
Cera tłusta – jak sobie z nią radzić?
Cera tłusta jest bardzo wymagająca. Jeśli stosowałaś wiele produktów drogeryjnych, ale jeszcze nie znalazłaś cudownego środka, który usunie nadmierną ilość sebum i zapobiegnie „świeceniu się” skóry, sprawdź na co powinnaś zwrócić uwagę.
Stres, niedobór witaminy E, A lub B2, zaburzenia przemiany materii czy zaburzenia gospodarki hormonalnej mogą powodować błyszczenie się skóry. Cera tłusta to problem zarówno wielu kobiet jak i mężczyzn, trudno z nim walczyć, nie mając odpowiedniej wiedzy na temat jej pielęgnacji. Często sięgamy po kosmetyki, które wysuszają skórę, mając nadzieję, że pomogą nam uporać się z problemem, a nawet nie nie zdajemy sobie sprawy z tego, że to może nam zaszkodzić i jeszcze bardziej zintensyfikować „świecenie się” skóry.
Odpowiednia dieta to podstawa
Nie od dzisiaj wiadomo, że produkty żywnościowe mają wpływ na wygląd naszej cery. W przypadku cery tłustej warto zwrócić szczególną uwagę na to, żeby posiłki były zbilansowane i dostarczały nam odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Zrezygnuj z fast-foodów, pikantnych przypraw oraz słodyczy. Jedz dużo warzyw i owoców, włącz do swojego jadłospisu produkty pełnoziarniste i orzechy, sięgaj po grzyby, soję i rośliny strączkowe bogate w cynk i pij dużo wody.
Do mycia twarzy używaj ciepłej lub letniej wody
Cera tłusta jest bardzo wymagająca. Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury wpływają na nią negatywnie. Możesz przemywać twarz 2-3 razy dziennie, lecz nie częściej, żeby nie nasilić produkcji sebum. Po każdym umyciu dobrze jest zadbać o odpowiednie nawilżenie.
Zadbaj o odpowiednie nawilżenie
Pewnie pomyślisz, że to pomyłka! W końcu to cera tłusta a nie sucha… ale, ale, już wyjaśniam. Stosowanie kosmetyków, które będą mocno odtłuszczać a wręcz przesuszać Twoją cerę, mogą okazać się dla Ciebie szkodliwe i zamiast uzyskać pożądany efekt, będzie jeszcze gorzej, dlatego skup się na tym, żeby produkcja sebum przez gruczoły łojowe została wyregulowana. W jaki sposób? Sięgaj po lekkie kremy nawilżające. Cera tłusta wymaga nawilżenia, ponieważ kiedy naskórek jest zbyt suchy, gruczoły łojowe pracują intensywniej a co za tym idzie, naskórek przetłuszcza się coraz bardziej i walka z błyszczącą się cerą nie ma końca.
Unikaj kosmetyków na bazie alkoholu, sięgaj po produkty, które mają lekką konsystencję. Zadbaj o to, żeby kosmetyki miały filtr UV, nie tylko latem, ale również zimą. Ważne, bo żele antybakteryjne na wypryski stosować punktowo, tak jak zaleca producent podając informację na temat sposobu użycia. Czasem jesteśmy w gorącej wodzie kąpane, chcemy szybko, „na już” i wklepujemy żel na całej twarzy, bo przecież to „cera tłusta” i nic nam nie zaszkodzi. To ogromny błąd, bo dodatkowo wysuszamy skórę, zamiast eliminować jedynie wypryski. Jako dodatkowy punkt naszej pielęgnacji, możemy wprowadzić peelingi drobnoziarniste lub kosmetyki na bazie kwasów owocowych. Należy jednak pamiętać, że takie peelingi mogą być stosowane 1-2 razy w tygodniu.
Stosuj maseczki do Twojego typu cery
Cera tłusta? Wybór jest ogromny, warto jednak postawić na te sprawdzone i polecane. Wśród nich często znajdują się:
- maseczki z zielonej glinki, które skutecznie oczyszczają skórę twarzy,
- maseczki z dodatkiem bananów, mające działania odświeżające,
- maseczki z algami morskimi, które zadbają o nawilżenie skóry,
- maseczka jabłkowa z dodatkiem miodu, która pomoże w walce z wypryskami,
- tonik cytrynowy, który zmniejszy błyszczenie się skóry (przygotowanie: do 100 ml wody dodaj 2,5 łyżki cytryny; przechowuj w lodówce przez trzy dni, po czym przygotuj nowy)
Pij napar z szałwii
Herbatka z szałwii ogranicza pocenie się, minimalizuje błyszczenie się skóry i ma właściwości oczyszczające. Taki napar może być również wykorzystywany do przemywania twarzy.
Stosuj podkłady przeznaczone do cery tłustej
Oczywiście, najlepszym rozwiązaniem byłaby całkowita rezygnacja z makijażu, ale nie każda z nas będzie chciała się do tego zastosować, dlatego ewentualnie można wybrać podkłady przeznaczone do cery tłustej, które zapobiegają „świeceniu się” skóry, nie zatykają porów i wchłaniają nadmiar sebum. Stany zapalne oraz drobne wypryski pomoże zredukować puder mineralny. Możesz również sięgnąć po bibułki matujące, które usuwają nadmiar sebum nie niszcząc przy tym makijażu.
Postaw na aktywność fizyczną
Regularne ćwiczenia poprawiają krążenie krwi, sprawiają, że szybciej dociera ona do porów i je odblokowuje, także bez wymówek!
Korzystaj z zabiegów kosmetycznych
Jeśli wypróbowałaś wszystkie sposoby i widzisz, że zupełnie nic nie pomaga, udaj się do specjalisty, który zadba o Twoją cerę. W gabinecie możesz oczyścić naskórek za pomocą mikrodermabrazji oraz zregenerować i odświeżyć cerę dzięki odpowiednio dobranym maseczkom. Warto również zainwestować w peelingi, np. kawitacyjne lub te przy użyciu kwasu glikolowego, migdałowego lub pirogronowego. Specjalista dobierze zabieg odpowiedni do Twojej cery.
A może jesteś posiadaczką cery suchej i wrażliwej? Sprawdź jak o nią zadbać!
Ja mam naczynkową, więc potrzebuję co innego?
Jeden z kolejnych artykułów będzie poświęcony cerze naczynkowej. 🙂
przydatne wskazówki. Ja mam cerę mieszaną.
Monika, masz jakieś sprawdzone kremy? 🙂
U mnie najważniejsze to unikać alkoholu w kosmetykach i nie przemęczać skóry nadmiarem preparatów – nawet tych teoretycznie pielęgnacyjnych i przeznaczonych do niej.
A masz jakieś sprawdzone kosmetyki, które możesz polecić? 🙂
Świetny artykuł
Dziękuję. 🙂
Jestem posiadaczką skóry tłustej, miałam już wykonywany u siebie peeling kawitacyjny 🙂
I jak Twoje odczucia? Efekty były widoczne? 🙂
Mam suchą skórę i stosuje tłuste kremy.
Na suchą skórę warto stosować intensywnie nawilżające kremy. 🙂
Chętnie pokażę ten wpis mojej narzeczonej, może jej się przyda. Pozdrawiam i zapraszam do siebie. 🙂
Czekam na artykuł o cerze naczynkowej – to moja mała zmora 😉
Ja niestety mam problemy z suchą skórą:(
Dobrze wszystko wyjaśniłaś i dobrze, ze pokazujesz problem kompleksowo.
Ja mam cerę mieszaną – więc niektóre triki przeznaczone dla tłustej też przydają mi się na wybrane partie 🙂
Każda z nas ma inną skórę, dlatego dobrze, że pojawiają się artykuły informujące, jak o nią dbać. Takie praktyczne są najbardziej pożądane.
U mnie niestety inny kierunek – cera sucha i z nią mnóstwo problemów 🙁
Ja mam cerę wręcz suchą, więc mam z nią zgoła inne problemy xD
Ja mam akurat naczynkową.
Tłusta skóra jest najtrudniejsza w pielęgnacji. Ja kiedyś miałam bardziej mieszaną, ale odpowiednią pielęgnacja jest coraz bardziej normalna.
A ja zawsze miałam wrażenie, że ta naczynkowa i sucha to masakra. Ale fakt nigdy w sumie z tłustą jako tako nie miałam do czynienia…
Ja mam wrażliwą cerę i też jest problematyczna ze względu na to, że wymaga delikatnej pielęgnacji i trzeba zwracać dużą uwagę na dobór odpowiednich kosmetyków.
Ja od zawsze mam właśnie odwrotny problem i suchą skórę, która również bywa uciążliwa
Ja mam mieszaną cerę. Jednak całe szczęście nie mam z nią znacznych problemów.
Aktywność fizyczna i zdrowe odżywianie to coś, o co zawsze warto zadbać 🙂
To prawda! To najlepsze połączenie, jeśli chcemy o siebie dbać. 🙂
Ja mam cerę suchą, jest bardzo trudna w pielęgnacji
Zachęcam do przeczytania artykułu na temat pielęgnacji cery suchej. Mam nadzieję, że znajdziesz kilka wskazówek, które okażą się przydatne. 🙂
Ja mam skórę mieszaną.. ale nie mam jakoś problemów 🙂
To znaczy, że właściwie pielęgnujesz cerę i używasz odpowiednich kosmetyków. Masz może jakieś sprawdzone? 🙂
Wszystkie porady są świetne, ja nie mam cery tłustej, ale innym pomoże, a z resztą naparu z szałwii chętnie się napiję:):)
Zachęcamy do przeczytania innych artykułów na temat pielęgnacji cery – na pewno znajdziesz wskazówki co do pielęgnacji Twojego typu cery. 🙂
Bardzo ciekawe rady, chętnie skorzystam
Super, mam nadzieję, że okażą się przydatne. 🙂
Każda skóra wymaga odpowiedniej pielęgnacji
To prawda! 🙂 A jakie są Twoje sprawdzone kosmetyki?
W tekście jest kilka braków merytorycznych, które niestety mogą wprowadzić posiadaczy skóry tłustej w błąd. Na przykład jako kosmetolog nie rozumiem co ma dać 2-3 krotnie przemywanie twarzy letnią wodą? Moim zdaniem w żaden sposób nie pomoże to oczyścić skóry, a może jedynie jeszcze bardziej zaburzyć gospodarkę hydrolipidową. W celu poprawnego oczyszczenia buzi powinno się ją myć delikatnymi produktami myjącymi oczywiście z użyciem letniej wody lub jeżeli skóra bardzo się przetłuszcza polecałabym najpierw umycie jej olejem, który nie wykazuje właściwości komedogennych – pomoże rozpuścić nadmiar sebum, a dopiero potem umyć ją wodą z delikatnym środkiem myjącym, oprócz tego skórę po każdym kontakcie z wodą należy przetrzeć tonikiem, by przywrócić jej naturalny poziom pH.
W artykule mamy informację: „Zbyt wysokie lub zbyt niskie temperatury wpływają na nią negatywnie. Możesz przemywać twarz 2-3 razy dziennie, lecz nie częściej, żeby nie nasilić produkcji sebum.” – tutaj głównie chodziło o odpowiednią temperaturę i nie przemywanie twarzy zbyt często. Dziękujemy za uzupełnienie. 🙂
ja robię regularne peelingi, bo to dużo daje ale najwięcej efektów widzę dzięki zamianie tonika na hydrolat. używam tego https://organicznewlosy.pl/glowna/189-mokosh-hydrolat-malina-z-aloesem-100-ml.html fajnie nawilża i oczyszcza. 🙂 świetnie tonizuje.
Też lubię hydrolaty – jeśli są dobrane odpowiednio do typu cery, mogą zdziałać cuda. 😉
Napar z szałwi w moim wypadku nie wchodzi w ghrę, nadal KP, ale naturalnie wypróbuję po zakończeniu mojej misji jako mama, Pierwszy link i w samo sedno, moja cera jest tłusta, wiec się zaczytuję…
Dlaczego napar z szałwii odpada? 🙂
Każda cera wymaga innej pielęgnacji. U mnie raczej jest sucha
Masz jakieś sprawdzone kosmetyki do cery suchej? 🙂
Rzetelny wpis. Nie każdy wie o tym, że cerę tłustą należy nawilżać.