Sukcesja biznesu, czyli jak zadbać o bezpieczeństwo przedsiębiorstwa
W odczuciu większości ludzi typowy przedsiębiorca to ktoś, kto ciężko zasuwa w małej firmie. Wstaje o świcie, wraca do domu zmęczony, sfrustrowany, każdego dnia mierząc się z ciężkimi decyzjami, które zaważą na jego przyszłości. A na pytanie o emeryturę odpowiada, że ta go nie dotyczy, bo do końca życia będzie musiał prowadzić ten biznes. Bo kto jak nie On. Czy rzeczywistość musi tak wyglądać? Otóż nie!
Nieśmiertelność przedsiębiorców
Faktem jest, że dzisiaj większośc firm to takie, które działają w oparciu o wpis w Centralnej Ewidencji Działalności Gospodarczej. Co to oznacza? To, że w zasadzie przedsiębiorca sam skazuje się na wieczną harówkę. Czy jest na to lekarstwo? Jest i to bardzo proste. Tym lekarstwem jest sukcesja biznesu.
Sukcesja biznesu to zaplanowanie działanie służące świadomemu przekazaniu biznesu przygotowanym do tego zadania następcom prawnym. Brzmi skomplikowanie, ale takie nie jest. W pierwszej kolejności przedsiębiorcy muszą zdać sobie sprawę z tego, że nie są nieśmiertelni. Przedsiębiorcy na każdym etapie prowadzenia biznesu muszą mieć tzw. plan awaryjni na wypadek ciężkiej choroby lub nagłej śmierci.
Tak samo powinni zaplanować moment przejścia na emeryturę, który wygląda tak, że nestor (dotychczasowy właściciel) przekazuje w odpowiednim momencie przedsiębiorstwo w ręce nowego właściciela – sukcesora. Dlatego przedsiębiorca powinien mieć wdrożone odpowiednie procedury, które w określonym momencie zostaną uruchomione i zadziałają. Skutek, jaki wywołają będzie taki, że mimo nagłej niespodziewanej sytuacji lub przejścia przez nestora na emeryturę, przedsiębiorstwo samo w sobie nie odczuje zmiany właściciela.
Sukcesja biznesu
Sukcesja biznesu jest pojęciem bardzo obszernym. Głównym celem sukcesji jest zapewnienie firmie ciągłości. Jednakże aby tak się stało, jednym z kluczowych warunków jest zapewnienie nestorowi godziwych godziwych środków na utrzymanie. Ta emerytura ma pochodzić z funduszy, jakie wypracuje jego przedsiębiorstwo. Dzięki zastosowaniu takiej konstrukcji wizja emerytury jawi się całkiem ciekawie. W końcu w jakim celu prowadzimy przedsiębiorstwo, jak nie w celu jego wiecznego rozwoju i bogacenia się?
Dlatego należy korzystać z narzędzi i mechanizmów poprzez które nasza firma będzie nadal istniała i dalej się rozwijała, natomiast my jako “emeryci” będziemy mogli korzystać z tego, na co pracowaliśmy przez całe życie, czyli z zaplecza finansowego.
Kto nam pomoże
Na rynku działają wyspecjalizowane podmioty, które dzięki swojej wiedzy i współpracy z wieloma specjalistami są w stanie przygotować przedsiębiorców na sukcesję. W tym zakresie m. in. konieczne jest doradztwo biznesowe, podatkowe, księgowe oraz przede wszystkim prawne. Niezbędne jest przygotowanie planu reorganizacji, przystosowanie formy organizacyjnej przedsiębiorstwa do planów nestora, przygotowanie nestora do tego by potrafił opuścić firmę oraz sukcesora by umiał bez trudu wejść w “buty” byłego właściciela i zacząć tą firmą zarządzać. I w końcu wprowadzić takie mechanizmy w przedsiębiorstwie by nestor otrzymywał odpowiednie środki finansowe pozwalające mu prowadzić życie na emeryturze na godziwym poziomie.
Pojęcie przedsiębiorstwa
Przedsiębiorstwo to nie tylko aktywa i pasywa, o których mówią przepisy. Przedsiębiorstwo to także klienci, pracownicy, know-how, zobowiązania. Brak dopasowanej formy prowadzenia biznesu powoduje, że w sytuacji kiedy wskutek różnych niespodziewanych okoliczności, właściciel zostaje pozbawiony możliwości zarządzania nim w dłuższej perspektywie lub w ogóle, okazuje się, że firma z dnia na dzień przestaje istnieć. Dlatego przedsiębiorcy, którzy wcześniej przygotują się na taką ewentualność zyskują poczucie bezpieczeństwa w takich wypadkach. Wiedzą, że ich rodzina jest bezpieczna, że ich firma nadal będzie funkcjonować.
Ponadto wcześniejsze zaplanowanie i wdrożenie zmian prawno – organizacyjno – biznesowych ma na celu:
- zwiększenie bezpieczeństwa prowadzonego biznesu;
- ograniczenie lub wyeliminowanie odpowiedzialności majątkiem osobistym;
- profesjonalizację przedsiębiorcy;
- przygotowanie firmy do skutecznej sukcesji w przyszłości.
Skuteczna sukcesja biznesu wymaga czasu
Dlatego im wcześniej o tym pomyślimy, tym więcej czasu będzie na przygotowanie sukcesora na przejęcie firmy, wdrożenie całego procesu oraz skuteczne zabezpieczenie środków na godziwą emeryturę. Kolejnym plusem wdrożonej sukcesji biznesu jest to, że tym prędzej na tę emeryturę będziemy mogli przejść. W końcu kiedyś należy zacząć spełniać marzenia, na które nie ma wiecznie czasu prowadząc firmę.
Autorka: Karolina Kowalska
Radca Prawny współpracująca z Kancelarią Finansową LEX.
Temat Cię zainteresował? Sprawdź również:
- Własny biznes – jak zacząć? Jaką formę działalności wybrać? Z czego możesz skorzystać na start? Sprawdź!
- Home office i aplikacje mobilne ułatwiające pracę z domu
- 10 przykazań pracy zdalnej (w dobie koronawirusa)
- Canva w biznesie – czym jest i dlaczego warto z niej korzystać?