
„Między nami, kobietami…” – niezwykły poradnik dla każdej z nas
W dobie, kiedy wszystkie informacje są na wyciągnięcie ręki, kiedy mamy możliwość korzystania z różnych źródeł, a sztuczna inteligencja może wygenerować dla nas odpowiedź na każde pytanie, często brakuje nam jednego: empatii. Empatii, której nie dostrzeżemy w żadnej regułce i nie podzieli się nią z nami żadne urządzenie.
„Między nami kobietami… Rozmowy na odległość o tym, co ważne” to rozmowa dwóch kobiet, pełna empatii i zrozumienia. Autorki mają za sobą różne doświadczenia, każda z nich ma swoje zdanie i swój punkt widzenia. Każda z nich ma wiedzę i doświadczenie, którymi chętnie dzieli się z innymi. To właśnie czyni tę książkę wyjątkową – „Między nami, kobietami…” zmusza do refleksji oraz wyciągania wniosków, a dzięki cennym wskazówkom i zadaniom zawartym w książce, możemy lepiej poznać siebie, zastanowić się nad tym czym tak naprawdę jest dla nas „przyjaźń” i „miłość”, jak postrzegamy samych siebie i co jest dla nas w życiu ważne.
Zapraszamy do rozmowy z Magdaleną Madejską oraz Małgorzatę Słomian.

AK: „Między nami kobietami… Rozmowy na odległość o tym, co ważne” to 11 merytorycznych rozdziałów na tematy bliskie każdej kobiecie – skąd pomysł na książkę?
M.S: Odkąd poznałyśmy się kilka lat temu, często „rozmawiałyśmy” na różne tematy. Cudzysłów nie jest tu przypadkowy. Często były to po prostu konwersacje na komunikatorze lub nagrywanie wiadomości głosowych. Z racji podobnych zainteresowań często przyglądałyśmy się różnym zachowaniom, mechanizmom, zjawiskom, zastanawiałyśmy się z czego wynikają, dlaczego ktoś (lub my same) postąpił tak a nie inaczej.
W którymś momencie doszłyśmy do wniosku, że nieczęsto rozmawia się na te tematy z innymi. Jedna z nas rzuciła półżartem, półserio, że z naszych nagrywek i pisania byłaby niezła książka i… poszłyśmy za tym głosem, bo wydawał nam się strzałem w dziesiątkę. Jak pokazują pierwsze recenzje nie myliłyśmy się. Z tego, co mówią pierwsze czytelniczki, dzięki naszej książce spojrzały zupełnie inaczej na swoje życie i znalazły odpowiedzi na wiele pytań.
AK: To prawda! Opinie są bardzo dobre i wcale mnie to nie dziwi. Mnie, do sięgnięcia po książkę, przekonała przede wszystkim forma swobodnych rozmów pomiędzy kobietami… Przybliżcie naszym czytelniczkom, jakie tematy poruszacie?
M.S: Rozmawiamy o tym, co było i jest bliskie nam i co, wydaje nam się, jest bliskie większości z nas, nie tylko kobiet. Pojawiają się więc tematy takie jak macierzyństwo, przyjaźń, dzieciństwo i jego wpływ na dorosłe życie, emigracja. To jednak nie wszystko. Sporą część książki zajmują tematy znacznie trudniejsze:
- przemoc,
- seksualność,
- toksyczne relacje,
- uzależnienie.
Rozmawiamy także o tym, czy tylko będąc w związku można być szczęśliwą, czym jest współuzależnienie oraz jaką rolę w naszym życiu i relacjach z innymi odgrywają granice. Poruszamy to, co czasem wydaje się trudne lub wstydliwe. To, o czym boimy się rozmawiać z innymi z lęku przed oceną, odrzuceniem czy wyśmianiem. Pokazujemy też, że mimo wszystko warto o tym pogadać i dowiedzieć się, co inni myślą. Dzięki temu lepiej rozumiemy siebie i drugiego człowieka.
AK: Do kogo przede wszystkim skierowana jest Wasza książka?
M.S: Książka jest skierowana do każdego, kto chce dowiedzieć się czegoś więcej o sobie, poznać inne punkty widzenia, zastanowić się: „Co ja o tym myślę?”, „Jak to jest u mnie?”. Może po nią sięgnąć każdy, niezależnie od płci czy wieku. Nasza książka to takie zaproszenie do refleksji, na którą czasem brakuje czasu i przestrzeni w natłoku codziennych obowiązków. Kierujemy ją przede wszystkim do tych, którzy nie mają z kim lub nie potrafią jeszcze otwarcie na takie tematy rozmawiać. To dobry punkt wyjścia do zatrzymania się i przyjrzenia własnemu życiu.
AK: Czego mogą się spodziewać czytelniczki, które zdecydują się przeczytać „Między nami kobietami…” Jakie wartości mogą wyciągnąć dla samych siebie?
M.S: Uważamy, że na tematy takie jak przemoc, uzależnienie, seks wciąż rozmawia się zbyt mało. Rzadko kiedy poruszamy te kwestie w rozmowach ze znajomymi czy rodziną. Wierzymy, że książka „Między nami, kobietami…” będzie bodźcem do tego, by pomyśleć o tym:
- jak wyglądają nasze relacje: z samą sobą, a także z innymi;
- czy jestem szczęśliwa;
- czego potrzebuję w swoim życiu;
- co wpływa na to, że zachowuję się/czuję się tak, a nie inaczej;
- co mogę zmienić w swoim życiu, by czuć się lepiej.
Największym plusem tej książki jest to, że możesz zatrzymać się w dowolnym momencie. Jeśli jakieś zdanie trafia do Ciebie szczególnie mocno lub, bo tak też może się zdarzyć, coś wywołuje w Tobie bunt – przyjrzyj się temu i zastanów, dlaczego tak się dzieje. Każdy ma prawo do własnego zdania – Ty również. My przedstawiamy tylko nasze punkty widzenia. Nie wszyscy będą się z nimi zgadzać i to też jest w porządku.
AK: Brzmi interesująco… Na pewno są jeszcze osoby, którym niektóre z tych tematów są bliskie, ale jeszcze zastanawiają się czy to książka dla nich. Co zatem chciałybyście przekazać kobietom, które zamierzają po nią sięgnąć?
M.S: Chcemy, by wzrosła świadomość społeczna na tematy takie jak przemoc (we wszystkich jej odsłonach: ekonomicznej, seksualnej, psychicznej, fizycznej, emocjonalnej), uzależnienia, współuzależnienie czy wpływ dzieciństwa na nasze dorosłe życie.
Nasz komunikat do każdej kobiety (i każdego mężczyzny) jest taki: „Masz prawo czuć tak, jak się czujesz. Masz prawo myśleć to, co myślisz. Nikt nie może mówić, że to co czujesz/myślisz jest złe/głupie/błędne. Warto rozmawiać o tym, co Cię nurtuje, dręczy. A już na pewno warto szukać pomocy wtedy, kiedy czujesz, że ktoś przekracza Twoje granice i krzywdzi Ciebie”.
AK: A czym ta książka jest dla Was, jako autorek, czy to podróż w głąb siebie, raczej osobisty projekt, a może uwieńczenie pewnego etapu w życiu lub… początek czegoś nowego?
M.S: Książka „Między nami, kobietami…” to dla nas niezwykły projekt. Z jednej strony stanowi trochę podróż w głąb siebie i okazję do przyjrzenia się temu, co jest w nas. Z drugiej natomiast: to po prostu zapis naszych rozmów, jakie prowadziłyśmy, mieszkając w różnych zakątkach Europy (w Niemczech i w Anglii). Ta książka pokazała nam, że wartościowe relacje można budować nie tylko wtedy, kiedy widzimy się twarzą w twarz. Rozmowa z drugim człowiekiem, z którym łączy Cię więź, nie jest uzależniona od tego, czy ten ktoś mieszka za rogiem, czy po drugiej stronie kuli ziemskiej.
AK: Dziękuję za rozmowę, a zainteresowanym zostawiamy informację, gdzie można kupić książkę:
Książkę możesz kupić w sklepie: https://slomian-terapeutka.com/produkt/miedzy-nami-kobietami-rozmowy-na-odleglosc-o-tym-co-wazne-magdalena-madejska-malgorzata-slomian/
Lub pisząc bezpośrednio do autorek: www.facebook.com/ksiazkamiedzynamikobietami

Magdalena Madejska – copywriter, wirtualna asystentka, redaktor Magazynu Świat Kobiecej Mocy, blogerka. Autorka powieści „Jeszcze będziesz szczęśliwa” oraz współautorka poradnika: „Między nami, kobietami. Rozmowy na odległość o tym, co ważne”. Wolontariuszka w Fundacji Gonito.

Małgorzata Słomian – ekspertka od toksycznych relacji, terapeutka. Pomaga kobietom uwikłanym w toksyczne relacje, znajdującym się w kryzysie, współuzależnionym oraz pochodzącym z rodzin dysfunkcyjnych (DDA, DDD). Współautorka książki „Świat Kobiecej Mocy. Niezwykłe historie 11 kobiet, które odważyły się zmienić swoje życie” oraz poradnika „Między nami, kobietami. Rozmowy na odległość o tym, co ważne”. Uczestniczka i prelegentka projektu ODWAŻNE KOBIETY “opowiem Ci moją historię”. Prowadzi konsultacje indywidualne online oraz warsztaty dla kobiet.
www.facebook.com/gosia.slomian
Rozmawiała: Anna Kochanek
Sprawdź także:
- Małgorzata Słomian: „Miłość – oczekiwania vs rzeczywistość”
- Małgorzata Słomian: „Prowadzę własną firmę. W domu jestem nikim”
- Małgorzata Słomian: „Żałoba po toksycznym związku – jak ją przejść?”
Bardzo to ciekawe.
Dziękujemy! Bardzo nam miło! 🙂
Ciekawe te dyskusje, tylko może też napiszcie książkę o pozytywach życia??? Znacie jakieś szczęśliwe dziewczyny albo kobiety?
O pozytywach też tam coś się znajdzie 🙂 Pozdrawiam 🙂
Muszę przyznać, że to bardzo interesujący temat na książkę.
Bardzo dziękujemy! 🙂
Z dużą ciekawością przeczytała ten tekst. Bardzo interesujący i fajnie, że powstała książka
Bardzo dziękuję w imieniu swoim i Gosi!
Książka wygląda na ciekawą, chętnie do niej zajrzę.
Zapraszam serdecznie do kontaktu 🙂 magdalenamadejska.wa@gmail.com