Stworzenie funkcjonalnej, estetycznej i ciekawej przestrzeni w małej łazience może być wymagające. W każdej toalecie muszą znaleźć się niezbędne urządzenia – jeśli pomieszczenie jest małe, trzeba dobrze przemyśleć ustawienie każdego elementu. Wszystko jest jednak możliwe – należy jedynie pamiętać o pewnych istotnych zasadach. Zobacz, o co warto zadbać, by łazienka w twoim domu zachwycała!
- Mała łazienka: najważniejsze zasady
- Mała łazienka w stylu nowoczesnym
- Mała łazienka – kolorystyka
- Miska WC podwieszana – wybór miski WC
- Wanna czy prysznic?
Mała łazienka: najważniejsze zasady
Nieduża łazienka lub WC to nie lada wyzwanie dla projektanta. Najważniejsze jest optymalne zagospodarowanie dostępnej przestrzeni: planując wszystko w przemyślany sposób, można wykorzystać każdy zakątek! Na przykład – miska podwieszana WC umożliwia stworzenie pod nią miejsca do przechowywania niezbędnych drobiazgów i akcesoriów. Miska WC podwieszana to nie jedyny sposób: odpowiednio dobrana ceramika, kolor biały lub inne jasne barwy, jednolite ściany i duże lustra optycznie powiększą łazienkę i sprawią, że będzie wydawała się bardziej przestronna. Ze względów estetycznych lepiej jest unikać krzykliwych barw i wyrazistych, dużych zdobień – mogą przytłoczyć wygląd pomieszczenia.
Warto zwrócić uwagę, by wybierać meble i akcesoria będące w komplecie. Dzięki temu będą do siebie pasowały – i stworzą dobrze wyglądającą, spójną całość. Wyposażenie małej łazienki powinno ograniczyć się do niezbędnych elementów: by była funkcjonalna i nie stała się zagraconym, pełnym zbędnych dekoracji pomieszczeniem. Dobór ozdób należy dobrze przemyśleć – by wpisywały się w naszą estetykę, lecz nie wpływały negatywnie na komfort.
Mała łazienka w stylu nowoczesnym
Łazienki w stylu nowoczesnym to coś, co kojarzy nam się z dużymi przestrzeniami, pomieszczeniami o ogromnej wielkości i awangardowymi aranżacjami. Minimalistyczny styl świetnie sprawdzi się jednak także w małych pomieszczeniach! Wykorzystując miski podwieszane, duże lustra, geometryczne kształty armatury i stonowane barwy – możemy osiągnąć wspaniałe efekty.
Styl nowoczesny zakłada minimalizację zbędnych dodatków i zdobień. Z łatwością możemy wdrożyć więc takie rozwiązania w małej łazience.
Mała łazienka – kolorystyka
Ciemne kolory w małym WC lub niedużej łazience to nietrafiony wybór. Projektanci najczęściej zalecają zastosowanie koloru białego – a jeśli zupełnie nam to nie odpowiada, to przynajmniej innych, jak najjaśniejszych odcieni. Jasne kolory optycznie powiększają pomieszczenie i sprawiają, że wydaje się ono czyste, przestronne i zadbane. Ciemne kolory działają wręcz przeciwnie: małe toalety o ciemnych ścianach wydają się ciasne, wręcz klaustrofobiczne. Oczywiście – pojedyncze kolorowe elementy można świetnie dopasować do niewielkiej łazienki. Warto jednak postawić na dyskretne, pojedyncze zdobienia – te duże i wyraziste lepiej się sprawdzą w większych pomieszczeniach.
Miska WC podwieszana – wybór miski WC
Jaka miska WC będzie najlepsza? Choć mogłoby się wydawać, że zakup miski jest prostą sprawą – to tylko pozory! Misek WC w sklepach jest bardzo wiele – różnią się wyglądem, jakością, cechami i ceną. Co warto wybrać?
W nowoczesnych łazienkach WC stojące coraz częściej zastępowane jest przez miski WC wiszące. To świetne rozwiązanie do małych łazienek – ułatwia także utrzymanie przestrzeni w czystości i wygląda bardzo ciekawie. Choć kompakty WC wiszące są często nieco droższe niż te stojące, ich wykorzystanie niesie za sobą wiele korzyści. Przede wszystkim – ukryty jest cały mechanizm spłukiwania. W ścianie widoczny jest jedynie przycisk, który uruchamia strumień wody. Kolor przycisku można dopasować do wnętrza – by stał się jego dodatkową ozdobą.
Miski wiszące mogą mieć wiele dodatkowych udogodnień. Jednym z nich jest deska wolnoopadająca: rozwiązanie, które sprawi, że codzienne korzystanie z toalety stanie się przyjemniejsze. Zapobiega gwałtownemu opadaniu deski na miskę – eliminuje więc hałas i potencjalne uszkodzenia.
Wanna czy prysznic?
Czy w małej łazience jest miejsce na wannę? Nieduży metraż pomieszczenia zmusza nas do pewnych kompromisów – jednak jest to jak najbardziej możliwe. Jednym z często stosowanych rozwiązań jest wanna narożna, albo po prostu wanna o niewielkich wymiarach. Istotne jest jej ustawienie – to kluczowa kwestia, wpływająca na funkcjonalność całego pomieszczenia.
Nie ma co się oszukiwać – w małej łazience znacznie łatwiej będzie umieścić prysznic. Czasem da się wykorzystać kształt pomieszczenia – i wbudować kabinę w ustronny kąt łazienki. Nawet nieduża kabina może zapewniać komfort i wygodę kąpieli. Prysznic to rozwiązanie idealne dla osób, które żyją aktywnie – zamiast wylegiwać się w wannie, wolą możliwość szybkiego umycia się.
Nawet najmniejsza łazienka może zachwycać oryginalnym wyglądem i funkcjonalnością. Warto zwrócić szczególną uwagę na jakość kupowanych akcesoriów, dekoracji i sprzętów – by wybrać produkty o dużej wytrzymałości, stabilne i łatwe w montażu. Atrakcyjne ceny i szeroki wybór produktów dostosowanych do twojego gustu znajdziesz na stronie https://www.castorama.pl/.
MATERIAŁ ZEWNĘTRZNY
Grunt to dobrze rozplanować łazienkę aby jej nie zagracić i jeszcze optycznie nie zmniejszyć. Ja uwielbiam aranżacje K. Miruć na Hgtv który jak dla mnie tworzy cuda.
Mam małą łazienkę, więc wszystkie rady są dla mnie cenne.
Mam małą łazienke i jak przypomnę sobie czasy jej urządzania, to od razu stwierdzam, że powinnam wówczas sięgnąc po takie rady.