Sposób na platformę kursową za free!
Chodzi Ci po głowie wypuszczenie kursu online, ale nie chcesz wydać na platformę kursową miliona monet? To mam dla Ciebie rozwiązanie – a nawet kilka! Osobiście jestem wielką fanką niskobudżetowych rozwiązań i chcę Cię zapewnić, że mogą być one dla Ciebie równie dobre, jak te, które kosztują krocie.
Zanim jednak przejdę do tych rozwiązań to chcę, abyś zastanowiła się nad tym, jakich opcji/funkcjonalności potrzebujesz na swojej platformie kursowej. Zastanów się także, które z nich są absolutnie niezbędne, a z których ewentualnie możesz zrezygnować.
Dlaczego tak ważne jest określenie potrzebnych funkcjonalności? To proste – od tego zależy dobór rozwiązania. Nie każde z nich daje te same możliwości, nie każde będzie miało potrzebne Ci opcje. Jeśli chcemy stworzyć coś niskim kosztem, w naszym przypadku za 0zł to może trzeba będzie pójść na kompromis i z czegoś zrezygnować. Szykuj więc kartkę i długopis, usiądź wygodnie, zastanów się i zapisz jakie możliwości ma mieć Twoja platforma kursowa. By ułatwić Ci tę naprawdę trudną misję zamieszczam poniżej maleńką ściągawkę.
Wybrane funkcjonalności platformy kursowej:
- Dostęp czasowy do kursów. Czy Twoje kursy mają być dostępne po zakupie np. przez rok czasu, czy dostęp będzie lifetime?
- Śledzenie postępów przez kursanta. Czy kursant ma mieć możliwość śledzenia postępów w kursie, oznaczania lekcji jako ukończone?
- Śledzenie postępów kursantów. Czy Ty jako administrator chcesz śledzić postępy swoich kursantów?
- Materiały dostępne od razu czy etapami. Czy kursanci mają mieć dostęp do całego kursu od razu i przerabiać lekcje w dowolnej kolejności, czy chcesz udostępniać materiały partiami np. co tydzień lub według zasady, że kolejny moduł można rozpocząć dopiero po ukończeniu poprzedniego?
- Quizy / testy. Czy chcesz zamieszczać quizy / testy sprawdzające wiedzę, które będą miały wpływ na przerabianie kursu (np. trzeba zdać testy, aby przejść do kolejnego modułu), albo będą wpływać na końcową ocenę kursanta?
- Certyfikaty. Czy zależy Ci na opcji automatycznego generowania certyfikatu po ukończeniu kursu?
- Możliwość zadawania pytań przez kursantów. Czy chcesz, aby kursant mógł zadawać pytania pod lekcjami?
- Lekcja pokazowa. Czy chcesz mieć opcję lekcji pokazowej, która będzie dostępna dla wszystkich za darmo?
- Ręczne dodawanie kursantów. Czy potrzebujesz opcji, która pozwoli na ręczne dodawanie kursantów?
- Pojedyncze kursy czy dostęp do całej platformy. Czy planujesz sprzedaż pojedynczych kursów czy zależy Ci na stworzeniu platformy kursowej na zasadzie członkostwa, gdzie po zakupie kursant ma dostęp do wszystkich kursów?
- Subskrypcje. Czy dostęp do kursu ma być po płatności jednorazowej, czy planujesz wprowadzenie subskrypcji?
Do swojej listy dopisz oczywiście jeszcze inne, które Tobie chodzą po głowie : )
Dostępne rozwiązania za free
No dobra – nie całkiem za free, bo potrzebna będzie domena i hosting, choć na upartego i to by się darmowe znalazło, ale noooo już nie bądźmy takimi wujaszkami Sknerusami, bo jednak chcemy, by to wyglądało pro, a nie chodziło jak żółw i sypało reklamami, co nie? Tak więc trzeba będzie zainwestować na początek jakieś 50 zeta.
Ale teraz to już będzie za free! To od czego zaczynamy?
Potrzebny będzie WordPress – kto mnie zna to wie, że inaczej być nie mogło ; ) No i jakiś motyw, czyli to coś co będzie odpowiadało za wygląd Twojej strony www – tutaj polecić mogę Blocksy – jest oczywiście za friko! No i świetnie współpracuje z WooCommerce, czyli wtyczką, dzięki której ogarniesz sprzedaż.
Łoooo paaaaniiii, że ja sama, samiusieńka mam zainstalować WordPressa i potem zrobić sklep i potem jeszcze jakąś platformę kursową?! To jakiś kosmos! A to się nie da tak jakoś prościej? Jakoś tak hmmm… na klika?
Na klika nie będzie, ale to naprawdę nie jest takie straszne. Może już masz stronę na WP? A może i nawet sklep na WooCommerce? Jak tak – to jesteś krok (a nawet dwa) do przodu : ) A jeśli nie masz to bez obaw – wdrożenie WordPress i WooCommerce nie jest wcale takie trudne, jakby się mogło wydawać. W sieci jest mnóstwo poradników (nawet u mnie) jak to ogarnąć, więc na pewno dasz radę.
Jak już mamy WordPress i WooCommerce to co dalej? Czas na wybór rozwiązania pod platformę kursową i tu chciałabym Ci przedstawić 4 rozwiązania: Pay For Post with WooCommerce, Learnpress, Tutor LMS oraz Academy LMS.
Pay For Post with WooCommerce
Pierwsze rozwiązanie ja osobiście zwię “mini platformą kursową”, bo nie jest to wtyczka typowo do kursów, ale jest to fajne rozwiązanie kiedy nie zależy Ci na śledzeniu postępów, certyfikatach, itp. bajerach, a chcesz po prostu dać po zakupie dostęp do podstrony, gdzie będą osadzone materiały dla kursantów.
Pewnie teraz myślisz sobie – “Jak mam dać dostęp do podstrony to po jakiego grzyba mi do tego wtyczka?” Ano wtyczka po to, aby dostęp do tej podstrony miały tylko osoby, które kupiły określony produkt, a nie każdy kto w sieci go znajdzie.
Tutaj za free jak wspomniałam nie mamy żadnych bajerów, dostęp też dajemy lifetime, ale jak z czasem kursy przyniosą zyski to można zainwestować w wersję pro, gdzie można ustawić czas wygaśnięcia dostępu, a także zintegrować to rozwiązanie z wtyczką WooCommerce Memberships oraz WooCommerce Subscriptions (obie też płatne), by stworzyć platformę subskrypcyjną z dostępem do niej na zasadach członkostwa.
Learnpress
Kolejny sposób na stworzenie platformy kursowej na WordPress to zastosowanie wtyczki Learnpress. To już typowa wtyczka pod platformy kursowe i tutaj by sprzedawać kursy za pomocą WooCommerce potrzebna będzie dodatkowa (również darmowa) wtyczka o nazwie Cool Integration for LearnPress & WooCommerce for WordPress. Jest tu troszkę kombinacji, ale parka daje radę.
Co tu jeszcze mamy za free? To czego nie będzie w kolejnych dwóch rozwiązaniach – czasowy dostęp do kursów. Standardowo są też quizy, kursanci mogą oznaczać lekcje jako zakończone i widzą postęp w kursie, można też ustawiać lekcje podglądowe. Jak chcemy komuś ręcznie przypisać dostęp to możemy w sekcji Learnpress – Zamówienia stworzyć taki dostęp przypisany do konkretnego użytkownika.
Czego nie ma za darmoszkę, ale można mieć z płatnymi dodatkami? M.in. certyfikaty, content drip (ustawienie harmonogramu dostępności poszczególnych lekcji), śledzenie postępu kursantów. Dodatki troszkę kosztują, ale zdradzę Wam jak można przyoszczędzić – na ThemeForest możecie kupić motywy od ThimPress (autor Learnpress), które są dedykowane pod platformy kursowe i mają cały pakiet płatnych dodatków w cenie motywu.
Tutor LMS
Wtyczka pod platformy kursowe, która ma bezpośrednie połączenie z WooCommerce, więc nie trzeba nic kombinować. Moim subiektywnym zdaniem przyjemniejsza w integracji od Learnpress, choć sama właśnie na Learnpressie mam swoją platformę kursową : )
Za free mamy standardowo możliwość oznaczania lekcji jako ukończone przez kursanta, mamy możliwość ustawienia quizów i to co ja lubię w Tutor LMS – na wideo jest dodawana specjalna nakładka, która uniemożliwia kliknięcie w link – szczególnie fajne jak dodajemy takie z YouTube, bo wtedy utrudniamy podzielenie się linkiem z osobami, które kursu nie zakupiły.
Za darmoszkę nie ma niestety certyfikatów, harmonogramu dostępności czy czasowego dostępu do kursu, ale możemy mieć to wszystko i wiele wiele więcej w płatnej wersji. Jeśli chodzi o dodawanie ręczne kursantów to też jest wersji pro, ale można to obejść tworząc zamówienie w WooCommerce.
Academy LMS
No i ostatnia wtyczka, którą w tym wpisie chciałabym Ci przedstawić to Academy LMS, która jak Tutor LMS ma w sobie integrację z WooCommerce, więc żadnych kombinacji nie trzeba tutaj robić i dodatkowo ma coś czego nie miały poprzednie rozwiązania – za darmo mamy opcję podpięcia certyfikatów.
Podobna jest do Tutor LMS, ale ma coś co mnie bardzo w niej wkurza – ustawienie kolorów to jakaś katorga : D
Podobnie jak w Tutorze nie ma tutaj też harmonogramu dostępności czy czasowego dostępu do kursów, czy ręcznego dodawania kursantów, ale to też podobnie jak w Tutorze można obejść poprzez stworzenie zamówienia w WooCommerce.
Ta wtyczka jest w miarę świeża, ale podobnie jak Tutor LMS ciągle się rozwija i w wersji PRO co jakiś czas coś nowego się pojawia.
Jakie rozwiązanie pod platformę kursową na WordPress wybrać?
Kwestia co jest dla Ciebie niezbędne na początek i jakich opcji w ogóle Ci potrzeba. Dlatego od tego chciałam, abyś na początku wyszła. Jeśli ja mam coś od siebie Tobie doradzić to Tutor Pro daje mnóstwo możliwości, więc jeśli teraz idziesz na ustępstwa, by nie wydawać kasy na starcie, ale myśli o późniejsze rozbudowie swojej platformy to bym celowała właśnie w niego.
Autorka: Sylwia Stein – właścicielka agencji reklamowej 13design oraz marki Zostań specką. Miłośniczka WordPressa i SEO. Magik od CSS i HTML-a. Na co dzień tworzy strony www, sklepy internetowe, blogi, landing pages oraz platformy kursowe. Dodatkowo prowadzi własnego bloga, platformę dla Specek, a także konsultacje, webinary, szkolenia i warsztaty, na których to dzieli się wiedzą z zakresu tworzenia stron www. Dołącz do Sylwii na facebooku: Sylwia Stein – WPspec & designer
Temat: Sposób na platformę kursową za free! Cię zainteresował? Sprawdź także:
- Czy popularne na Facebooku rolki są dobre dla każdego profilu?
- Jak tworzyć wartościowe treści na social media? – rozmowa z Angeliką Kolinczat
- Czy sztuczna inteligencja zmieni oblicze social mediów? – Izabela Tomiczek-Pitlok
Świetne podpowiedzi, ja szukając platformy poznałam te te wymienione ale cena jaką na początek bajeczna. Obcja tej mini nie znałam. Znalazłam Master Study.