Błędy w pozyskiwaniu dotacji na otwarcie firmy – jak ich uniknąć?
Zakładając własną firmę i starając się o dofinansowanie na start, warto zwrócić uwagę na błędy, które zazwyczaj popełniają przyszli przedsiębiorcy. Dowiedz się, jakie są najczęściej popełniane i co zrobić, aby wyeliminować niepotrzebne ryzyka związane z odrzuceniem wniosku i bez problemów uzyskać dotację.
Jak pozyskać dotacje na start biznesu?
Dofinansowanie na założenie działalności gospodarczej wymaga odpowiedniego przygotowania. Co zrobić, by otrzymać dotację na otwarcie firmy? Konieczne jest wybranie właściwej formy dofinansowania, a następnie złożenie kompletnych wniosków. Warto pamiętać o poprawnie stworzonym, szczegółowym biznesplanie i (jeśli wymaga tego wybrana dotacja na start firmy) kapitale na wkład własny. Należy mieć na uwadze fakt, że każda instytucja ogłaszająca konkurs, która przyznaje dofinansowanie może mieć nieco inne kryteria, jakie trzeba spełnić.
Błędy w pozyskiwaniu dotacji na otwarcie firmy
- Braki w dokumentach
Błędy, które przedsiębiorcy popełniają podczas ubiegania się o dofinansowanie na start firmy dotyczą wielu różnych kwestii. Jedną z podstawowych pomyłek jest złożenie wniosku na nieodpowiednich wzorach wniosków o dofinansowanie. Takie formularze mogą przyczynić się do odrzucenia dokumentu na etapie formalnym, dlatego warto uważnie sprawdzić, jakich dokumentów wymaga instytucja przyznająca fundusze.
Błędem podczas składania wniosków jest także niezałączenie wszystkich wymaganych dokumentów. Załączniki, które są konieczne podczas ubiegania się o dotacje na start firmy określone są w instrukcjach lub regulaminach. Czasem możliwe jest również dołączenie dodatkowych dokumentów fakultatywnych, które podniosą jakość wniosku, co przełoży się na wyższą punktację w procesie ubiegania się o dofinansowanie. Warto też zwrócić uwagę na to, czy dokumenty muszą być oryginalne czy dopuszczalne są ich kopie.
Kolejna częsta pomyłka dotycząca formularzy to brak podpisów w wyznaczonych miejscach. Sygnatura jest integralną częścią, która przyczynia się do uznania dokumentacji za ważną. Bez niej wniosek zostanie odrzucony, dlatego warto dokładnie sprawdzić, czy w każdym wyznaczonym miejscu znajduje się podpis. Niestety wciąż wile urzędów wymaga składanie wniosków w formie papierowej.
- Pomyłki dotyczące finansów
Również niewystarczająco scharakteryzowane źródła przychodów mogą skutkować negatywnym rozpatrzeniem wniosku o dotacje na założenie firmy, ponieważ będą powodować wątpliwości odnośnie autentyczności przyszłej działalności gospodarczej. W tym celu konieczne jest przeprowadzenie analizy rynku i stworzenie na jej podstawie prognozy finansowej.
Inną pomyłkę w kwestiach pieniężnych stanowi podanie zaniżonych kosztów w porównaniu do przychodów. Podczas składania wniosku i planowania biznesu należy realistycznie ocenić koszty niezbędne przy zakładaniu działalności gospodarczej – zarówno inwestycyjne, jak i operacyjne. Te pierwsze powinny być określone adekwatnie do skali i charakteru firmy. Wydatki należy oszacować proporcjonalnie do rzeczywistych potrzeb i zakresu działalności biznesu.
Nie można zapominać o właściwym i przekonującym uzasadnieniu wydatków inwestycyjnych, na które chce się pozyskać dotacje. Każdy z nich powinien być poparty szczegółową argumentacją, wyceną i mieć określone policzalne znaczenie, jakie wniesie dla rozwoju biznesu. W przeciwnym wypadku wniosek może zostać odrzucony. Warto mieć też na uwadze to, że nie wszystkie wydatki spełniają wymogi konkursowe ubiegania się o dofinansowanie oraz pamiętać o limitach, których nie mogą przekraczać.
- Błędy w analizach
Zdarzają się również pomyłki dotyczące różnych opracowań. Wśród nich wymienia się brak uzasadnienia wyników analizy SWOT, niedostateczną ewaluację rynku, nieokreślenie przewag konkurencyjnych firmy wynikających z bilansu konkurencji, a także niescharakteryzowanie grup docelowych.
- Niedociągnięcia dotyczące działalności biznesu
Podczas starania się o dotacje na rozpoczęcie działalności często wymagane jest opisanie innowacyjnych działań, jakie firma wprowadzi na rynek oraz poinformowanie o posiadanych zasobach – od lokalowych, przez kadrowe, po intelektualne i finansowe. Należy też przedstawić formy finansowego zabezpieczenia dofinansowania.
Składając wniosek o dotacje na startup, warto zwrócić szczególną uwagę na charakterystykę działalności przedsiębiorstwa. Jeżeli jest ona niewystarczająco lub zbyt ogólnie opisana czy stworzona przez sztuczną inteligencję, może zostać odrzucona. Powinno się szczegółowo określić, czym będzie odznaczała się firma, jaki będzie jej zakres działania i jakie czynności będą w niej realizowane. Istotną pomyłkę stanowi niewłaściwa propozycja wartości, którą firma oferuje klientom. Aby otrzymać dotację, warto wyraźnie zaznaczyć, czym będzie wyróżniać się nasz biznes.
- Inne błędy
Inny element, który uniemożliwia pozyskanie dofinansowania stanowi obecność w Krajowym Rejestrze Długów. Wpis w rejestrach dłużników może przyczynić się do odrzucenia wniosku, dlatego konieczne jest upewnienie się, że nie zalega się z żadnymi opłatami. Czasem niewielki dług sprzed wielu lat może przekreślić szansę na otrzymanie dotacji.
Znacie to: „Nie popełnia błędów, kto nic nie robi?
Aby pozyskać dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej i uniknąć błędów, warto skorzystać z pomocy specjalistów z zakresu biznesu i funduszy, takich jak doradca czy mentor biznesu. Wsparcie eksperta pozwoli na bezbłędne uzupełnienie i złożenie odpowiednich formularzy, dostarczenie wszelkich niezbędnych dokumentów. Spełniajcie marzenia o byciu przedsiębiorczym – odwagi.
Autorka: Izabela Anuszewska – Przedsiębiorczyni, Doradczyni, Mentorka Biznesu. Pomaga i doradza w pozyskiwaniu dofinansowań i tworzenia strategii biznesowych, wspiera w zakresie rozwoju zawodowego i budowaniu marki osobistej.
Sprawdź także wywiad z Izabelą Anuszewską: Przystawka czy deser? O doradztwie, strategii i dofinansowaniach – rozmowa z Izabelą Anuszewską [WYWIAD] oraz artykuł Jakie są zalety korzystania z mentoringu i czym się kierować przy wyborze mentora?
artykuł sponsorowany