Najlepsza forma prowadzenia działalności gospodarczej na start
Nie dogadujesz się z szefem? Masz już dość swojej pracy? Czujesz się świetna w tym, czym się zajmujesz lub wiesz, że masz do czegoś talent? W końcu przychodzi dzień, w którym pojawia się pomysł. Łapiesz kilka głębokich oddechów i czujesz się gotowa by być szefową dla samej siebie! Decydujesz się na otwarcie własnej działalności gospodarczej…ale zastanawiasz się: w jakiej formie to zrobić?
Prowadzenie działalności gospodarczej możliwe jest w wielu różnych formach prawnych. Jaka forma prowadzenia działalności gospodarczej jest najlepsza na start? Gdybyś zadała mi to pytanie w mojej Kancelarii, odpowiedziałabym pewnie jak każdy prawnik: to zależy. O tym bowiem jaka forma prowadzenia firmy jest najlepsza gdy stawiasz pierwsze kroki w jakimkolwiek biznesie decyduje wiele czynników. Wybór formy działalności jest o tyle ważny, że może ułatwiać lub utrudniać biznes.
Od czego zacząć?
Decyzja o tym, jaką formę działalności gospodarczej wybrać, powinna być poprzedzona ustaleniem takich kwestii jak:
- Branża i potrzeby rynku
- Zasięg terytorialny i grupa docelowa
- Finansowanie i źródła wsparcia
- Współpraca i partnerzy
- Opodatkowanie
Jakie mamy możliwości prawne?
Warto wiedzieć, że aktualnie obowiązujące w Polsce prawo pozwala co do zasady prowadzić biznes w ramach:
- Nierejestrowanej działalności gospodarczej
- Jednoosobowej działalności gospodarczej
- Spółek handlowych – osobowych (sp.jawna, sp.partnerska, sp.komandytowa, sp.komandytowo-akcyjna) i kapitałowych (spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna, prosta spółka akcyjna).
Wybór jest duży, prawda?
Pierwsze miejsce w rankingu
Z mojego doświadczenia jednak niezmiennie wynika, że na początku biznesowej drogi to jednoosobowa działalność gospodarcza jest tym najlepszym wyborem. Dlaczego? Odpowiadam: 3 x N – Najtańsza w utrzymaniu, Najprostsza w obsłudze i Najbardziej elastyczna.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to Ty. Pieniądz firmowy to pieniądz prywatny. Majątek firmowy to majątek prywatny. Ryzykowne? Owszem. Bardziej jednak autentyczne, wiarygodne i zdyscyplinowane. Skoro ryzykujesz całym swoim majątkiem i zarządzasz wszystkimi swoimi pieniędzmi niejako na dwóch płaszczyznach to podchodzisz do biznesu bardziej rzetelnie.
W jednoosobowej działalności gospodarczej masz swobodę w budowaniu kapitału początkowego. Przeznaczasz na start tyle ile możesz, a potem swobodnie inwestujesz. Działalność możesz zarejestrować we własnym domu i przeznaczyć na jej prowadzenie pokój lub jego fragment.
Jednoosobowa działalność gospodarcza to łatwy start podatkowo i składkowo. W ramach tej formy istnieje możliwość wyboru sposobu opodatkowania. Z kolei ZUS gwarantuje Ci „ulgę na start”, mały zus i mały zus plus. Masz zatem czas by sprawdzić efektywność swojego biznesu zanim podzielisz się ze Skarbem Państwa swoim zarobkiem. Jednoosobowa działalność gospodarcza to łatwa współpraca z księgową i prosty nadzór nad wydatkami oraz dochodami. Nie można zapominać o tym, że z uwagi na prostsze formy rozliczeń i mniej formalności, urzędy traktują jednoosobowych przedsiębiorców łagodniej.
Dodatkowo, możesz liczyć na dofinansowania i wsparcie finansowe wielu instytucji, w tym UE. Najpopularniejszym i podstawowym źródłem dodatkowych środków jest dofinansowanie na rozpoczęcie działalności proponowane przez Urzędy Pracy.
W jednoosobowej działalności gospodarczej możesz najpierw pracować sama, a następnie stopniowo zatrudniać pracowników, budować współprace i projekty partnerskie. Aktywności te możesz podejmować na różnej podstawie – umowy o pracę lub umów cywilnoprawnych.
Jednoosobową działalność gospodarczą możesz prawie w każdym momencie łatwo zawiesić lub zamknąć. Zrobisz to elektronicznie, nie wychodząc z domu i w jeden dzień.
Brzmi dość prosto? Przy minimalnym wysiłku, dobrym pomyśle i sprawnej organizacji tak właśnie jest.
Na około 2,5 miliona polskich przedsiębiorców większość prowadzi jednoosobowe działalności gospodarcze. Mimo zmian w polskim systemie podatkowym, które miały miejsce w ostatnim czasie, popularność tej formy działalności nie spadła. Jedno jest pewne – niezależnie od tego, na jaką formę działalności gospodarczej ostatecznie zdecydujesz się jako początkujący przedsiębiorca, powinnaś szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi prawami i obowiązkami, jakie się z nią wiążą. Otwieranie firmy w ramach konstrukcji prawnej, której w pełni nie rozumiemy, niesie ze sobą wiele ryzyk i często prowadzi do zadłużenia, a to nie jest Twoim marzeniem, prawda?
Autorka: Emilia Marcinkowska – zawodowo spełnia się jako radca prawny prowadzący własną kancelarię i mediator sądowy. Jest założycielem i prezesem zarządu w Fundacji Znam Swoje Prawa, która próbuje zbudować świadomość prawną społeczeństwa i pomagać wyjść z problemów prawno-finansowych. Zawodowo interesuje się prawem cywilnym, gospodarczym, upadłościowym i medycznym. Prywatnie jest fanką dobrego jedzenia, wina i kawy. Wytchnienie dają jej podróże, sport i osoby najbliższe.
Więcej informacji na: www.emarcinkowska.pl
Temat Cię zainteresował? Sprawdź także:
- Etat i własna działalność – czy da się to połączyć? [WYPOWIEDZI]
- Moja działalność – moja historia [WYPOWIEDZI]
- Początki w biznesie, czyli o obawach i przeszkodach… do pokonania! [WYPOWIEDZI]
Na początku zawsze jest trudno i ta niepewność, wg mnie to trzeba mieć do tego odpowiedni charakter i wtedy jest łatwiej.
Bardzo dobry artykuł.