rodzaje-kaw-2

Jeśli tutaj jesteś, istnieje duże prawdopodobieństwo, że lubisz kawę, a nawet uwielbiasz się nią delektować w wolnych chwilach! A może nie wyobrażasz sobie dnia bez jej wspaniałego smaku i aromatu?

Tak na wszelki wypadek, gdybyś każdego dnia sięgała po jeden, ten sam rodzaj kawy i powoli stawało się to nudne, a kawa zaczynała być przyzwyczajeniem i rutyną a nie chwilą przyjemności, przygotowałyśmy małe podsumowanie, w którym poznasz rodzaje kaw po jakie możesz sięgnąć, żeby na nowo odkryć jej smak.

Wszystkie rodzaje kaw z mlekiem mają jedną podstawę – Espresso. Stanowi pewnego rodzaju bazę, nadaje aromat i smak. W dużej mierze, to właśnie od sposobu jego przygotowania zależy, czy kawa będzie nam smakowała. Smakosze już na pewno bardzo dobrze wiedzą, że  podstawą jest dobór odpowiedniej kawy – jest świeża i dobra gatunkowo, to już połowa sukcesu! Jeśli espresso zostanie przygotowane w dobrym, ciśnieniowym ekspresie do kawy, z zachowaniem odpowiedniej temperatury podania, sukces gwarantowany!

Ostatnim, ewentualnym krokiem w przygotowaniu espresso, może być kawowy pejzaż, czy nawet małe serduszko, dzięki któremu kawa nie tylko będzie wspaniale smakować, ale także wywoła uśmiech na twarzy osoby, której ją podajemy. Na pewno nie jeden raz barista wykazał się przy Tobie talentem i wykonał dla Ciebie arcydzieło, którego szkoda było wypić! Oto proponowane przez nas rodzaje kaw:

Espresso

Jeśli masz ochotę na kawę o intensywnym smaku, sięgnij po Espresso! To kawa przyrządzana w specjalnym, ciśnieniowym ekspresie, podawana w niewielkich porcjach. Idealnie podana ma gęstą konsystencję z brązową pierzynką na wierzchu. Często wraz z kawą dostajemy szklankę wody, w celu przepłukania kubków smakowych. Dzięki temu możemy na nowo delektować się smakiem.

Espresso doppio

To nic innego, jak podwójne Espresso – zamów, jeśli chcesz cieszyć się jeszcze dłużej intensywnym smakiem kawy.

Espresso macchiato

Espresso z niewielką ilością mleka – taka kawa podawana jest w standardowej, niewielkiej filiżance do espresso. Mimo zawartości mleka, smak kawy jest intensywniejszy i bardziej wyczuwalny niż w przypadku latte macchiato czy cappuccino.

Americano

Espresso z podwójną porcją wrzątku, smak kawy jest w tym przypadku mało intensywny.

Cappuccino

Espresso zmieszane z dużą ilością spienionego mleka. Jeśli uda się je spienić na aksamitną, gładką pierzynkę, Cappuccino będzie idealne! Ważne, żeby pianka była równa, miała jednolitą konsystencję a przede wszystkim… żeby nie uciekała nam za filiżankę! Idealnie spienione mleko jest odrobinę słodsze i delikatniejsze w smaku.

rodzaje-kaw

Latte macchiato

Kawa składająca się z trzech warstw: mleka, kawy Espresso i piany, czyli coś jak Capuccino, tylko z większą ilością mleka. Latte Macchiato często podawane jest w wysokiej szklance, gdzie wspomniane trzy warstwy ładnie się układają. Taka kawa wygląda naprawdę efektownie, ale trudno w tych warstwach mleka odnaleźć prawdziwy aromat kawy. Mimo to delikatny, mleczny smak kusi… i to bardzo!

Flat white

Podwójne Espresso ze spienionym mlekiem. Tak jak w przypadku Cappuccino, ważne jest, żeby pianka była równa i miała jednolitą, delikatną konsystencję.

Con panna

Espresso z bitą śmietaną – coś dla tych, którzy lubią sobie osłodzić poranną kawę i poczuć w ustach smak delikatnej pianki, której smak miesza się z aromatem kawy.

Mocha

Espresso z gorącym mlekiem i ciemną lub mleczną czekoladą. W przeciwieństwie do Cappuccino czy Latte Macchiato, nie zawiera piany, za to można do niej dodać bitą śmietanę i posypać ją kakao lub cynamonem. Na samą myśl, aż mi się słodko zrobiło!

Frappe

Coś dla łakomczuchów! Mocna kawa z lodami – kawowo i słodko zarazem.

rodzaje-kaw-4

Kawa po irlandzku

Espresso z dodatkiem whisky, brązowego cukru (najlepiej trzcinowego) oraz bitej śmietany.

Cafe corretto

Kawa z likierem.

Cafe filtre

Kawa parzona po amerykańsku, w różnych filtrach

Cafe au lait

Po prostu kawa z mlekiem, za to bardzo ładnie się nazywa. Wniosek jest jeden – jeśli zamawiasz kawę, nie kieruj się nazwą, tylko sprawdzaj i pytaj. Możesz mieć ochotę na pyszną kawę z pianką czy z bitą śmietaną lub lodami… a dostaniesz a własne życzenie zwykłą kawę z mlekiem.

Jakie rodzaje kaw wybierasz?

Po którą sięgasz najczęściej? Jaka jest Twoja ulubiona kawa? Może masz własny przepis, którym chciałabyś się podzielić? Czekamy na komentarz od Ciebie! Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat kawy, sprawdź 5 rzeczy, których nie wiedziałaś o kawie.

Poprzedni
Następny