Stawianie granic. Iwona Kopacz radzi, jak robić to skutecznie!
Zastanawiałaś się kiedyś, dlaczego niektórzy ludzie są w stanie stawiać jasne granice tak, by otoczenie je respektowało? Inni natomiast nie potrafią wyrazić swojego zdania, a ich granice są notorycznie przekraczane? Jeśli należysz do tej drugiej grupy i chcesz to zmienić, na początek zastanów się, czy wiesz, co jest dla Ciebie w życiu ważne i na czym Ci najbardziej zależy.
Do wyznaczenia własnych granic niezbędne jest zrozumienie, czym granice są. Wskazują one, jakie zachowania akceptujesz, a jakie uważasz za niedopuszczalne. Jeśli nie ustalisz zdrowych granic, najbardziej zaszkodzisz samej sobie. Brak granic osobistych może być również formą samosabotaż, który prowadzi do tego, że trudno jest Ci osiągnąć sukces.
Rodzaje granic
Istnieją różne rodzaje granic. Są one zawsze indywidualne i zależne od kontekstu. Każda osoba ma prawo m. in. do:
- własnych myśli i opinii (granice intelektualne);
- własnych uczuć w określonej sytuacji (granice emocjonalne);
- własnej przestrzeni, niezależnie od jej szerokości (granice fizyczne);
- wyboru przyjaciół, zajęć, czy hobby (granice społeczne);
- własnej wiary (lub jej braku) oraz duchowości (duchowe granice).
Stosunkowo łatwo będzie Ci zapewne wyznaczyć swoje granice społeczne: prawdopodobnie wiesz, co lubisz i czym się interesujesz. Zdefiniowanie emocjonalnych granic może być jednak znacznie trudniejsze. Wiele osób ma trudności z wyznaczaniem granic w relacjach i pracy. Często ma to związek z przekonaniami, których nauczyliśmy się przez całe życie. Na przykład: „Zawsze muszę być uprzejmy” lub „Nie mogę być ciężarem”. Błędne przekonania mogą również sprzyjać uzależnieniu emocjonalnemu – osoby takie mają ogromną trudność z wyznaczeniem jasnych granic, gdyż traktują partnera/partnerkę jako osobę niezbędną do życia. Rezygnują więc ze swoich granic na rzecz drugiej strony, byle tylko zatrzymać ją przy sobie.
Jak nauczyć się stawiać granice?
Jednym z najważniejszych kroków jest rozpoznanie swoich potrzeb, a co za tym idzie: granic. Nie będziesz w stanie powiedzieć, co jest dla Ciebie ważne, a co nie, jeśli nie znasz siebie, nie masz do siebie zaufania ani wiary we własne możliwości. Fundamentem do efektywnego stawiania granic jesteś Ty, a także znajomość siebie i swoich wartości.
Akceptowanie własnych granic i aktywne przestrzeganie ich w określonych sytuacjach nie zawsze jest łatwe, szczególnie na początku Twojej świadomej zmiany. Jeśli wcześniej wkładałaś wiele wysiłku w zadowalanie innych lub uszczęśliwianie ich, wyznaczanie osobistych granic może wydawać Ci się niewygodne i trudne. Z jednej strony może to wynikać z tego, że najpierw musisz przyznać przed samą sobą, że nie jesteś w stanie zrobić wszystkiego, czego oczekują od ciebie inni ludzie, a przynajmniej nie wszystkiego na raz.
Początkowo zderzenie się z tym, że nie możesz osiągnąć tyle, ile byś chciała, może być trudne. Przecież zawsze chciałabyś być przy każdym, kto Cię potrzebuje. Może nawet myślisz, że chciałabyś być perfekcyjna w każdej dziedzinie? Pozbądź się tego pomysłu tak szybko, jak to możliwe. Dążenie do zadowolenia wszystkich wokół doprowadzi Cię do całkowitego przytłoczenia, wyczerpania, a w skrajnych przypadkach: do wypalenia zawodowego.
Zmiana zaczyna się od Ciebie!
Jeżeli zależy Ci na tym, by inni respektowali Twoje granice, najpierw zacznij sama o nie dbać. W przypadku, gdy ciąży na Tobie wiele obowiązków, ustal, co realistycznie możesz zrobić, a czego nie dasz rady. Bądź ze sobą szczera, nawet jeśli jest to początkowo bardzo trudne. Kiedy ustalanie priorytetów wyda Ci się nienaturalne, pamiętaj: jak prawie wszystko na Twojej osobistej drodze do większej miłości własnej i uważności, priorytety to proces uczenia się, który z czasem staje się znacznie łatwiejszy, aż w końcu staje się całkowicie naturalny.
Aby nauczyć się skutecznie wyznaczać granice, ważne jest, abyś najpierw zaakceptowała fakt, że nie tylko na nie zasługujesz, ale że są one również ważnym narzędziem budowania Twojego poczucia własnej wartości. Masz prawo określać, jakie zachowanie w swoim życiu akceptujesz, a jakiego nie. A kiedy już będziesz wiedziała – łatwiej będzie Ci być asertywną i mówić wprost: „Nie zgadzam się na to!”.
Pamiętaj! Stawianie granic jest bardzo ważne w procesie tworzenia szczęśliwego życia. Warto jest poznawać siebie i swoje granice, aby żyć według własnych zasad oraz reguł, które nie tylko nie szkodzą innym, ale przede wszystkim: chronią Ciebie!
Iwona Kopacz Coach w podróży do siebie. Trener komunikacji NLP. Miłośniczka podróży, prawa przyciągania i NLP. Pomaga kobietom w powrocie do siebie, budowaniu fundamentów szczęśliwego życia: poczucia własnej wartości, zaufania do siebie, pewności siebie i miłości. Współautorka książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie”. Wierzy, że w życiu wszystko jest możliwe, jednak ceną za nowe życie jest nasze stare.
artykuł sponsorowany
Temat „Stawianie granic. Iwona Kopacz radzi, jak robić to skutecznie!” Cię zainteresował? Sprawdź także:
- Małgorzata Słomian: „Prowadzę własną firmę. W domu jestem nikim”
- Katarzyna Kowaliszyn: „Sesja wizerunkowa – jak się do niej przygotować?”
Przyznam, że niestety zawsze miałam problem ze stawianiem granic, ale powolutku to zmieniam