Jak wykorzystać piłeczki sensoryczne dla dzieci?
Rozwój maluszka w dużej mierze odbywa się przez zmysły, za pomocą których dziecko poznaje świat przez kolejne miesiące. Czy wiesz, że pierwszym zmysłem, który wykształca się u człowieka, jest dotyk? Już u około 7-tygodniowego płodu nerwy i mięśnie zaczynają współpracować, co pozwala na pierwsze reakcje wobec pojawiających się bodźców.
Także później dotyk będzie pomocny nie tylko w odbiorze wszystkiego, co dzieje się wokół, ale również w rozwoju umiejętności niezbędnych do nauki i komunikacji. W jaki sposób pobudzać receptory czuciowe dziecka? Jaką rolę odgrywają w tym procesie piłeczki sensoryczne?
Warto wspomnieć, że piłeczki sensoryczne dla dzieci to nie jedyna opcja. Do tej kategorii kwalifikują się także różnego rodzaju maty sensoryczne, gryzaki, a dla starszych dzieci także książeczki.
Czym są piłeczki sensoryczne dla dzieci?
Piłeczki sensoryczne to po prostu kolorowe piłki różnej wielkości i o różnej fakturze wyposażone w specjalne wypustki. Mogą być wykorzystane do każdej zabawy stymulującej integrację sensoryczną, pobudzającej receptory czuciowe i rozwijającej motorykę małą. Takie zabawki są wykorzystywane w celach terapeutycznych, w fizjoterapii oraz stymulacji polisensorycznej.
Pomysły na zabawy, czyli jak wykorzystać piłki sensoryczne?
Jak wykorzystywać zabawki sensoryczne w praktyce? Możliwości jest całe mnóstwo, a najważniejsze, by dopasować je do etapu rozwojowego dziecka.
W przypadku niemowląt warto praktykować delikatny masaż piłeczką. Można przesuwać ją po stópkach, nóżkach czy brzuszku, w efekcie czego rozluźnione dziecko uspokaja się i przyzwyczaja do różnych bodźców. Można także pobudzać zmysły, podając dziecku piłeczkę bezpośrednio do rączki. Będzie ono zaciskać i rozluźniać pięści, dotykać elementy, a nawet brać piłeczki do buzi. To wszystko znakomicie wspiera jego mięśnie dłoni.
Można ćwiczyć z dzieckiem także poprzez podawanie piłeczki z boku lub nieco powyżej linii wzroku. W pierwszym przypadku doskonali się rotację tułowia, zaś w drugim – zachęca dziecko do prostowania plecków. W przypadku starszych dzieci można już bawić się w turlanie, łapanie i podrzucanie piłeczki. Doskonali się tym samym zręczność i koordynację.
Od kiedy dziecko może korzystać z piłeczek sensorycznych?
Piłeczki sensoryczne z powodzeniem mogą pełnić rolę pierwszych zabawek dziecka. Są na tyle duże, by nie było ryzyka zadławienia się nimi i na tyle miękkie, by sprawdzić się jako gryzak. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to bezpieczeństwo, a więc higiena zabawek oraz wybór produktów z odpowiednimi atestami, wykonanych z właściwych materiałów.
artykuł sponsorowany