Świece sojowe czy parafinowe? Świece naturalne z wosku sojowego są wspaniałą i zdrową alternatywą dla powszechnie dostępnych i używanych świec parafinowych.
Parafina jest niebezpieczna, ponieważ zawiera trujące substancje, uwalniające się w czasie palenia świecy, które mogą powodować bóle głowy, mdłości, podrażnienia skóry, alergie, astmę, zaburzenia gospodarki hormonalnej, kaszel oraz podrażnienia układu oddechowego. Te trujące substancje, to związki chemiczne takie jak: benzen, toluen, formaldehydy, ftalan, sadza czy ołów.
Naturalne świece sojowe
Wosk sojowy jest naturalną i zdrową bazą do tworzenia świec, którą można doskonale komponować z naturalnymi olejkami eterycznymi lub zapachowymi. Świece z wosku sojowego nie zawierają substancji, które mogłyby niekorzystnie oddziaływać na nasze zdrowie. W świecach sojowych nie znajdziemy takich substancji, jak pestycydy, uzdatniacze czy jakiekolwiek sztuczne substancje. Świece sojowe mogą być używane i palone w towarzystwie dzieci, osób z astmą, alergików i zwierząt.
Kiedy decydujemy się na wybór świec sojowych dbamy o siebie i o środowisko, ponieważ ilość dwutlenku węgla w trakcie palenia jest mniejsza nawet o 90% w porównaniu do świec parafinowych. Ponadto używając świec naturalnych świec sojowych dzięki niższej temperaturze topnienia wosku możemy znacznie dłużej cieszyć się pięknym zapachem.
Świece sojowe możemy z łatwością zrobić samodzielnie w domu
Do wykonania świecy sojowej potrzebne będą następujące składniki:
- wosk sojowy,
- ulubiony olejek eteryczny lub zapachowy,
- knot drewniany lub bawełniany,
- naczynie lub silikonowa forma (słoiczek, miseczka, wydrążona połówka kokosa czy pomarańczy),
- termometr kuchenny.
Przygotowanie:
Kiedy mamy wszystkie składniki możemy przejść do wykonania świecy. Odmierzamy potrzebną ilość wosku – na świecę o pojemności 120 ml będziemy potrzebować około 100 g wosku. Umieszczamy wosk w szklanym naczyniu i podgrzewamy go w kąpieli wodnej, mieszając do całkowitego rozpuszczenia. W czasie podgrzewania dbamy o to, by wosku nie przegrzać za bardzo. Najlepiej rozpuszczać go w temperaturze około 60-70 stopni.
Odstawiamy naczynie z woskiem. Czekamy aż osiągnie temperaturę około 40 stopni i dodajemy olejki. Ilość olejku uzależniona jest od tego czy jest to olejek eteryczny czy zapachowy. Najlepiej zastosować się do wskazówek załączonych do konkretnego olejku. Średnio może to być około 10 ml na 90 g wosku. Po dodaniu olejków mieszamy wosk około 2 minut, by olejki dobrze połączyły się z woskiem.
Następnie mocujemy knot w naczyniu. Knot drewniany lub bawełniany mocujemy do specjalnie przeznaczonej do mocowania knota blaszki, którą razem z knotem zanurzamy w świeżo roztopionym wosku i utrzymując go pionowo przyklejmy do dna naczynia.
Kiedy wosk zacznie mętnieć, powoli wlewamy go do naczynia z knotem i odstawiamy świecę do zastygnięcia. Gdy świeca zastygnie odstawiamy ją do tak zwanego leżakowania. Najlepiej odczekać kilka dni zanim zapalimy ją po raz pierwszy. I już świeca gotowa!
Naturalne świece zapachowe z wosku sojowego wprowadzą wspaniały i wyjątkowy klimat w Naszych domach i mieszkaniach. Możemy je przygotować samodzielnie, dodając ulubione kompozycje zapachowe, które orzeźwiają, relaksują lub wyciszają nasz układ nerwowy. Samodzielnie wykonane świece są również cudownym prezentem pod choinkę dla naszych bliskich i przyjaciół.
Autorka: Gosia Czelnik – Jestem Twórcą Pracowni Rozwoju Osobistego Kompas Życia. Wspieram ludzi w uwalnianiu stresu i napięć, wykorzystując sprawdzone i skuteczne metody pracy z ciałem. Jestem Providerem TRE® i Praktykiem Masażu Shiatsu, Praktykiem Access Bars®, Access Facelift® i BreathFlow oraz Coachem Wzmacniania Rezyliencji. Prowadzę programy i sesje indywidualne oraz grupowe warsztaty. Działam online i stacjonarnie. Moją pasją jest tworzenie naturalnych świec sojowych oraz pisanie wierszy.
Więcej o mnie na www.pracowniakompas.pl
Temat Cię zainteresował? Sprawdź także:
- Jak uszyć torbę shopperkę? Zrób prezent bliskiej osobie
- Jak rozczesać włosy po myciu? Poznaj domowe sposoby
- 10 trików na utrwalenie makijażu