
Jak planować cele? Poznaj metodę SMART [Myśl w ruchu]

Przed Tobą Święta, później majówka – czyli idealny moment na chwilę relaksu i refleksji nad swoimi pragnieniami i właściwym działaniem. Nie daj się zwariować. Jeśli biegasz z miejsca na miejsce i czujesz, że już NIE WYRABIASZ, olej mycie okien albo w końcu je komuś oddeleguj. Teraz czas dla Ciebie, a w nim kolejny artykuł przybliżający Cię do zmiany stylu życia na zdrowszy.
Szybkie przypomnienie: określiłaś swoje wartości, następnie przeanalizowałaś swoje niekorzystne strategie, poznałaś swoją tożsamość, odnajdując życiowe role. Masz teraz genialne podstawy, aby zacząć PLANOWAĆ. Dzisiaj podpowiem Ci, jak planować cele. Gotowa? Ruszamy!
Błędy planowania
Jednym z największych błędów, jakie popełniamy podczas określania celu, to chęć osiągnięcia zbyt dużo naraz. Odrealniamy swoje możliwości, zarówno pod kątem czysto biologicznym (czyli w walce, w której nie mamy szans, np. schudnąć 8 kg w 2 tygodnie), jak i naszym osobistym – mam na myśli zasoby czasowe. Z moich obserwacji najczęściej przeceniamy czas na działanie, natomiast matematyka w tej kwestii jest na tyle łatwa, że warto się nad nią pochylić. Ponadto, pochopnie postawiony cel jest zazwyczaj nieistotny, nie opiera się na wartościach i potrzebach, a na wyimaginowanych wymaganiach społeczeństwa (które ostatecznie i tak ma Ciebie w nosie, a martwi się wyłącznie o siebie). Brak zaplanowanego działania wiąże się z brakiem określenia etapów na drodze celu, a wtedy trudno o jakąkolwiek weryfikację swojego działania.

Jak planować cele – krok po kroku! + zadanie
Jak właściwie zaplanować drogę do osiągnięcia swojego celu? Chciałabym pokazać Ci dobrze znane, ale jakże skuteczne i mądre narzędzie – metodzie SMART. Myślę, że zaaplikowanie jej do pracy nad swoim zdrowiem, sylwetką, żywieniem – ogólną filozofią fit – jest możliwe i dobrze się sprawdza. Śledź teorię i jednocześnie odpowiadaj sobie na pytania (zapisuj!).
S – (specific) Określony konkretnie i szczegółowo
Niech twój cel nadrzędny zostanie szczegółowo opisany. Zastanów się co dokładnie chcesz osiągnąć i co jest dla Ciebie najbardziej istotne. Wyobraź sobie, że już tam jesteś, w tym wymarzonym miejscu. Jak wyglądasz? Jak się czujesz?
Teraz czas na kluczowe etapy. Pamiętaj, że szczuplejsza sylwetka, zmiana stylu odżywiania, czy po prostu bycie regularnie aktywną to proces. Nic nie dzieje się z dnia na dzień. Pomyśl, co dokładnie będziesz osiągać po drodze?
M – (measurable) Mierzalny
Czy wiesz, jak zmierzysz swój cel? Zarówno na poszczególnych etapach, jak i na końcu? To ważny wykładnik skuteczności w działaniu. Chcąc schudnąć, znając swoje ciało i możliwości jesteśmy w stanie określić, jak będzie ten proces przebiegał w czasie. Spójrz w kalendarz – czy widzisz ważne dla Ciebie wydarzenia? Święta, urodziny, wakacje. To czas kiedy funkcjonujemy inaczej – weź to pod uwagę podczas planowania. Po czym poznasz, że jesteś na dobrej drodze do realizacji celu? Po czym poznasz, że zbaczasz z tej drogi? A skąd będziesz wiedziała, że cel OSIĄGNĘŁAŚ?
A – (achievable) Osiągalny
Jak pisałam we wstępie, zmierz swoje siły na zamiary i zastanów, czy to co chciałabyś osiągnąć jest w ogóle możliwe? Czy jesteś w stanie z totalnego braku aktywności, zacząć ćwiczyć 4 razy w tygodniu? Czy masz na to czas, czy w ogóle masz na to chęci. Czy standard, ramy czasowe i metody osiągnięcia są dla Ciebie realne?

R – (relevant) zgodny z Tobą
I tu zahaczamy o poprzednie trzy artykuły. Twój cel będzie możliwy do osiągnięcia, jeśli będzie zgodny z Twoimi wartościami i potrzebami. Zastanów się na których wartościach jest on oparty? Co tak naprawdę dzięki niemu zyskasz? Co da Ci zdrowe odżywianie (takie jakim sama je pojmujesz i planujesz)? Na jaką sferę twojego życia wpłynie ta zmiana, na każdym etapie tego procesu? Czy ten cel, o którym myślisz i mówisz JEST WART starań, które będziesz musiała włożyć w jego osiągnięcie?
T – (time dimensioned) Określony w czasie
Skoro już zweryfikowałaś swój cel na poprzednich etapach, teraz powiedz sobie jasno – kiedy chcesz go osiągnąć i kiedy nastąpi osiągnięcie kluczowych etapów? Biorąc pod uwagę poprzednie zagadnienia, zakładam że już realnie podchodzisz do sytuacji. Znasz kalendarz, widzisz możliwe przeszkody. Zatem kolejne pytanie brzmi – KIEDY ZACZNIESZ?
Jak się czujesz z tak zdefiniowanym celem? Myślisz, że wiesz już, jak planować cele? Daj znać w komentarzu! 🙂
W życiu nie rozkłądałam na czynniki pierwsze planowania celu… po prostu coś zakładam i do tego dążę 🙂
Zgodny z Tobą – to krok, który często jest zapominany i później zdziwienie, że cel jest nie do zdobycia.
O to to! Przede wszystkim ma zgadzać się z nami samymi 🙂
Przerabiałam metodę SMART na studiach, ale nigdy w życiu.
Raczej nie rozkładany celu w taki sposób
My idziemy na żywioł, na spontan. Nic nie planujemy, bo życie i tak lubi zaskakiwac.
znam tę metodę i staram się ją stosować 🙂
Powinnam skorzystać z Twoich rad ja osobiście planować nienawidzę i uważam że to ogromny błąd 😉
Polecam ! 🙂 sprawdź czy u Ciebie to podziała.
Słyszałam o tej metodzie, ale w związku z projektami. W zwykłym planowaniu dnia czy tygodnia też jest przydatny 😉
Dokładnie tak:)
Muszę to podrzucić swoim uczniom 😉