
„Prowadź do zwycięstwa” Carla A. Harris
W ostatnich latach, w kulturze pracy zaszło wiele zmian. To pociągnęło za sobą obawy ze strony liderów – zarówno tych, którzy mają już długoletnie doświadczenie w zarządzaniu zespołami, tych, którzy stawiają pierwsze kroki w roli lidera, jak i tych, którzy dopiero planują taką ścieżkę rozwoju dla siebie. Wielu z nich, zdaje sobie sprawę, że skoro pojawiają się zmiany w obszarze i kulturze pracy, to konieczna jest również zmiana w sposobie przewodzenia.
Czym tak naprawdę jest przywództwo i jak przewodzić w rzeczywistości, którą mamy? Na te pytania odpowiada nam Carla A. Harris w książce „Prowadź do zwycięstwa”. Autorka przeprowadza nas przez ścieżkę kariery od pozycji samodzielnego eksperta do pozycji lidera.
Czynniki, które pomogą Ci odnieść sukces
Książka jest skierowana do osób, które wiążą swoją przyszłość z zarządzaniem zespołem i byciem liderem oraz do tych, którzy już takie pozycje zajmują i chcieliby zarządzać jeszcze efektywnej lub potrzebują spojrzenia na zarządzanie zespołem z nieco innej perspektywy. Dowiadujemy się co tak naprawdę jest ważne w organizacji, na co powinniśmy zwrócić uwagę, by zostać zauważonym i docenionym. Autorka pomaga nam spojrzeć na środowisko pracy z „szerszego obrazka” i z perspektywy osób zarządzających w różnych organizacjach. W książce najdziemy mnóstwo porad, które pomogą nam spojrzeć na przewodzenie z nieco innej perspektywy, poznać mechanizmy oraz czynniki, które decydują o naszej ścieżce kariery, awansie, wynagrodzeniu.
Carla A. Harris omawia czynniki, które są niezbędne by odnieść sukces w dzisiejszych realiach, a wśród nich pojawiają się: odwaga podejmowania ryzyka, tworzenie i sprzedawanie wizji, korzystanie z relacji i partnerstwa. Autorka pokazuje nam możliwości, które mamy, a nie zawsze je dostrzegamy. Omawia poszczególne czynniki i podpowiada jak można wykorzystać je w praktyce.

Świadoma praca nad sobą
Carla A. Harris szeroko omawia 8 przymiotów, które warto umacniać w sobie każdego dnia. Są to:
- Autentyczność.
- Budowanie zaufania.
- Kreowanie nowych liderów.
- Otwartość.
- Różnorodność.
- Innowacja.
- Inkluzywność.
- Głos (prawo i konieczność wyrażania swoich opinii i poglądów).
Jeśli świadomie pracujemy nad powyższymi cechami, doskonalimy je i w odpowiedni sposób demonstrujemy, niezależnie od miejsca pracy stajemy się bardziej skuteczni jako liderzy.
Analiza cech przywództwa na przestrzeni lat
Carla A. Harris w swojej karierze miała okazję przyglądać się różnym sposobom zarządzania i zachowaniom oraz działaniom różnych osób na pozycji Lidera. W książce „Prowadź do zwycięstwa” przedstawia wiele przykładów niewłaściwego zarządzania, każdy z nich jest szeroko omawiany, by czytelnik mógł zrozumieć błędy, jakie zostały popełnione i zdał sobie sprawę z tego, jak ważne jest przygotowanie do roli lidera i świadomość osoby na takiej pozycji. Brak empatii czy umiejętności prowadzenia ludzi ku zmianom, może okazać się dla Liderów bardzo kosztownymi błędami, zarówno dla nich samych jak i dla organizacji.
Podsumowując, Carla A. Harris w książce „Prowadź do zwycięstwa” to inspirujący, wypełniony po brzegi opisami sytuacji i cennymi wskazówkami poradnik. To pozycja idealna nie tylko dla osób, które są na początku ścieżki prowadzącej do przywództwa lub dla osób, które widzą siebie jako liderów. W tej propozycji do czytania, cenne wskazówki znajdą również liderzy, którzy zarządzają zespołami przez lata. Warto zestawić swoje dotychczasowe działania z perspektywą autorki, która przez lata doświadczeń, zebrała swoje obserwacje oraz porady i przekazała je nam w postaci książki. Czasem jedna sytuacja, która została opisana, jedna wskazówka czy spostrzeżenie, może okazać się tym, czego właśnie osoba pełniąca funkcję lidera potrzebowała, by jeszcze efektywniej przewodzić.
Super artykuł
Świetny artykuł
Tej ksiazki akurat nie znam, mialam okres w zyciu, kiedy duzo czytalam ksiazek „rozwojowych”, moga nam one wiele dac 🙂
Tak, trzeba dostosować się do otaczającej rzeczywistości, która ciągle się zmienia. Książka na pewno bardzo przydatna.
Ciekawa teoria. Przeczytałam z przyjemnością
Ciekawa propozycja
Chętnie przeczytam tą pozycję 🙂