właściwy dobór bielizny, ponieważ częściej odczuwają ból w okolicach barków, karku, pleców i kręgosłupa.

Większość Polek nosi źle dobrany biustonosz 

Szereg badań wskazuje, że kobiety po skorzystaniu z konsultacji brafitterskiej zmieniło rozmiar biustonosza i zmieniały swoje nawyki zakupowe przenosząc swoje zainteresowanie z sieciówek na sklepy specjalistyczne. Skoro większość kobiet ma źle dobrany biustonosz (ok. 70-80%) to warto podnosić świadomość noszenia odpowiedniego rozmiaru. Stąd tak ważna jest edukacja brafitterska. Można ją rozpoznać jeżeli specjalistka oprócz znajomości oferty rynkowej, uczy jak prawidłowo zakładać bieliznę, jak o nią dbać, ale również posiada wiedzę dotyczącą chorób i defektów piersi. A co najważniejsze potrafi płynnie przechodzić z wiedzą i doradztwem od wyboru odpowiedniego biustonosza do profilaktyki badań piersi.

Autor: Agnieszka Gugała, www.linaise-bielizna.pl 

Poprzedni
Następny