Jak dbać o dłonie podczas sprzątania?
Niezwykle popularne jest stwierdzenie, że dłonie są wizytówką każdego z nas. Wymagają jednak wyjątkowej ochrony i pielęgnacji, ponieważ są nieustannie narażone na szkodliwe działanie wielu czynników zewnętrznych. Aby pochwalić się zadbaną i gładką skórą, trzeba otaczać je szczególną troską niemal na każdym kroku. W tym celu należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach.
Budowa dłoni
Codzienna pielęgnacja dłoni stanowi niełatwe wyzwanie – wykonujemy nimi większość czynności i narażamy je na działanie zmian temperatur, słońca, wiatru, a także środków chemicznych i detergentów, czy nawet wody oraz mydła. Wszystkie te elementy potrafią być bezlitosne dla skóry i paznokci. W przeciwieństwie do twarzy, dłonie od spodu są pozbawione ochronnej warstwy lipidowej oraz gruczołów łojowych, a z wierzchniej strony jest ich niezwykle mało. To czyni je jeszcze bardziej delikatnymi, wrażliwymi i podatnymi na przesuszanie.
Sprzątanie a dłonie
Problem suchej i popękanej skóry doskwiera wielu osobom. Często nasila się on po sprzątaniu mieszkania – dłonie zaczynają swędzieć i utrzymują się na nich zaczerwienienia. Niestety, częste moczenie dłoni i kontakt ze środkami czyszczącymi tj. płynami do mycia naczyń, sprayami przeciw kurzowi czy preparatami do mycia okien, negatywnie wpływa na stan skóry. Wcale nie potrzeba wielotygodniowej pracy, aby uzyskać efekt spracowanych dłoni. Czasami można je zaniedbać już po jednych porządkach. Dlatego podczas i po sprzątaniu trzeba pamiętać o ich wzmożonej ochronie, która zapobiegnie pieczeniu i nieestetycznemu wyglądowi.
Rękawiczki to podstawa
Jak dbać o dłonie? Pierwszą, podstawową zasadą, której należy przestrzegać jest zakładanie specjalnych rękawiczek. Mechaniczna ochrona rąk to konieczność, jeżeli chcemy dobrze zadbać o dłonie i uniknąć podrażnień. Dla wielu z nas zakładanie rękawiczek kojarzy się jedynie z zimą, ale używanie ich podczas domowych prac jest równie ważne. Dłonie potrzebują dodatkowej ochrony nie tylko od mrozu, ale także od kurzu i drażniących detergentów. Podczas zmywania czy sprzątania łazienki, warto wybrać grube, gumowe rękawiczki, a do zamiatania czy wycierania kurzy delikatniejsze, na przykład z bawełny.
Mycie rąk po zakończonej pracy
Nie od dziś wiemy, że trzeba myć ręce przed każdym posiłkiem czy po wizycie w toalecie. Należy robić to również po zakończonym sprzątaniu, ponieważ nawet czyszcząc w rękawicach, tworzymy idealne środowisko do rozwoju bakterii. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, jak używane mydło wpływa na stan naszej skóry.
Aby chronić dłonie przed przesuszeniem warto wybierać produkty delikatnie natłuszczające, wzbogacone witaminami oraz naturalnymi olejkami. Po każdym myciu należy delikatnie osuszyć dłonie, najlepiej jednorazowym ręcznikiem. A kiedy nie ma w pobliżu umywalki warto mieć ze sobą poręczny żel bakteriobójczy do dezynfekcji np. Sidolux Anti-Bac. Zabija on bakterie, oczyszcza i odświeża skórę dłoni.
SPA dla twoich rąk
Kolejnym przedmiotem, który zawsze warto mieć pod ręką, jest krem do rąk. Po każdym kontakcie z chlorowaną wodą zaburzona jest równowaga skóry, którą wyrównać mogą nawilżające i odżywcze kosmetyki. Dlatego warto używać ich po każdym myciu lub dezynfekcj, niezależnie od pory roku. Latem potrzebne jest dodatkowe nawilżenie, natomiast zimą odpowiednie natłuszczenie. Kolejnym pielęgnacyjnym rytuałem powinno być peelingowanie dłoni. Wystarczy wykonać domowy produkt na bazie cukru i oliwy z oliwek, a następnie stosować go raz na tydzień. Pomoże pozbyć się martwego naskórka i pozostawi dłonie gładkie i odświeżone.
Skłonność do alergii
Zdarza się, że skóra jest tak zaniedbana, że staje się oporna na działanie nawilżających kremów i balsamów. Po uszkodzeniu warstwy ochronnej dłoni, jaką jest płaszcz wodno-lipidowy, woda bardzo szybko z nich odparowuje i nawet najlepsze kremy mogą nie być w stanie uzupełnić jej deficytu. Jeżeli podrażnienie pojawia się często może to świadczyć o alergii. W tym przypadku na skórze powstają pęcherzyki, pęknięcia lub doskwiera mocne swędzenie skóry. Jeżeli takie objawy występują często, warto zaobserwować przy jakich środkach się pojawiają, a następnie zastąpić je innymi produktami.
Sprzątanie dla alergików
Kiedy podrażnienia pojawiają się często, należy pomyśleć nad zamianą chemii gospodarczej na lepszej jakości. Wiele marek wprowadza do swoich katalogów hipoalergiczne i nie uczulające produkty, które nie szkodzą zdrowiu domowników. Takie środki czystości wprowadziła na przykład marka Sidolux. Produkty z serii Sollux zostały stworzone z myślą o naturze oraz osobach o delikatnej i wrażliwej skórze. Nie zawierają konserwantów, są odpowiednie dla alergików, a ich skład jest wzbogacony o odżywcze olejki. Taka formuła sprawia, że są bezpiecznym rozwiązaniem dla zdrowia naszej skóry dłoni.
Jak dbać o dłonie?
Jak widać pielęgnacja dłoni może być naprawdę efektywna, jeżeli wykluczymy wszystkie czynniki ryzyka. Choć z pozoru wydaje się skomplikowana, opiera się jedynie na kilku prostych zasadach. Warto zatroszczyć się o dłonie i dbać o to, by zawsze wyglądały zdrowo, ładnie i elegancko. Jeśli macie sprawdzone sposoby na to, jak dbać o dłonie podczas sprzątania, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!
MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY
Sprawdź również:
- Plisy? A może rolety dzień-noc? Wybierz rozwiązanie odpowiednie dla siebie
- Jak odkurzyć dywan?
- Jak urządzić małą łazienkę?
Ja lubię sprzątać bez rękwiczek, a to błąd, bo skóra się szybciej przesusza. Za to po każdym myciu używam kremu 🙂
Ja też nie mogę się przyzwyczaić do sprzątania w rękawiczkach. Ciągle mam odruch ściągania ich i sprzątania bez. 🙂
Chyba najlepiej jest sprzątać naturalnymi środkami czystości ?
Na szczęście na rynku pojawia się ich coraz więcej. Masz jakieś sprawdzone? 🙂
Zapominam o rękawiczkach ale zawsze smaruje kremem
My nie lubimy w rękawiczkach, ale krem to podstawa
A ja zapominam o kremie, ale chyba dlatego, że nie mam suchych rąk…
@kristinbb:disqus świetnie, że nie masz suchej skóry dłoni. Problem z pamiętaniem o kremach do rąk odpada. Chyba, że po prostu od czasu do czasu dla pielęgnacji.
Ja zawsze z premedytacją unikałam rękawiczek bo w nich jakoś niewygodnie było mi sprzątać…
Ojej muszę zacząc dbać o swoje dłonie bardziej. Zawsze wszystko na szybko ?
Warto położyć krem do rąk w widocznym miejscu. U mnie to działa. 🙂 Masz jakiś swój ulubiony?
Ja używam produktów eko, które nie uczulaja. Do tego magiczna gąbka która jest niezastąpiona
Magicznej gąbki używam do czyszczenia ścian, świetnie sobie radzi. 🙂 A do czego jeszcze ta gąbka sprawdza się u Ciebie?
Rękawiczki bardzo pomagają w pielęgnacji dłoni.
Aby ich nie niszczyć używam w pracach ogrodowych wampirki 🙂
Wampirki są idealne do prac ogrodowych, ale ciężko się do nich przyzwyczaić. Na początku miałam cały czas odruch, żeby ściągnąć rękawiczki i pracować bez nich. 🙂
Ja ostatnio staram się używać mniej szkodliwych mikstur przy sprzątaniu.
Ooo! A co to za produkty?
Głównie na bazie naturalnych składników:)
Przygotowujesz takie środki samodzielnie czy masz może jakieś sprawdzone firmy? Coraz więcej osób zwraca uwagę na etykiety na produktach, nie tylko na produktach żywnościowych ale i innych np. do sprzątania. 🙂
A ja zawsze zapominam o rękawiczkach 🙂 Za to spa dla dłoni musi być 🙂
Takie SPA dla dłoni jest nawet wskazane od czasu do czasu… nasza skóra na pewno nam podziękuję. To też przyjemny sposób na relaks. A masz jakieś kosmetyki do pielęgnacji dłoni, które możesz polecić? 🙂
A warto o dłoniach pamiętać bo naprawdę niszczą się podczas sprzątania. Można tez zaprzestać porządków i mycia naczyń haha
Dobra rada, chętnie byśmy skorzystały. :-))
Ja często zapominam o rękawiczkach podczas sprzątania, ale zawsze po pracy myje ręce.
Samo mycie rąk może się nie do końca sprawdzać, ponieważ środki wnikają w skórę, wysuszają i niszczą ją. Za to intensywnie nawilżający lub odżywczy krem do rąk może wiele pomóc. 🙂
Ja zawsze staram się pamiętać o rękawiczkach i stosuję środki o naturamym składzie
Mam sporo sprzętów ułatwiających sprzątanie jak zmywarka, Roomba i Braava, a do czyszczenia sanitariatów zakładam długie gumowe rękawice. Szkoda mi narażać skórę dłoni i świeżo zrobione u kosmetyczki paznokcie 🙂