Małgorzata Słomian: “Żałoba po toksycznym związku – jak ją przejść?”
Żałoba zazwyczaj kojarzy się z tym, co czujesz po śmierci bliskiej Ci osoby. Okazuje się, że żałobę przeżywać możesz także wtedy, kiedy kończysz związek, również ten dysfunkcyjny. Jak przejść przez żałobę po toksycznym związku w sposób, który ochroni Twoje poczucie własnej wartości i nie zamknie na relacje w przyszłości? O tym przeczytasz poniżej.
Rozstając się z toksycznym partnerem, tracisz swoje marzenia, wizję szczęśliwego życia oraz nadzieję na to, że „będzie dobrze”, że będziesz szczęśliwa. I owszem, Twój umysł zdaje sobie sprawę z tego, że zyskałaś wolność, a ten związek daleki był od Twoich wyobrażeń, jednak nie da się odciąć od uczuć i emocji. Co więc się w Tobie dzieje?
Po rozstaniu z toksycznym partnerem
„Jestem jak zamroczona, otumaniona. Boli. To bardzo boli. I ta tęsknota. A przecież powinnam się cieszyć – tak mi powtarzają Ci, którzy wiedzieli, co dzieje się w moim związku. Przeciez tam nie było dobrze. Ta relacja mnie wykańczała. A jednak tęsknię. Są chwile, że chcę z nim być, że chcę go poczuć, że chcę, by mnie przytulił. W końcu zdobyłam się na odwagę i odeszłam. Więc czemu, zamiast się cieszyć, cierpię?” – takie właśnie myśli pojawiają się u osób, które zakończą toksyczny związek
Dla wielu z nas, także dla kobiety, która odeszła, tęsknota za toksycznym partnerem wydaje się niezrozumiała i niedorzeczna. A jednak, mimo wszystko, jest jak najbardziej naturalna. Mimo tego, że czułaś się w związku źle, prawdopodobnie doświadczyłaś też przemocy (emocjonalnej, psychicznej, a może także i innych jej rodzajów), mimo tego, że ten związek Cię rujnował, możesz tęsknić, a nawet myśleć o powrocie. Sprzeczne uczucia pojawiają się, ponieważ zainwestowałaś niezwykle dużo w tę relację. Liczyłaś na to, że w końcu coś się zmieni. Niestety, nie zmieniło się na lepsze.
Etapy żałoby po toksycznym związku
Kiedy tracisz kogoś bliskiego, kto był dla Ciebie ważny, kogo kochałaś, przeżywasz całą gamę nieprzyjemnych uczuć. Nawet, jeśli to Ty zakończyłaś związek z toksycznym partnerem, te emocje prawdopodobnie się pojawią. Z psychologicznego punktu widzenia, proces żałoby to przejście jego 5 etapów.
- Zaprzeczenie
Stanowi pierwszy etap żałoby. Trudno jest Ci uwierzyć, że jego (partnera) już nie ma. Możesz odczuwać szok, niedowierzanie. Pojawiają się myśli, że to pomyłka. Możesz czekać i wierzyć w powrót tego, kogo kochałaś.
- Złość
Tutaj pojawia się zwykle gniew, frustracja, niezadowolenie z utraty. Możesz obwiniać i złościć się na siebie, na partnera lub na innych, obwiniając otoczenie o rozpad relacji. Niewykluczone, że pojawi się również chęć zemsty i/lub dojmujące poczucie krzywdy.
- Targowanie się
Negocjujesz (we własnej głowie) ze sobą, z partnerem, ze światem. Wszystko po to, by uniknąć lub odwrócić to, co się stało. Czujesz panikę, ponieważ partnera już nie ma. Możesz układać plan, co zrobić, żeby wrócił albo zastanawiać się, co zrobisz, aby tym razem ta relacja była dobra (najczęściej sprowadza się to do tego, co zrobisz, abyś to Ty, w oczach partnera, była w niej „dobra”).
- Smutek, przygnębienie
To stan, w którym Twój nastrój jest obniżony: nic Cię nie cieszy, tracisz zainteresowanie światem, ludźmi, izolujesz się, chcesz być sama. To moment, kiedy uświadamiasz sobie, że nic nie możesz zrobić, że to już koniec. Brakuje Ci jeszcze spojrzenia w przyszłość, wiary, że będzie lepiej. Być może pojawiają się łzy, jednak nie widzisz jeszcze szans i pozytywów, jakie niesie przyszłość.
- Akceptacja
Ostatni etap otwiera Cię na to, co będzie. Pozwala Ci widzieć życie i pogodzić się ze stratą. Zaczynasz funkcjonować w nowej rzeczywistości, czujesz nadzieję na nowe życie. To jest moment, w którym możesz rozliczyć się z przeszłością i zobaczyć co było dobre, a co złe, co w związku było Twoje, a co partnera.
Życie po toksycznym związku
Kończąc toksyczną relację, odzyskujesz wolność, niezależność, spokój, radość. Zanim jednak te uczucia na dobre zagoszczą w Twoim życiu, pojawią się te, o których czytałaś powyżej. Pamiętaj, że Twój umysł jest tak skonstruowany, że lubi dobre wspomnienia i takie właśnie najczęściej Ci podsyła. Złe wspomnienia są dla niego wyczerpujące, ponieważ przywołują bardzo nieprzyjemne i trudne emocje. A z nimi jest Ci się zdecydowanie trudniej poradzić. Zapewne nie raz i nie dwa przypomną Ci się dobre chwile, namiastki miłości i ważności, krótkie momenty radości i czułości, żartów i rozmów do rana. I to właśnie za tymi chwilami pojawi się w Tobie tęsknota.
Proces żałoby każdy przechodzi w różnym tempie: możesz przeżywać różne emocje, a etapy mogą się między sobą przeplatać i trwać z różną długością. Możesz powracać, cofać się kilka razy, chociaż wydawałoby się, że już któryś etap masz za sobą. Najważniejsze jest, byś pozwoliła sobie na czucie wszystkiego, co się w Tobie dzieje. Byś pozwoliła przepłynąć uczuciom bez zagłuszania i wypierania ich, a przede wszystkim: bez poczucia winy, że te uczucia się pojawiają. Daj sobie czas i przestrzeń na poukładanie siebie i tego, co się wydarzyło. Jeśli masz z tym trudność, rozważ skorzystanie z pomocy terapeuty lub psychologa.
Małgorzata Słomian – ekspertka od toksycznych relacji, terapeutka. Pomaga kobietom uwikłanym w toksyczne relacje, znajdującym się w kryzysie, współuzależnionym oraz pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych (DDA, DDD). Współautorka książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”, uczestniczka i prelegentka projektu ODWAŻNE KOBIETY “opowiem Ci moją historię”. Prowadzi konsultacje indywidualne online oraz warsztaty dla kobiet.
https://slomian-terapeutka.com/
https://www.facebook.com/gosia.slomian
Bardzo ciekawy artykuł
Dobrze, że takie ważne tematy zostały poruszone!
Temat bardzo istotny