
Co to jest dieta DASH? Zasady i wskazania do jej stosowania
Dieta DASH to innowacyjny sposób odżywiania opracowany przez specjalistów w dziedzinie żywienia z Narodowego Instytutu Krwi, Serca i Płuc. Przygotowano go przede wszystkim z myślą o osobach cierpiących na nadciśnienie i obarczonych ryzykiem chorób serca. Z biegiem czasu – ze względu na uniwersalność i prostotę jej zasad – dieta stała się popularna wśród tych osób, które chciały po prostu odżywiać się zdrowo i różnorodnie, tracąc przy tym zbędne kilogramy. Brzmi ciekawie? Zapoznaj się z najważniejszymi zasadami diety DASH i przekonaj się, czy sprawdzi się również w Twoim przypadku.
Najważniejsze zasady diety DASH
Kluczowe znaczenie w tym sposobie odżywiania ma komponowanie posiłków na bazie dozwolonych pokarmów, takich jak:
- warzywa i owoce,
- produkty mleczne o obniżonej zawartości tłuszczu,
- pełnoziarniste produkty zbożowe,
- drób i ryby,
- orzechy.
Jednocześnie należy dążyć do ograniczania w diecie ilości produktów wysoko przetworzonych, nasyconych tłuszczów, soli, białego cukru i słodyczy.
Podstawę diety powinny stanowić owoce i warzywa. Według zaleceń twórców DASH, osoby które chcą stosować ten plan odżywiania, każdego dnia powinny spożywać do 7 do 10 porcji dowolnych warzyw i owoców. Jako najważniejsze źródło białka należy przyjąć chude mięso, ryby oraz niskotłuszczowy nabiał. Spożywanie czerwonego mięsa jest niewskazane, podobnie jak używanie do przygotowania potraw dużych ilości soli i tłuszczu. Maksymalne dzienne spożycie soli to 2300 mg w przypadku osób zdrowych i 1500 mg dla osób z grupy podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby układu krążenia.
Dlaczego warto stosować dietę DASH?
Stosowanie diety DASH niesie za sobą szereg korzyści. Przede wszystkim, zgodnie z pierwotnymi założeniami tego planu żywienia, wpływa na obniżenie ciśnienia krwi oraz ogranicza ryzyko wystąpienia chorób układu krążenia. Ponadto sprzyja obniżeniu masy ciała i utrzymaniu szczupłej sylwetki. Dzięki temu, że dieta jest dobrze zbilansowana, dostarcza organizmowi wszystkich niezbędnych składników w odpowiednich ilościach, co przekłada się na lepsze samopoczucie i ułatwia utrzymanie dobrej kondycji.
Posiłki komponowane w zgodzie z założeniami diety DASH mogą być bardzo zróżnicowane i przede wszystkim smaczne. To doskonały wybór w przypadku osób, które wzbraniają się przed zmianą sposobu odżywiania, w obawie że zdrowe, lekkostrawne potrawy nie będą im smakować. W diecie DASH nie ma takiego ryzyka. Można modyfikować poszczególne posiłki i ich smak w taki sposób, by jak najbardziej odpowiadały Twoim upodobaniom, jednocześnie nie tracąc nic z ich wartości odżywczych.
Dla kogo przeznaczona jest dieta DASH?
Początkowo opracowano ją przede wszystkim z myślą o pacjentach cierpiących na nadciśnienie i narażonych na ryzyko chorób układu krążenia. W praktyce okazało się jednak, że korzyści z wprowadzenia w życie założeń diety DASH może czerpać praktycznie każdy. Stosując się do nich, można nie tylko ograniczyć ryzyko zachorowania na wiele poważnych schorzeń, ale również zdrowo schudnąć oraz poprawić swój wygląd i samopoczucie.
Jeśli do tej pory nie zdawałeś sobie jeszcze sprawy z tego, jak ogromny wpływ na zdrowie ma dobrze zbilansowana dieta, zajrzyj na stronę zywieniemaznaczenie.pl. Znajdziesz tam wiele praktycznych wskazówek i porad, które ułatwią Ci wprowadzenie w życie nowych, zdrowszych nawyków.
artykuł sponsorowany
Materiał ma wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny, nie należy traktować go jako porady medycznej.