Jak być pewną siebie?
Zaradność, obrotność, przedsiębiorczość… bardzo często słyszę takie słowa od innych pań w odpowiedzi na pytanie: jaka Twoja cecha pomaga Ci w radzeniu sobie z przeciwnościami? Nigdy nie usłyszałam: pewność siebie.
Bardzo mocno dało mi to do myślenia. My, kobiety jesteśmy ekspertkami. Znamy swój fach (programistka, krawcowa, księgowa, fotografka i mogłabym wymieniać bez końca), mamy wiedzę i swoją pracę dobrze wykonujemy. Jesteśmy ekspertkami, a w szczególności od zadań specjalnych.
Potrafimy sobie radzić w każdej sytuacji. Trzeba dopilnować spraw zawodowych a równocześnie zrobić zakupy, posprzątać i sprawdzić czy dzieci mają wszystko gotowe na jutrzejszy w-f? A może nagła zmiana planów, nagła awaria czy nieprzewidziana sytuacja? Idziemy do przodu z misją „poradzenia sobie” w każdej sytuacji. To dlaczego więc tak mało w nas wiary w sobie, w swoją wartość i umiejętności? Dlaczego nie chwalimy się swoją zaradnością, wiedzą i kreatywnością? Dlaczego z dumą i podniesioną głową nie oznajmiamy światu, że to właśnie JA tego dokonałam? To właśnie moja zasługa? Wszystko to dzieje się dlatego, że „poradzenie sobie” to zupełnie coś innego niż pewność siebie.
Jak być pewną siebie?
Spójrzmy teraz na pewność siebie z innej strony. Wyobraź sobie taką sytuację: zbliża się w firmie czas decyzji o przyznaniu awansów. Wiesz, że Twoje umiejętności i doświadczenie odpowiadają idealnie jednemu z dostępnych stanowisk – a stanowisko odpowiada Tobie. I teraz ważne pytanie: działasz? Spotykasz się z osobą decyzyjną w tej sprawie i jasno przedstawiasz swoje aspiracje? Ciekawa jestem Twojej odpowiedzi! Czy było to tak? Czy może nie? Moje doświadczenia pokazują, że panie w takiej sytuacji nie podejmują żadnych działań! Mają świadomość swoich atutów i wartości jaką stanowią dla pracodawcy, a jednak nie podejmują żadnych starań! Poddajemy się zanim zaczniemy!
Jest jeden element, który odgrywa tutaj ważną rolę. To właśnie wspomniana wcześniej pewność siebie. Bardzo często brak wiary w siebie i w swoje umiejętności wstrzymuje nas w podejmowaniu działań. Jak to zmienić? Co zrobić aby nie obawiać się, a po prostu działać? W tym artykule znajdziesz wskazówki, które jeśli zastosujesz, pozwolą Ci uwierzyć w siebie i otwarcie komunikować swoje potrzeby i oczekiwania.
Co najgorszego może mnie spotkać?
Jest taka technika, która bardzo ułatwia mi życie i która jest nieoceniona w nabraniu dystansu do zadania, któremu chcę sprostać. Wykorzystajmy tutaj zaprezentowany wcześniej przykład z awansem. Proszę zadaj sobie pytanie: Co najgorszego może mnie spotkać jeśli przedstawię swoją kandydaturę na stanowisko? Proszę zastanów się chwilę. Polecam zapisanie odpowiedzi – pomoże to bardziej wybrzmieć Twoim słowom.
W mojej ocenie, w najgorszej sytuacji po prostu nie otrzymam tej roli. Jeśli jej nie otrzymam, to co? To będę dalej pracować na obecnym stanowisku. I jak brzmi ta perspektywa? Jak się czujesz ze świadomością, że w rzeczywistości nic nie tracisz, a możesz tylko zyskać (zyskujesz widoczność, to ważny element w budowaniu swojej marki osobistej – a to temat na inne rozważania). Dużo łatwiej jest zbudować dystans do danej sytuacji mając świadomość możliwych scenariuszy.
Co wzmacnia pewność siebie?
Ile osób, tyle sposobów na wzmocnienie siebie. Co mam na myśli? Zastanów się proszę, nad rzeczą, elementem dzięki któremu czujesz się lepiej, pewniej. W moim przypadku jest to czerwona szminka, ciekawa apaszka. Dla Ciebie może to być element biżuterii, z którą wiążą się sentymenty, czy zadbane buty lub długopis. A może zadbane paznokcie? Może to również być dobre przygotowanie – to jest moja kolejna tajna broń.
Świadomość bycia przygotowaną daje mi duży spokój, który jest bardzo ważny w osiągnięciu celu. Odwołując się do użytego przykładu o staraniach o awans. Przygotowując się do rozmowy, mając ze sobą przemyślane argumenty dlaczego to właśnie ja powinnam zostać awansowana, łatwiej jest prowadzić dyskusję i się nie denerwować. Jest to bardzo pomocne w wytworzeniu właściwego wrażenia: swobodnej, pewnej siebie ekspertki, wiedzącej czego chce.
Bądź dla siebie wyrozumiała
Nie będę ukrywać – my, kobiety jesteśmy perfekcjonistkami. Perfekcjonistkami skupiającymi się na każdym drobnym detalu. Co więcej, chcemy aby każdy możliwy detal był idealny! Jeśli cokolwiek nie idzie po naszej myśli bardzo mocno to przeżywamy. Rozmyślamy co mogłyśmy zrobić inaczej. Poświęcamy wiele energii na „rozpamiętywanie” niedociągnięć. Daj sobie prawo do nie bycia idealną! Nie wiem, czy masz świadomość, ale w 99% przypadków tylko Ty zauważyłaś to niedociągnięcie! Nie warto na to poświęcać energii. Przekieruj ją na następne działania.
To bardzo trudne i wymaga pracy, ale uwierz mi warto! Pozwoli Ci to szerzej spojrzeć na całe Twoje zadanie, nie zgubić z oczu celu jaki chcesz osiągnąć. Pozwól, że przedstawię Ci to wracając do przykładu ze staraniami o awans. Załóżmy, że zdecydowałaś się porozmawiać z osobą decyzyjną o chęci awansu. Zaplanowałaś, że przygotujesz prezentację w której przedstawisz siebie i swoje osiągnięcia. Przygotowanie prezentacji Cię pochłania, zmieniasz kolory, czcionki, wielkość liter szukając idealnego połączenia. Prezentacja jest tylko dodatkiem. Najważniejsze jest to co chcesz powiedzieć i jak to powiesz. Poświęć czas na przemyślenie swojej wypowiedzi, a nie na rozmyślanie czy kolor niebieski na pewno tu pasuje.
Jestem gotowa!
Na koniec – weź proszę głęboki oddech. Jesteś gotowa! Pozwól sobie być pewną siebie, sięgać po marzenia i cele jakie chcesz osiągnąć. Pewność siebie ma też inną ogromną moc. Podobnie jak asertywność pomaga komunikować odmowę. Pozwala Ci nie zgadzać się na działania, które nie są zgodne z Twoimi potrzebami. To teraz do dzieła! Głowa do góry! Z dumą pokaż światu swoje super moce!
Autorka: Anna Sroka
Założycielka i CEO firmy konsultingowej The Female Enterprise, trenerka, autorka projektów badawczych. Od 13 lat związana z branżą IT. Absolwentka studiów MBA, wykładowca Krakowskiej Szkoły Biznesu na kierunku International MBA. Prelegentka konferencji IT Manager of Tomorrow. Autorka innowacyjnego programu rozwojowego “Leadership Focus” (wspólnie z cudowną Weroniką Kwoką), który umożliwia rozwój umiejętności przywódczych samodzielnym pracownikom oraz menedżerom. Prowadzi program badań nad aspektami kariery w zarządzaniu w kontekście różnicy płci. Więcej na stronie: annasroka.com
Jeśli masz swoje sposoby na to, jak być pewną siebie, koniecznie podziel się nimi w komentarzu! Sprawdź również jak zrobić dobre pierwsze wrażenie.
Chyba trudno być pewnym siebie, gdy ciągle ktoś podkreśla, że kobiecie nie wypada, nie powinna, nie jest wystarczająca. W sensie podkopuje się tę pewność, zasiewa w nas ziarenko niepewności. Ale tak, trzeba wiedzieć, jakie są nasze mocne strony, korzystać z nich i nie dawać się zdołowac.
Bardzo ciekawy artykuł. Dokładnie asertywność idzie w parze z pewnością siebie 🙂
Długo nie potrafiłam być dla siebie wyrozumiała, nie być tak skrupulatnym krytykiem, odpuścić perfekcjonizm, co ciekawe to wszystko działo się w życiu zawodowym.
Niestety pewność siebie miewa też negatywny wpływ na niektóre osoby. Nie potrafią one przyjmować krytyki.
Lubie pewnych siebie ludzi ale gdy nie są przy tym egoistyczni i aroganccy ja jestem gdzieś po środku jeśli chodzi o nieśmiałość
Pewność siebie może być co dla niektórych trudna, siebie określam, tak na środku tego pojęcia.
Mam podobne przemyślenia, że najbardziej pewności siebie sprzyjają: przygotowanie i wyrozumiałość dla samej siebie. Często od innych wymagamy więcej, niż od siebie. Czas docenić to co już zrobiłyśmy i czasem siebie pochwalić za osiągniecia 🙂
Warto być pewnym siebie i realizować swoje marzenia,
czytać, uczyć się , ćwiczyć 🙂