Jak powstała Kobieca Akademia dla Mam? – rozmowa z Anną Wojtyną
Autorka bloga, mama dwóch wspaniałych córek, właścicielka dwóch biznesów online. Poznajcie Annę Wojtynę – potrafi wyczarować w kuchni pyszności, które kuszą wyglądem i szybko znikają z talerza. Swoim doświadczeniem dzieli się z innymi w sieci, doradza, inspiruje, motywuje do działania! Niedawno zdecydowała się otworzyć Kobiecą Akademię dla Mam…
Jeśli jesteś mamą i zastanawiasz się nad dołączeniem, to dobrze, że tutaj trafiłaś! To okazja, by dowiedzieć się więcej na temat Akademii (i nie tylko)! Już teraz zapraszamy do zadawania pytań, bo po to właśnie mamy sekcję komentarzy, do której zaprosimy Anię tuż po publikacji.
Aniu, potrafisz piec wspaniałe ciasta, przyrządzać smaczne i różnorodne posiłki… pewnie wiele osób zna Cię z bloga kesycodziennosci.pl – jak to się stało, że zdecydowałaś się na realizację całkiem nowego projektu: Kobiecej Akademii dla Mam?
ANIA: Zaczęło się od pasji do kucharzenia. Wciąż piekę, gotuję dla swoich najbliższych i chętnie dzielę się swoimi sprawdzonymi przepisami oraz sprytnymi trikami kulinarnymi. I bez obaw – nie zamierzam z tego rezygnować. Niemniej jednak to bycie mamą sprawiło, że jestem tu gdzie jestem – zarówno biznesowo, jak i kulinarnie.
Moje macierzyństwo nie było usłane różami (a czyje jest?) i przeszłam trudne okresy, także stany depresyjne i nerwicę. Wcześniej ukrywałam to przed światem. Niewiele bliskich mi osób wie, że chodziłam do psychologa, czy biorę leki, jak się czułam jeszcze jakiś czas temu… a tak naprawdę dopiero od 3 lat zaczynam stawać na nogi. Przez pierwsze 5 lat jako mama czułam się… beznadziejną mamą. Nie cały czas, ale było dużo, a nawet bardzo dużo tych trudnych momentów, gdy miałam dość dzieci, problemów i nawet życia.
Rodzicielstwo pogrążyło mnie psychicznie, bo nie miałam wiedzy, wsparcia ani przygotowania do roli matki. Do tego weszłam w tę rolę już obciążona stanami depresyjnymi i stwierdzoną za nastolatki nerwicą, ale ignorowałam te fakty, jakby to mogło sprawić, że problem nie istnieje. Przez to, po pierwszym porodzie, tylko się pogłębiły.
To na pewno trudny dla Ciebie etap i nie jest Ci łatwo o tym mówić…
ANIA: Nie mówiłam nigdy otwarcie o cieniach swojego macierzyństwa… bo się wstydziłam. Bałam się oceny, hejtu, wytykania palcami. Już i bez tego nie byłam pewna siebie w żadnym aspekcie życia. Nawet teraz, nie jest to dla mnie łatwe i z tyłu głowy mam myśli „co ludzie powiedzą“. Mimo to, wiem, że zrobiłam słusznie.
W miarę upływu czasu, dzięki leczeniu i terapii psychologicznej, zmieniało się wreszcie moje nastawienie do siebie samej. Zawsze chciałam mieć jakiś większy cel w życiu, niż tylko praca dla pracy. Stąd własny biznes i kroczenie własną, niełatwą, ale ekscytującą ścieżką zawodową. W pewnym momencie poczułam potrzebę inspirowania innych mam do zmian w życiu, postawienia na siebie i zadbania o siebie!
Ja dopiero odżywam. Moje życie naprawdę zaczęło się po 30-stce, serio. Mam wrażenie, że od tamtego momentu przyspieszyło, poczułam sens życia i oprócz zajmowania się domem i dziećmi, wiem, że mam po co żyć.
Mówienie o tym, co było złe i niemiłe, nie jest łatwe. Dopiero niedawno opublikowałam artykuł na blogu, w którym mówię więcej o swojej historii macierzyństwa. Wiem jednak, że to potrzebne, by mówić o tej niewygodnej prawdzie. Nie jestem jedyną mamą, która przeżywa takie problemy! To smutne, ale mnóstwo mam przechodzi depresję lub czuje się samotne w macierzyństwie. Nie czują one wsparcia, a jedynie wieczne ocenianie przez tych, którzy wiedzą lepiej lub zapomnieli, jak to jest mieć małe dzieci.
… i właśnie dla takich mam stworzyłaś Kobiecą Akademię! Zdradzisz nam coś więcej o tym przedsięwzięciu?
ANIA: Kieruję program do mam, które mają małe dzieci, tak do 8. roku życia. Wiem z własnego doświadczenia, jak wiele uwagi potrzebują dzieci w tym wieku. Nie ugotują sobie obiadu, nie pójdą same do przedszkola czy na dwór. Ciągle musimy o nie dbać, pilnować, opiekować się nimi. I gdzie w tym czas dla siebie? Na odpoczynek? Na wyjście z koleżanką? Na samotne zakupy? No i ta presja społeczeństwa oraz wewnętrzna, by być idealną mamą, która nie narzeka i ze wszystkim sobie radzi. A jak nie radzi, weźmie tabletki bez recepty. To te mamy najlepiej skorzystają z materiałów przygotowanych do Akademii, ze szkoleń, rozmów, grupy wsparcia.
Jednakże, tak naprawdę Kobieca Akademia dla mam, jest dla każdej mamy która czuje się źle w macierzyństwie i chciałaby wreszcie naprawdę zadbać o siebie samą, a nie tylko o wszystkich dookoła. Nigdy nie jest na to za późno!
Jakie tematy, informacje i szkolenia czekają na mamy w programie?
ANIA: Akademia to taki nasz kobiecy dom online dla mam, a w nim tematyczne pokoje. W skrócie nazywam program KAM, co bardzo pozytywnie i nieodłącznie kojarzy mi się z motywacyjnym hasłem Kaman mamo. Podzieliłam szkolenia i rozmowy na żywo na takie kategorie:
- Kuchnia – przepisy, szkolenia i rozmowy o diecie, odżywianiu własnym i dzieci,
- Salon rozmów – szkolenia i rozmowy o relacjach w rodzinie, o organizacji czasu jako mama, o świadomości, kim chcę w życiu być,
- Sala dla ciała i duszy – nagrania sesji jogi i medytacji oraz szkolenia o dbaniu o zdrowie psychiczne i fizyczne, a także o kobiecym cyklu i hormonach,
- Pokój rodzica – szkolenia i rozmowy o wychowaniu w duchu pozytywnej dyscypliny, relacjach z dziećmi, kłótniach między dziećmi,
- Kobiecy pokój motywacji – szkolenia i rozmowy o mamie, jej nastawieniu do życia i rodzicielstwa, o energii kobiecej i przekazywanej z pokolenia na pokolenie, o kryzysie macierzyńskim, o miłości do samej siebie,
- Gabinet – szkolenia i rozmowy o odnajdywaniu swojej ścieżki zawodowej, o powrocie z macierzyńskiego i równowadze w życiu.
Brzmi świetnie! A kim są ekspertki Akademii?
ANIA: To wspaniałe kobiety, którym idea szczęśliwej i spełnionej mamy przyświeca na co dzień w życiu i w biznesie. Znalazłam je w większości przez przypadek, choć wierzę, że tak miało właśnie być. Ekspertkami są:
- Diana Zalewska, psycholożka dzieci i dorosłych, wspiera w rodzicielstwie
- Iwona Wojtaszek, Edukatorka Pozytywnej Dyscypliny znana na Instagramie jako @radoscwychowania
- Aleksandra Jaśkowiak, coachka małych kobiecych biznesów znana jako @waznaodwazna
- Anna Zając, holistyczna trenerka personalna, life coach
- Joanna K. Ejtmanowicz, psychoterapeutka i współwłaścicielka noclegów Pod Dębem
- Michalina Choda, coachka kryzysowa, mentorka
- Katarzyna Andrzejczuk, dietetyk dziecięcy
- Sylwia Śmietanka, dietetyczka w gabinecie Sylwetka, nauczycielka żywienia, niebawem psychodietetyk,
- Małgorzata Galbas, instruktorka jogi, Wirtualna Asystentka, coachka, przesiębiorcza joginka
- Ewa Debecker, propagatorka miłości: W głąb siebie – SOS Twojej duszy.
Czy Ty również prowadzisz szkolenia?
ANIA: Nagram szkolenie na temat „Świąteczne słodkości – piecz z dziećmi i baw się dobrze“ – specjalnie na Boże Narodzenie. Możliwe, że będę tworzyć jeszcze inne. Będę prowadzić większość live w grupie wsparcia i dbać o dobrą energię tej grupy.
Czy szkolenia są w formie live czy nagrań, które możemy odsłuchać dowolną ilość razy?
ANIA: Szkolenia tematyczne są nagrywane przez Ekspertki wcześniej i później umieszczane na paltformie. Pierwsze szkolenia już są w panelu i czekają na obejrzenie. Wszystkie są dostępne dla mamy tak długo, jak długo jest w Akademii i może je obejrzeć dowolną ilość razy. Ponadto, są krótkie. Trwają od 15 do 25 minut, aby każda mama mogła znaleźć czas na spokojne posłuchanie i przemyślenia. To był mój priorytet, by nie przytłaczać długimi nagraniami po 2 godziny, na które żadna mama nie ma czasu.
Oprócz tego w programie będą live‘y – czyli rozmowy na żywo, prowadzone przeze mnie oraz z udziałem gości – Ekspertki i Partnerki KAM. Będziemy się starać prowadzić je nie dłużej niż 1 godzinę, a potem trafią do platformy – najpewniej podzielone na mniejsze wideo, aby i do tego mamy mogły wracać szybko i wygodnie. Co 2 tygodnie odbywać się będą sesje jogi i medytacji online w grupie KAM – one również trafią jako nagranie do panelu.
Uczestniczki czeka mnóstwo materiałów do przerobienia, a do tego świetna zabawa! A zdradzisz nam jak wygląda Akademia „od środka“?
ANIA: Jest tam dużo super wiedzy i kobiecej energii! Przyznam szczerze, że nieraz to właśnie dziewczyny, które mnie wspierają, pomogły mi uwierzyć w projekt. Kiedy mi się wydawało, że to nie jest potrzebne (bo nie brak kursów dla mam na rynku), one pokazały, że jest inaczej. Akademia to program skupiający się na potrzebach mam, a nie tylko na wychowaniu i rodzicielstwie. Program opiera się o zamkniętą platformę kursową i grupę wsparcia na Facebooku. Przyznam, że przygotowanie platformy, tematów, planów, zebranie wszystkich partnerów to był ogrom trudnej pracy dla mnie. Cieszę się, że się udało! Dużo pracy wciąż przed nami, bo program potrwa do 5.05.23 i większość szkoleń będzie powstawać krótko przed premierą w panelu. Nigdzie indziej ich nie zobaczycie.
W tym miejscu chciałabym zaznaczyć, że Kobieca Akademia dla Mam nie powstałaby bez wsparcia partnerek i stażystek. Mam to szczęście, że kilkanaście kobiet zaangażowało się tworzenie projektu, dzięki czemu – choć bardzo wiele jest na mojej głowie – nie jestem i nie będą z wszystkim sama.
Stronę platformy kursowej stworzyła Joanna Godek-Kowalska, Wirtualna Asystentka, na Instagramie znana jako @mama.naswoim. Treści na stronie oferty pomogła mi napisać Paula Traub-Stanikowska, copywriterka CopyPaula. Zaś Kinga Paradowska, prawniczka, pomogła mi w przygotowaniu umów z wszystkimi partnerkami.
Latem zgłosiłam się do programu kariera Jutra i dzięki temu zyskałam 2 cudowne stażystki: Anię Błażejewską i Anię Wielgosińską, pomagające mi w prowadzeniu kampanii sprzedażowej oraz przygotowywaniu materiałów do Akademii.
Jak widzicie, KAM to naprawdę mnóstwo fantastycznych kobiet, które połączyły siły, by dać mamom lepsze jutro.
Jak można się zapisać?
ANIA: Aby dołączyć do programu, należy kupić bilet wstępu. Do wyboru mama ma jedną z dwóch opcji:
- Oferta Standard na 3 m-ce (dostęp do programu do 31.01.2023) za 177 zł lub
- Oferta Premium 6 m-cy (tj. na całą I edycję, czyli do 5.05.2023) za 407 zł. Przy zakupie tej oferty mama zyskuje indywidualną konsultację online z psycholog Dianą Zalewską.
Dla każdej dorzucam bonus w postaci mojego pakietu 3 ebooków „Chcę Świetnie Gotować“.
Oferta jest ograniczona czasowo do 27.11.2022.
Ponadto obowiązuje limit miejsc – dla Oferty Premium jest to tylko 20 osób. Przy dostępie na 3 m-ce – limit 180 osób, ale miejsc ubywa!
Dla czytelniczek portalu Kobiety przy kawie przygotowałam 10% zniżki na każdą opcję dołączenia. Jest ważna do 20.11.22 na hasło kobietyprzykawie10.
Czy prowadzenie Kobiecej Akademii dla Mam oznacza koniec bloga „Kęsy codzienności“?
ANIA: Absolutnie nie! Nie wyobrażam sobie zamknąć bloga. Może i teraz mam mniej czasu na publikowanie przepisów, ale to wciąż coś, co kocham i będę robić. Mam też w planie nowe ebooki kulinarne. Na moim komputerze w folderze o wymownej nazwie Poczekalnia, są setki zdjęć do wykorzystania. Również wiele przepisów czeka na spisanie. Ponadto, w ramach Kobiecej Akademii dla Mam będę publikować nowe przepisy i porady, specjalnie dla mam w programie. Sam program będzie moją flagową ofertą w biznesie.
Jesteś mamą, zajmujesz się domem, prowadzisz dwa biznesy online. Jak udaje Ci się pogodzić wszystkie zajęcia i obowiązki?
ANIA: Sama się czasem zastanawiam. A tak na poważnie, jest ciężko, szczególnie teraz w czasie intensywnej pracy nad przygotowaniem i promocją programu. Z uwagi na masę zadań do wykonania przy realizacji KAM, zawiesiłam pracę jako Wirtualna Asystentka. Zamierzam do tego wrócić, ale już w innej odsłonie. Dotychczasowa strona z ofertą zniknęła już bezpowrotnie. Mam swoje plany, ale cóż, nie rozciągnę doby, więc planuję z głową, by się “nie zajechać”.
Czy planujesz realizację kolejnych projektów w przyszłości?
ANIA: Teraz skupiam się na Kobiecej Akademii dla Mam oraz blogu. Cała reszta planów musi poczekać. Zdradzę, że mam nawet pomysł na lokalny biznes w Opolu, gdzie mieszkam. Ale najpierw chcę zadbać o równowagę w obecnym biznesie, by na siebie zarabiał i żebym ja nie musiała pracować ponad swoje siły. Cieszę się, że idę tą ścieżką. Czasami bardzo ciężko, ale robię to, co kocham.
rozmawiała: Anna Szuba
Sprawdź także:
- “Moją misją jest wspierać kobiety w monetyzowaniu tego co potrafią online” – wywiad z Karoliną Kizińską
- Jak zbudować autentyczną, przynoszącą zyski markę osobistą? – rozmowa z Brand Managerem, Anną Nowacką
- Rewolucyjna zmiana w świecie Ecommerce – sprzedaż tylko dla wybranych! [wywiad]
Warto w życiu robić to co się kocha, wtedy codzienność wygląda zupełnie inaczej:)
Fajnie, że powstają takie inicjatywy! A swoją drogą podziwiam spręż i zaangażowanie. Musisz być bardzo pozbieraną i kreatywną osobą 🙂
Potrzebna i ciekawa inicjatywa, na pewno wiele osób skorzysta.