Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego w Warszawie i kiedy wybrać się do tego specjalisty?
Osoby mieszkające w wielkich miastach takich jak Warszawa bez problemów znajdą gabinety okulistów dziecięcych. Jeżeli zależy nam na dobru naszego dziecka, przed udaniem się na wizytę, dowiedzmy się jak najwięcej na temat danego specjalisty. Warto jest również we własnym zakresie przygotować dziecko do badania wzroku.
Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego?
Wbrew pozorom znalezienie dobrego okulisty dziecięcego nie jest takie proste jeżeli do wyboru mamy setki gabinetów okulistycznych. Dzieci są bardzo wymagającymi pacjentami, dlatego okulista dziecięcy musi być nie tylko fachowcem w swojej branży, ale także dobrym psychologiem lubiącym pracę z najmłodszymi pacjentami. Jeżeli zamierzamy udać się do okulisty dziecięcego, koniecznie zapytajmy rodziny i znajomych czy mogą nam kogoś polecić. Równie dobrym pomysłem jest czytanie opinii na portalach oceniających lekarzy – podpowiada Fundacja Zobaczyć Jutro
Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?
Każdy rodzic powinien zdawać sobie sprawę jak ważne są badania profilaktyczne dzieci. Na badania wzroku należy chodzić regularnie, niezależnie od tego czy widzimy jakieś niepokojące objawy. Okulista dziecięcy z Warszawy zauważa, że rodzice często nie posiadają kompetencji pozwalających wykryć nieprawidłowości funkcjonowania narządu wzroku dziecka. Dotyczy to szczególnie małych dzieci, które nie są w stanie powiedzieć nam, że widzą źle.
Powinniśmy być szczególnie zaniepokojeni, gdy zauważamy, że nasz dziecko ma zeza, czyta książeczki, rysuje i ogląda telewizję z bardzo bliskiej odległości. Dzieci mające problemy ze wzrokiem często mrużą i przecierają oczy bez wyraźnej przyczyny, niechętnie podejmują takie aktywności jak czytanie, pisanie czy rysowanie.
Pamiętajmy, że im wcześniej wykryjemy problem i udamy się do okulisty – tym lepiej dla dziecka. Wady wzroku u małych pacjentów są często całkowicie wyleczalne (w przeciwieństwie do osób dorosłych).
Wizyta u okulisty – jak przygotować do niej dziecko
Bardzo często zdarza się, że dzieci boją się wizyty u okulisty. Może to wynikać z faktu, że wizyty u lekarza kojarzą się im z bolesnymi zastrzykami. Czasami po prostu boją się nieznanego. Badanie wzroku nie musi być przykrym doświadczeniem, jeżeli odpowiednio przygotujemy do niego dziecko. Warto zrobić to z pewnym wyprzedzeniem, a nie bezpośrednio przed wizytą. Świetnym sposobem na zminimalizowanie strachu jest zabawa w gabinet okulistyczny. Wytłumaczmy dziecku na czym polega badanie wzroku, jakie narzędzia wykorzystuje w swojej pracy okulista, czego możemy się dowiedzieć podczas badania okulistycznego. Następnie możemy pobawić się w odgrywanie scenek. Na początku zabawy rodzic wchodzi w rolę okulisty, a dziecko jest pacjentem, po pewnym czasie możemy zamienić się miejscami.
Okulary i soczewki kontaktowe dla dziecka – co wybrać
Gdy okulista stwierdzi, że mały pacjent ma wadę wzroku często zapisuje mu okulary lub soczewki kontaktowe. Obydwa te rozwiązania mają swoje wady i zalety. Okulary są wygodne, jednak nie wszystkie dzieci je akceptują. Trudno też uczestniczyć w nich w grach zespołowych czy chodzić na basen. Soczewki kontaktowe są praktycznie niewidoczne, jednak nie można ich nosić podczas zapalenia spojówek lub w momencie, gdy oczy są podrażnione. Idealnie byłoby, gdyby dziecko posiadało zarówno okulary jak i soczewki i nosiło je naprzemiennie. W przypadku lekcji pływania dobrze jest zainwestować w korekcyjne okulary do pływania (są one obecnie dostępne w wielu sklepach sportowych). Jak znaleźć dobrego okulistę dziecięcego w Warszawie i kiedy wybrać się do tego specjalisty?
Osoby mieszkające w wielkich miastach takich jak Warszawa bez problemów znajdą gabinety okulistów dziecięcych. Jeżeli zależy nam na dobru naszego dziecka, przed udaniem się na wizytę, dowiedzmy się jak najwięcej na temat danego specjalisty. Warto jest również we własnym zakresie przygotować dziecko do badania wzroku.
artykuł sponsorowany
Udzielane porady mają wyłącznie charakter informacyjny i edukacyjny, nie należy traktować ich jako porady medycznej.