Poczucie własnej wartości – jak to, co o sobie myślisz wpływa na Twoje życie
W mojej ponad pięcioletniej pracy z Kobietami nieraz spotykałam się u nich z brakiem pewności siebie, niską samooceną, brakiem samoakceptacji oraz brakiem poczucia własnej wartości. Tak w życiu, jak i w pracy są to aspekty kluczowe, ponieważ to od naszej wizji siebie, naszego myślenia o sobie wiele zależy: powodzenie lub niepowodzenie w pracy, udane bądź nieudane relacje z innymi, a także nawet wpływ na nasze zdrowie psychiczne i fizyczne.
Dziś zapraszam Cię do przeczytania artykułu, w którym głównym tematem będzie poczucie własnej wartości. Dowiesz się czym ono jest i skąd się bierze, jakie negatywne skutki niesie za sobą niskie poczucie własnej wartości oraz dlaczego warto i w jaki sposób podjąć pracę nad zmianą swojego myślenia o sobie.
Czym jest poczucie własnej wartości?
Jest to tak naprawdę stan psychiczny, który określa to, jak dana osoba postrzega siebie, co o sobie myśli, jak na siebie patrzy. Składa się na nią samoakceptacja, samoocena oraz sposób, w jaki siebie traktujemy.
Skąd bierze się niskie poczucie własnej wartości i w jaki sposób wpływa ono na nasze życie? Niskie poczucie własnej wartości często bierze się z doświadczeń jakie przeżyliśmy. Może to być skutek braku miłości ze strony rodziców i bliskich, brak akceptacji ze strony rówieśników, ale także osobiste niepowodzenia, porażki, które wywołały w nas negatywne myślenie na własny temat.
Oprócz tego, powodem naszego pesymistycznego obrazu siebie mogą być normy kulturowe, wychowanie, przekonania o świecie i o nas samych, a także presja jaką nakłada na nas nasze otoczenie lub my sami pod względem zbyt wysokich wymagań i oczekiwań.
To co o sobie myślisz a komfort psychiczny
Sposób, w jaki na siebie patrzymy oraz to, co na swój temat myślimy wpływa na całe nasze życie. Decyzje i aktywności jakie podejmujemy, relacje w jakie wchodzimy, prace w które się angażujemy, a także cały przebieg i efekt końcowy tych rzeczy. Osoby z niskim poczuciem własnej wartości często przekładają potrzeby i dobro innych nad swoje. Są wycofane, ciche, boją się podejmować ryzyka i wyzwań, ponieważ uważają, że i tak nie dadzą rady, że są do niczego.
Takie negatywne myślenie na swój temat źle wpływa na komfort psychiczny, blokuje przed działaniem, ogranicza możliwości do własnego rozwoju i osiągania wspaniałych rzeczy. Zdarza się również, że u osób z niskim poczuciem własnej wartości pojawia się agresja, przez którą wyrażają swoją frustrację wynikającą z ich braków i słabości. Im szybciej więc taka osoba zacznie pracę nad zmianą swojego myślenia o sobie, tym lepiej.
Jak zacząć żyć szczęśliwie?
W jaki sposób pozbyć się negatywnych przekonań na własny temat i zacząć żyć szczęśliwie? Przede wszystkim warto uświadomić sobie to, kim tak naprawdę jesteśmy, czego chcemy, jakie są nasze zalety, talenty, mocne strony. W końcu każdy z nas ma ich całe pokłady. Świadomość własnego ,,ja” to podstawa w budowaniu wysokiej samooceny. Nie raz jest tak, że osoby z niskim poczuciem własnej wartości mimo świadomości swoich mocnych stron ,,wypychają” na przeciw swoje wady, słabości i skupiają się na tym, czego im brakuje. O ile warto pracować nad swoimi wadami i dążyć do stawania się lepszym człowiekiem, o tyle nie można zapominać i zamiatać pod dywan fakt, że mamy w sobie również dobre cechy, które warto pokazywać, rozwijać i być z nich dumnym.
Korzyści wynikające z wysokiego poczucie własnej wartości
Kolejnym pytaniem, na które warto sobie odpowiedzieć, to: co mi da wysokie poczucie własnej wartości? Co ono zmieni w moim życiu i jak na nie wpłynie? Co znaczy dla mnie poczucie własnej wartości? Dlaczego chcę zmienić swoje myślenie o sobie? Uświadomienie sobie korzyści wynikających ze zmiany swojego myślenia, a także negatywnych skutków, które niesie niskie poczucie własnej wartości, pomoże w rozpoczęciu i wytrwaniu na drodze do zmiany.
Jakie korzyści płyną z wysokiego poczucia własnej wartości? Choć wspomniałam już wcześniej o tym, że nasza samoocena wpływa na nasze zdrowie fizyczne i psychiczne oraz oddziałuje na nasze relacje i podejmowana działania, to oprócz tego:
- lepiej potrafimy radzić sobie w trudnych sytuacjach,
- jesteśmy mniej podatni na wpływ otoczenia oraz krytykę,
- jesteśmy spokojniejsi, doświadczamy poczucia bezpieczeństwa,
- jesteśmy pewni siebie i pozytywnie nastawieni do działania,
- jesteśmy chętni do tego, aby podejmować się aktywności, które są spójne z naszym ,,ja”,
- jesteśmy bardziej otwarci w kontaktach z innymi ludźmi, a także opanowani, ponieważ znamy swoją wartość,
- nie dajemy ,,wchodzić sobie na głowę”, stajemy się asertywni.
Z niskim poczuciem własnej wartości zmaga się wiele osób. Ważne jest tutaj nasze nastawienie i świadomość problemu. Z tym faktem możemy poradzić sobie sami, ale również możemy poprosić o pomoc. Niekoniecznie od razu musi być to pomoc specjalisty, ale wystarczy nawet osoba, która szczerze chce dla nas dobrze, dostrzega w nas dobre strony i przy której czujemy się swobodnie. Przede wszystkim – to Ty musisz chcieć tej zmiany.
Uwierz w siebie!
Uwierz w to, że możesz wiele osiągnąć, że masz wszystko, aby swoje cele i marzenia zrealizować, a także – co najważniejsze – bądź świadoma tego, że jesteś dobra i wyjątkowa. Nie ma na świecie drugiej takiej osoby jak Ty! Czyż to niesamowite?
Weź proszę teraz do ręki kartkę i długopis, odpowiedz sobie na powyższe pytania, wypisz również swoje mocne strony, swoje osiągnięcia, oraz to z czego jesteś dumna i podejmij decyzję, że od dzisiaj zaczynasz zmianę swojego myślenia o sobie na lepsze, a co za tym idzie – zmianę swojego życia na lepsze. Trzymam za Ciebie kciuki.
Natalia Wardzała – certyfikowany trener rozwoju osobistego, były dyrektor struktury menedżerów i konsultantów w Network Marketingu. W przeciągu pięciu lat zbudowała zespół składający się z przeszło 500 osób. Autorka projektu Kobieca Strefa Rozwoju oraz dwóch akcji na Instagramie: #mojdziendlasiebie i #akcjadoceniamsiebie mających na celu wsparcie Kobiet w ich rozwoju i akceptacji siebie. Wykorzystuje swoją wiedzę i doświadczenie ze swojej kilkuletniej pracy z Kobietami, tworząc treści na media społecznościowe, a główna tematyka jej wpisów i nagrań obejmuje obszar samoakceptacji.
Temat Cię zainteresował? Sprawdź także:
- Czym jest dla Ciebie… AUTENTYCZNOŚĆ?
- Twój biznes jest o Tobie – porzuć negatywne myśli i przekonania
- Budowanie relacji na lata – poznaj trzy główne powody dla których warto to robić