Jak skutecznie zmienić swój styl życia? Podsumowanie [Myśl w ruchu]
To już ósmy i ostatni w tym cyklu artykuł dotyczący wprowadzania zmian w swoje życie. Mam nadzieję, że przynajmniej zauważyłaś w swoim toku myślenia blokujące schematy, o których istnieniu nie miałaś pojęcia. To oznacza, że jesteś o krok od wprowadzania ważnych zmian.
Czy udało Ci się choć trochę poruszyć codzienną rutynę? Jeśli tak – powiedz który artykuł przemówił do Ciebie najbardziej? Jeśli nie – skorzystaj z tego podsumowania i wróć do proponowanych zadań.
Po pierwsze CEL
Od niego rozpoczął się cały cykl. Bo dopiero kiedy zastanowisz się, czego tak naprawdę chcesz, czego w głębi duszy potrzebujesz, będziesz mogła popracować nad stabilną motywacją. W pierwszym artykule dostałaś zadanie, które powinno pomóc Ci w odnalezieniu swoich życiowych wartości. Tylko wtedy, kiedy na nich oprzesz swoje działanie, będziesz czuła wewnętrzną zgodę, a dalej chęć do działania.
Rozpracuj swoją strategię blokującą
Następnym krokiem jest rozpracowanie swojej blokującej strategii. Każde działanie, nawet to niezgodne z Twoim celem, ma swój głęboki powód i daje Ci jakieś korzyści. Niespójność z celem, który założyłaś w pierwszym artykule to już inna historia. Mamy swoje mechanizmy, wewnętrzne sabotaże, które są niesprzężone z racjonalnym rozumowaniem. Przekonanie – emocje – odruchy. Tak silnie uwarunkowane systemy musimy zauważyć, a potem dokładnie się im przyjrzeć. Ostatecznie zastąpić je nowymi, zdrowymi nawykami.
Odkryj swoją tożsamość
W trzecim artykule dostałaś zadanie „odkryj swoją tożsamość”. Czym lepiej poznasz siebie samą, rozpracujesz każdą swoją rolę, tym łatwiej będzie postępować Ci w zgodzie ze sobą i trwać we wprowadzanych zmianach na dobre.
Działaj strategicznie
Metoda SMART. Większości z nas znana, wykorzystywana raczej w biznesie niż sporcie czy psychologii. Ja jednak zachęcam do przełamania schematu i określenia celu właśnie na jej pomocą. Zadbaj o 3 najważniejsze dla twojej motywacji potrzeby: autonomii, relacyjności i kompetencji. Utrzymując je na wysokim poziomie osiągniesz optymalny typ motywacji, czyli niemalże gwarantujący Ci sukces.
Rozgryzłaś siebie? Poznaj otoczenie
Po dogłębnej analizie swoich wartości, tożsamości, blokujących strategii, po rozpracowaniu swojej motywacji i określeniu celu metodą SMART, czas na ocenę otoczenia w którym działasz. Dwa ostatnie artykuły zachęcały po pierwsze do zastanowienia się nad perspektywami, jakie mogą mieć m.in. osoby przy których funkcjonujesz, a po drugie do określenia demotywatorów.
Tylko TY możesz osiągnąć SWÓJ cel
Co lub kto może sprawiać, że mimo najszczerszych chęci i głębokiego przekonania o sensie wprowadzania zmian, zostajesz w miejscu w którym jesteś? Nic nie zmieniasz, tkwisz w bezczynności, narzekaniu i beznadziei? A kto lub co spowoduje, że chętniej ruszysz ciało, głowę i zmienisz swoje codzienne nawyki na zdrowsze i odniesiesz sukces? Nie bierz wszystkiego na siebie, pozwól sobie pomóc, a przynajmniej stwórz wspierające środowisko. Możesz mieć precyzyjnie określony cel, mocną motywację, ale to brak jakiegokolwiek wsparcia potrafi sprawić, że przerwiesz proces i niewiele się zmieni. Włącz w niego swoich przyjaciół lub rodzinę, dołącz do grupy o podobnych zainteresowaniach, czuj przyjemność podczas pracy na sukces, nie zostawiaj miłego na sam koniec!
Bardzo dziękuję za śledzenie cyklu dotyczącego wprowadzania zmian stylu życia na zdrowszy. Trzymam kciuki za Twoją regularną aktywność fizyczną i właściwe odżywianie. Wierzę, że każda z nas ma w sobie tę siłę, tylko niektóre muszą poszperać głębiej. Zatem szperajmy i osiągajmy sukcesy!
Muszę koniecznie zapoznać się z całym cyklem artykułów, bo jestem akurat na etapie, na którym potrzebuję pewnych zmian.
Idealnie. Korzystaj! 🙂
Bardzo podoba mi się Twój wpis. Koniecznie muszę przeczytać wszystkie poprzednie wpisy. Jestem teraz w takim momencie życia, że zmiana jest mi potrzebna…
Zachęcam! Realizuj zadania z końca artykułów. Naprawdę warto 🙂
Trzymam kciuki za pomyślność.
Bardzo ciekawy wpis. Warto podjąć kroki i iść do góry, przed siebie.
Dziękuję!
Żeby zebrać w sobie motywację chyba muszę baaardzo głęboko jej poszukać. Bo zapał do ćwiczeń szybko mi opada niestety.
Skorzystaj ze wszystkich artykułów i ćwiczeń na końcu. Pomoże Ci to zajrzeć wgłąb siebie i odnaleźć motywację, tą najszczerszą. Trzymam kciuki!
Postaram się przeczytac wszystkie wpisy. Bo ciągle szukam w sobie motywacji, a po kilku dniach mija.
Za trzy dni moje urodziny,dobry moment,aby zacząc coś nowego, zmienic styl życia, zacząc cwiczyc.
Oj potrzebne mi były te artykuły.
Pozdrawiam!
Koniecznie trzeba stawiać sobie cele 🙂
Koniecznie trzeba stawiać sobie cele :).
Tak, wewnętrzny sabotaż jest bardzo niebezpieczny!
Nic nie jest proste, wszystko trzeba rozgryźć, przemyśleć, zrealizować, ech… :-))
Fajny artykuł – myślę, że wiele osób skłoni do refleksji 🙂
Cóż fizycznie nie narzekam , bo codziennie jeżdżę na rowerze 🙂
Fajne porady! Od jakiegoś czasu myślałam o zmianie stylu życia na zdecydowanie zdrowszy, a ten artykuł dał mi sporo inspiracji.