
Jaka ilość płytek krwi jest niebezpieczna?
Odbierając podstawowe wyniki badań morfologii krwi, niejeden z nas zastanawia się nad ich właściwą interpretacją. Wówczas, z czystej ciekawości przed ostateczną oceną lekarza, na własną rękę weryfikujemy odebraną analizę z podanymi normami i sprawdzamy, czy nie doszło do żadnych odchyleń. Jedną z częściej pojawiających się nieprawidłowości w analizie składu krwi jest niewłaściwa ilość płytek, która nierzadko budzi obawy i niepokój związany ze stanem naszego zdrowia. Czy słusznie? Poniższy artykuł podpowie, co oznaczają odstępstwa od normy w ilości Twoich płytek krwi.
Płytki krwi – czym są?
Płytki krwi inaczej nazywają się trombocytami. Te elementy morfotyczne krwi nie są komórkami, ale podłużnymi strzępkami komórki. Wytwarzane są w czerwonym szpiku kostnym i żyją od 8 do 10 dni, po czym samoistnie ulegają zniszczeniu. Krwinki płytkowe (zamienna nazwa trombocytów) nie posiadają zdolności do poruszania się, więc płyną razem z prądem do swojego miejsca magazynowania, jakim jest śledziona. Trombocyty są istotnym elementem w prawidłowym funkcjonowaniu całego organizmu, stymulują bowiem:
- wzrost komórek mięśni gładkich i naczyń,
- wzrost fibroblastów oraz wydzielają enzymy, jak kolagenaza i stromelizyna;
- rozkład zakrzepu, inaczej fibrynolizy, czopu powstającego w naczyniu krwionośnym w ramach procesu zapobiegającego dalszemu krwotokowi;
- inicjację zmian miażdżycowych;
- skurcz naczyń krwionośnych;
- system immunologiczny – są pierwszą odpowiedzią na patogeny.
Podwyższone płytki krwi – co oznaczają?
W przypadku, gdy na naszych wynikach morfologicznych widnieją podwyższone płytki krwi, możemy mówić o trombocytozie, czyli nadpłytkowości. Czy jest to niebezpieczny stan? Otóż w większości przypadków, obserwacja takiego stanu nie wskazuje na nic niebezpiecznego – najczęściej przyczyną nadpłytkowości są po prostu przebyte infekcje. Czasem jest to wynik niedawno przebytego porodu, alergii, nadpłytkowości samoistnej czy nadmiernego wysiłku fizycznego. Nie oznacza to jednak, ze taki stan należy w pełni bagatelizować – w niektórych przypadkach bowiem podwyższona zawartość płytek krwi, może zwiastować poważniejsze schorzenia, jak choroby nowotworowe, reumatoidalne zapalenie stawów czy choroby szpiku kostnego.
Obniżone płytki krwi – co oznaczają?
Obniżone płytki krwi świadczą z kolei o trombocytopenii, inaczej zwanej małopłytkowością. W tym przypadku przyczyną takiego stanu może być problem z tworzeniem się płytek lub z ich zbyt szybkim niszczeniem. Takie nieprawidłowości najczęściej spowodowane są przez anomalie typu;
- anemia,
- białaczka,
- różyczka,
- wcześniactwo,
- choroby szpiku kostnego,
- choroby nerek,
- porfiria,
- dur brzuszny,
- odra,
- choroby śledziony,
- choroby autoimmunologiczne,
- niedobór kwasu foliowego i witaminy B12,
- mononukleoza,
- oraz stan po przebytej chemioterapii lub zażytych lekach przeciwbólowych z paracetamolem i aspiryną i antybiotykach.
Należy jednak pamiętać, że odpowiednią i właściwą interpretację naszych wyników badań krwi jest w stanie zanalizować tylko nasz lekarz prowadzący – specjalista mający doświadczenie, umiejętności i wiedzę w zakresie ludzkiego zdrowia.
ARTYKUŁ SPONSOROWANY
Ja akurat miałam obniżone, ale skonsultowałam się z lekarzem i już jest ok.
Dziękuję za dawkę bardzo ważnych informacji.
Dziękuję za ten artykuł, bardzo ważne informacje!
Dokładnie, to bardzo istotna sprawa ta magiczna liczba 💖cząsteczek krwi